Ceza Hukukunda Suç ve Cezanın Şahsiliği Kuralı

Suç ve Cezanın Şahsiliği Kuralı - Av. Mustafa ÇiçekCezanın şahsiliği ilkesi, temel olarak kanunda suç karşılığı olarak öngörülmüş bulunan cezanın sadece suçun failine verilmesini, yalnızca suçun failinin cezadan etkilenmesini ifade etmektedir. Cezalandırmanın temel prensiplerinden olan bu ilke, insanlığın gelişiminin bir sonucudur.

Kişinin yaptığı hukuka aykırı ve haksızlık içeren davranışları ile toplumun tepkisini çekmesi ve bu suretle ceza ile karşı karşıya kalması günümüz toplumunda gayet normal ve gerekli bir davranıştır. Cezanın günümüz anlayışına gelene kadar geçirdiği evrelerin ilk bölümüne tekabül eden kişisel öç döneminde ağırlıkla kendini hissettiren, suçlunun acı çekmesi için kendisine ya da bir yakınına zarar verilmesi anlayışı terk edilerek sadece, yaptığı davranışından sorumlu olan suçluya etki eden bir sistem ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu özellikte mümkün olduğunca kişiye sadece kendi hukuka aykırı davranışı nedeni ile ve sadece kendisine etki edebilecek cezaların belirlenerek tertip edilmesi amaçlanmıştır. Ancak bu amaca her zaman erişilmesi mümkün olmamaktadır. Birincil nitelikte suçluya etki eden cezaların ikincil olarak çevresine ve ailesine etki edip suç işlemeyen suçlu yakınlarını mağdur ettiği bir vakıadır. Bununla beraber cezanın doğasından gelen bu etkinin kabul edilebilir düzeyde tutulması adalet, fayda ve orantılılık ilkeleri ile değerlendirilerek uygulanması gerekmektedir.

Anayasamızın “Suç ve cezalara ilişkin esaslar” başlıklı 38. maddesinin 7. fıkrasında yer alan “Ceza sorumluluğu şahsidir” düzenlemesi, Türk Ceza Hukuku’nda cezaların şahsiliği ilkesinin kabul edildiğini göstermektedir. Ayrıca 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun “Ceza Sorumluluğunun Esasları” başlıklı ikinci kısmında yer alan 20. maddede “Ceza sorumluluğu şahsidir. Kimse başkasının fiilinden dolayı sorumlu tutulamaz.” şeklindeki hükümle de anayasada yer alan düzenleme yinelenmiştir. Cezanın şahsiliği ilkesi uluslararası metinlerde de kabul edilmiştir.

Elektronik Posta : avmustafacicek@gmail.com

DANIŞMA VE RANDEVU :  0532 667 51 62

28 yorum

 1. Avukat bey merhab 1980 darbesinde 21 ay ceza evinde yattim ayrica 1982 yilinda 25 gun ceza aldim adli sicilim ve arsiv temiz oglum subaylik sinavini kazandi guvenlik sorusturmasinda problem cikarmi gbt yi bilmiyorum saygilarimla

  • O tarihten bu yana pekçok af ve sicil afları çıkarıldı. Yasal olarak arşiv kaydınız yok, bu nedenle sorun çıkacağını sanmıyorum. Tabii durumunuzun ayrıntılı olarak incelenmesi gerektiğini belirtmekte yarar var. Güvenlik soruşturması her kurum tarafından kendi bünyesinde yapıldığı için, onların soruşturma kriterleri farklı olabiliyor.

 2. Mustafa bey ben güvenlik koruculuguna başvurdum beni elediler ve hiç bu sebeb gostermediler neden elendigimi bilmiyorum ve soylemiyorlar benim amcaoglum bylockk sorusturmasindan içerde acaba onun suçu beni etkilermi

  • Suç ve cezanın Şahsiliği kuralı vardır. Bu nedenle bir akrabanızın soruşturma geçirmesi sizin de suçlu olduğunuz anlamına gelmez. Ancak o yapılan uygulamada neyin dikkate alındığını bilmek zor. Kolaylıklar dilerim.

  • Merhaba ben jandarma uzman çavuşluğu kazandım fakat güvenlik soruşturmam olumsuz geldi büyük bir ihtimal babamın uyuşturu dosyasından dolayı oldu dava açıp kazanabilirmiyim cezaların şahsiliği jandarmayı kapsarmı ??

