Eski Kiracılar 1Temmuz 2014 tarihine dikkat!..

Borçlar Kanunundaki yeni düzenlemeye göre kiraya veren, 10 yılını doldurmuş kiracısını, başka herhangi bir neden göstermeden tahliye etme hakkına sahip olmaktadır.

2011yılında kabul edilerek 2012 yılının Temmuz ayında yürürlüğe giren; 6098 sayılı Borçlar Kanunu; kiracı ile kiraya veren arasındaki ilişkilerde önemli değişiklikler getirdi. Kanunun 347. Maddesi ile daha önceden hukukumuzda olmayan bir değişiklik getirildi. Diğer maddeleri yürürlüğe girmiş olmasına rağmen, kanunun bu düzenlemesi 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Özellikle eski kiracıların ödediği kira bedellerinin geçen yıllar göz önüne alındığında, güncel kira bedellerinden çok düşük kalması, ev ve işyeri sahiplerini düşündürüyordu. Ancak başka tahliye nedeni olmadan da bu eski kiracıların tahliyesi mümkün olamıyordu.  Bu nedenle kiraya verenler, genelde “kira tespit davası” açarak kira bedellerinin güncel değerlerine getirilmesini sağlayabiliyorlardı. Ancak bu yol, bir dava süreci gerektirdiğinden oldukça zaman ve masraf gerektiriyordu. Bu konudaki yerleşik Yargıtay içtihatları da kiracının eski tarihten beri kiracılığının devam etmesi durumunda; emsal, güncel kira değerinin belirlenmesini eski kiracı yönünden daha düşük tutulmasını öngörüyordu.

Borçlar Kanunu 347. Maddesinde yapılan düzenlemeye göre “Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.” denmektedir. Bu düzenlemeye göre kiraya veren, kira süresi bakımından 10 yılını doldurmuş kiracısını, başka herhangi bir neden göstermeden tahliye etme hakkına sahip olmaktadır.

Bu düzenlemeden kiraladıkları yerlerde uzun süre kalarak, 10 yılı dolduran kiracıların etkileneceği bekleniyor. Tabii ki taraflar bu düzenlemeye rağmen, aralarında anlaşarak yeni kira sözleşmesi yapmak veya eski sözleşmeyi devam ettirerek; aralarındaki kiracı-kiraya veren ilişkisini yeniden düzenleyebileceklerdir.

Yasanın tanıdığı hakkı kullanmak isteyen kiraya verenler, kiracısı ile arasındaki sözleşme bitimi ve her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak zorundadır. Bu bildirim yapılmadığı takdirde kira sözleşmesi bir yıl daha uzamış sayılır. Ancak kiraya veren bu süreyi kaçırmış olması halinde bir sonraki yıl da bu hakkını kullanabilir.

Yasaya göre, 347. Maddede tanımlanan hakkını kullanacak olan kiraya veren, yapacağı bildirimde herhangi bir sebep göstermek zorunda değildir. Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.

Yasa bu düzenlemeyi on yıldan fazla süren kira sözleşmeleri için getirmiştir. Bu süreden kısa olan belirli süreli kira sözleşmeleri, süresinin bitiminden en az 15 gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez.

Bu düzenleme nedeniyle kiracı ve kiraya verenler arasında çıkacak anlaşmazlıkların tahliye davalarının sayısını arttıracağı ve kira bedellerinin yükselteceği beklentisi olsa da en sağlıklısı her iki tarafın anlaşarak aralarındaki ilişkiyi herhangi bir anlaşmazlığa neden vermeden belirlemesi olacaktır.

17 Ocak 2014 Av. Mustafa ÇİÇEK

 Elektronik Posta : avmustafacicek@gmail.com

DANIŞMA VE RANDEVU :  0532 667 51 62

15 yorum

 1. Mustafa bey 2005 yılından bu yana kiraciyim Ayni iş yerinde .fakat 15.08.2012 tarihinde yeni SÖZLEŞME yaptım Dükkan sahibimle. bu yıldan önceki durduğum Yıllara bakılırmı? Teşekkür ederim

  • Tam olarak ne sormak istediğiniz anlaşılmıyor. Ancak son yaptığınız kontrat hüküm ifade eder. Ancak bu durum sizin daha önce kiracı olmanız gerçeğini değiştirmez. 10 yıllık kiracılık konusunu soruyorsanız son yaptığınız kontrat yeni bir sözleşme değil, ancak mevcut sözleşmenin yenilenmesi anlamını taşıyacağı kanaatindeyim.

 2. Mustafa Bey, güncel değeri yaklaşık 1200- 1300 tl olan bir evde 6 yıllık kiracıyım.apartmandaki diğer 2 komsum 650 ve 750 tl kira ödemekte.Her yıl gerekli artışı yaparak şu anda 940 tl ödememize rağmen ev sahibimiz kira tespit davası açmış durumda.Bu durumdan ne kadar etkileniriz, teşekkürler..

  • Açılan davada sizin daireye emsal kira sözleşmelerini koyarak emsal kiraların düşük olduğunu ispatlamaya çalışmalısınız. Bu konuda detaylı bilgiyi bir avukattan alabilir veya davanızı avukat aracılığı ile takip ettirmenizde fayda var.