 3. 2016 yılı içerisinde jandarma genel komu­­tanlığı uzman çavuş­l­uk akımlarına başv­ur­up bütün aşamaları başarılı bir şekil­de tamamladım sonra man­isada 02.02.2017 tar­ihinde eğitim görmek üzere göreve başlad­ım. Eğitim son­rasında Şırnak iline atamam yapıldı.
  Ancak görev yerime gitmeme 2 gün kala güvenlik soruşturması olumsuz diye görevi­­mden alındım şimdiye kadar hiçbir suça karışmadım hiçbir te­r­ör örgütleriyle ya­kı­ndan veya uzaktan hi­çbir ilişkim olm­adı.
  Bilgi sahibi olmak için personel daire başkanlığına başvuru yaptığımda kişisel bir suçumu olmadığı MİT tarafından olums­­uz geldiği söylendi ancak konu hakkında şahsıma hiçbir bilgi verilmedi sadece ma­hkemeye başvurup o şekilde bilgi alabi­le­ceğim ve göreve dönm­emin mümkün olac­ağı bilgisi verildi.

  Mahkemeye başvurmam halinde herhangi bir sonuç elde edebilir miyim. Ne kadar zam­­anda bir sonuç alab­i­lirim.

  Şimdiden teşekkür ed­­er iyi çalışmalar dilerim

  • Sonuç hakkında birşey söyleyemeyiz. Ancak tüm koşulları karşıladığınız halde atamanız iptal edildiyse İdari Yargı Yoluyla dava açma hakkınız bulunmaktadır.

 4. Eşim ikm memuru benim nişanlıyken babam Benim üzerime ev tapuladı mal sahibi babamdan şikayetçi oldu babam cezaevine girdi ev benim üzerime olduğu için bende mahkemeye gittim bu durum da ben de mi suçluyum ve bu durum eşimin kadro alacağı zaman güvenlik soruşturmasında sıkıntı olur mu

 5. avukat bey iyi çalışmalar. öncelikle babam 2009 yılında alacaklıyı zarara uğratmak için mevcudu azaltmak suçundan icra ceza mahkemesinde 6 ay hüküm giydi 2010 yılında yattı ve çıktı ama adli sicil kaydında aktif olarak görülüyor suçu silinmemiş vaziyette bu durum benim güvenlik soruşturması aşamasında memur olmamı etkiler mi? şimdiden teşekkürler.

 6. Merhabalar yeni torba yasa ile şahsilik ilkesi kalktı diyorlar
  Böyle bir şey olabilir mi öncelikle bunu öğrenmek istiyorum

  İkincisi ablam kendi halinde iş kadını
  Bank asyaya bir miktar para yatırmış 2014 yılında 25. Bin lira ve bunu iş için yatırdığını delili ile hakime sundu
  Hakim karşısına çıktı hakim adli kontrol ile serbest bıraktı

  Sorum şu şahsilik ilkesi kalktı yazıyor haberlerde
  Merkezi atamadan tercih yaptım
  Güvenlik soruşturmam bu yüzden olumsuz gelir mi

  Lütfen cevap verin

   • İyi günler mustafa bey ben 2015 te assubayligi kazanmistim eğitime gittim babamdan kaynaklı güvenlik sorusturmam olumuz geldi ilisigim kesildi yürütme durdurmayla geri geldim ama mahkeme esas karada red verdi karara itiraz ı ettim dosyam suan istinafta mahkeme nasıl bir karar verir acaba babam suan ceza evinde red gelme ihtimali var mı

 7. Merhaba avukat bey size bir sorum olacak benim babam 1997 yılında tecavüz suçundan 4 yıl hapis cezası aldı. Ve hüküm giydi. Ben şu an Çarşı ve mahalle bekçiliği sınavını asıl olarak kazandım sağlık raporu sürecindeyim ve güvenlik soruşturmam devam ediyor. Babamın işlediği suçtan dolayı güvenlik soruşturmam olumsuz gelirmi şimdiden teşekkürler.

 8. mustafa bey 2009 yılında bekarken hırsızlıktan davam oldu 3 yıl dntmli serbestlk hükmn geri bıraklması kararı verildi. bu dosya yüzünden eşim polis okuldan atıldı.dava açıp suçun şahsiliği ilkesinden geri eğitimine devam edebilir mi?

 9. Avukat bey benim davamda idare mah ailemdense sabıkalı kardeşlerim adi suclardan ve 10 sene önce hagb almıştım mah yürütme durdurma yerine yürütme red kararı verdi sizce süreç nasıl olur bundan sonra

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*