 3. Mustafa Bey iyi günler,
  Şuan elimizde iki ortaklı bir dükkan var. İçerisinde yaklaşık 2003 yılından beri belirli sürelerle (5 yıl – 2 yıl – 5 yıl gibi) aynı kiracıyla imzalanmış kontratlar var. Son imzalanan kontratta 2016 Ağustos da bitecek. Fakat ortaklardan birisi kendi hissesini satmaya karar verdi diğer ortak da bu hisseyi almak istiyor.Bundan sonra kiracı ile olan süreç nasıl işler acaba? Mesela kiracı 2016 Ağustos ayına kadar oturma hakkı olmasına rağmen bu durumda çıkartma ya da kirayı artırma hakkına sahip olur muyuz? Ya da tapuda değişiklik olmuş olduğu için bu hakka sahip olur muyuz? Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.
  Not: 1- Dükkan ortak tapuludur ve sözleşmelerde sadece ortaklardan bir tanesinin imzası vardır.
  2- Kira oranı da çevredeki kira oranlarına göre düşüktür.

  • Sorunuz biraz karışık ama anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışayım. Taşınmazı satın alan kendi ihtiyacı olması halinde kiracıya taşınmazı yeni satın aldığı ve ihtiyacı olduğuna dair satın alma tarihinden bir ay içerisinde ihtarname göndermesi gerekir.Akabinde 6 ay sonra ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açabilir.Bu davada ihtiyacı olduğunu kanıtlamalıdır.Tek başına taşınmazın devri kiracının tahliyesi için yeterli değildir. Belgelerinizle birlikte başvurduğunuzda daha net detaylı bir cevap verebiliriz.

 4. SAYIN AVUKAT BEYE,
  BU DURUMDA HER 10 YILDA BİR ÜLKEDE TAŞINMA, MESKEN ARAMA V.S. GİBİ BİRÇOK KONUDA HAREKETLER OLUSACAK VE BAZILARI KAZANIRKEN BAZILARI KAYBEDECEK SONUÇTA ADALET BÖYLEMİ OLMALI…
  BANA GORE ADALET ZAYİFIN KORUNMASİDİR.ADALET GÜCLÜDEN YANA OLMAMALIDIR.
  BU HUSUSTA ZAYIFI KORUMAK İÇİN NE YAPILABİLİR VEYA ÇARE NEDİR?GİRİŞİMLER OLUYOR MU?
  SAYGILAR.

 5. KİRACILAR MAL SAHİBİNİN MALINA ORTAK OLMAK İSTİYOR, YOK ÖYLE KURNAZLIK ŞU AN DEĞERİ 5.000 TL OLAN DÜKKANDA 1.300 TL YE KALMAK İÇİN HER TÜRLÜ DALAVERİYİ ÇEVİREN BU KİRACILARA NE DİYECEKSİNİZ…BİZ MAL SAHİPLERİ MALIMIZA ORTAK OLUN DİYE SİZE KİRAYA VERMEDİK.

  • Aldığınız kira emsallerinden düşük ise Sulh Hukuk Mahkemesinde kira tespit davası açabilirsiniz. Bu şekilde mahkeme tarafından yapılacak tespitle şartları varsa alacağanız kira güncellenmiş olur.

 6. Mustafa bey merhaba 2012 aralık ayından beri aynı dairede oturuyorum 2015 agustos ayında oturduğum ev satıldı kiram 1050 tl den anlaşarak 1300 e yükseldi ve yeni ev sahibiyle herhangi bir kontrat yapmadık ama eski kontrat tarihi bitmeden zam yapılmış oldu ve her ay yeni ev sahibinin hesabına kira bedelini yatırıyorum.ev sahibim kirayı az buluyor nasıl bir artış yapmam gerekiyor ve 10 yıllık süre hangi tarihten başlar.
  şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin

  • Kira döneminizin sonuna kadar zam yapmanıza gerek yoktu. Dönem sonunda da kira sözleşmesinde belirtilen oranda zam yapmanız yeterli olurdu. Genel uygulama TEFE ve ÜFE nin yıllık ortalamasıdır.

 7. Mustafa bey merhaba,

  Benim evimde oturan kiracı ile aramızda kontrat yok ve kendisinden depozito da almadık hatta bir aylık kirayı da ödemedi hiç lafını bile etmedik. bir sene hiç zam yapmadı anlayışla karşıladık ama o bizim iyiligimizi anlamadı. Kiracıların bir çogu iyi fakat bazıları da gerçekten iyi degiller.
  sorun para olayı degil ben kiracıdan insan olarak sogudum evimden çıkmasını istedim ve Tahliye davası açtı tabiki kaybettim mahkemeler kiracıdan yana.

  Şimdi bende kira tespit davası açşam gene kaybeder miyim?
  Kiracı site evinde 3+1. – 2.kat köşe daire – 140 m2 evde 950 tl oturuyor ve site aidatını ben ödüyorum. Ödemeyi kabul etmiyor. Neticede elime net 825 tl kira geçiyor. Bu senenin sonunda site aidatına mutlaka zam yaparlar kiracı üfe’ye göre zam yapıyor zaten zammın yarısı site aidatı oluyor.

  kendisi Ocak ayından sonra 7 yıllık kiracı olacak. Şu an boş olarak daireyi kiraya versem en az 1300 – 1500 tl kiraya verebilirim.
  Eski oturanlar düşük fiyata oturuyorlar ama yeni tutanlar artık 1.300 – 1500 arası fiyatlara tutuyor!. bilir kişi eski oturanların ödedigi kirayı mı? yoksa şuan boş olarak kiraya verilirse hangi fiyata kiraya verilebilir o fiyatı mı dikkate alıyor?

  Kira tespit davası açmalı mıyım? Yoksa mahmeke gene kiracıyı mı tutar?

  Saygılar,
  Cimen

  • Şartları varsa kira tespit davası açılabilir. Ancak her durumu kendi şartlarında değerlendirmek gerekir. Belgelerinizle başvurarak büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*