İhtarname nedir ? İhtarname Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

ihtarname-nedir-ihtarname-hazirlanirken-dikkat-edilmesi-geren-hususlar-nelerdirİhtarname nedir ? İhtarname Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ? İhtarname kullanıldığı amaç itibariyle geniş anlamlar içeren bir kavramdır. Bu anlamda Noterlik Kanunu Yönetmeliğinin 98. Maddesinde belirtildiği şekliyle “Her türlü hukuki işlemlerde muhatabına kanun, sözleşme, örf ve adetten doğan hak ve isteklerin yazılı şekilde bildirilmesi veya haber verilmesi için yapılan işlemlere ihtarname veya ihbarname denir.” şeklinde tanımlanabilir. Yönetmelikte bahsedildiği şekliyle “her türlü hukuki işlemler” şeklindeki bir tanım, hukuki işlemlerin ne kadar çok çeşitli olması karşısında; ihtarnamenin kapsamının ne kadar geniş olabileceği anlaşılabilir.

Ancak bu yazımızda ihtarname ve ihbarname ile ilgili genel kurallardan söz etmekle yetineceğiz. Somut olay ve hukuki ilişkilerde nasıl ihtarname çekileceği ve gönderilecek ihtarnamenin içeriği ayrıca değerlendirilmeli ve bu konuda uzman bir hukukçudan yardım alınmalıdır.

İhtarnameyle muhatabınıza aranızdaki hukuki ilişki çerçevesinde bir konuyu hatırlatmak, edimini yerine getirmesini sağlamak, bir iş ve eylemde bulunmaya davet etmek, devam etmekte olan bir haksızlığın giderilmesini talep etmek, aranızdaki ilişki nedeniyle ödenmesi gereken bir alacağınızın ödenmesini istemek, sözleşmeden kaynaklı haklarınızı talep etmek, zamana bağlı bir iş ve eylem konusunda muhatabınıza temerrütü başlatmak üzere süre vermek, bir durumun muhataba bildirmek gibi pek çok konuyu barındırabilir.

İçerdiği konu bakımından ihtarnamenin kapsamı çok fazladır. Bu durum somut olgu ve olay karşısında değerlendirildiğinde her olay ve hukuki ilişki kapsamında daha net ve açık bir tanım yapılabilecektir.

İhtarname göndererek muhatabınızı sonuçlanması uzun ve masraflı bir yol olacak bir dava sürecine gerek kalmadan aranızdaki sorunu çözmek konusunda ikna edebilirsiniz.

İhtarname göndermek, tarafların kendi aralarında çözebileceği bir konuda hemen dava yoluna başvurmadan önce son bir kez daha uyarı mahiyetinde de olabilir.

Bu durum muhatabınızı uzun sürecek bir dava yolunun olumsuzlukları konusunda düşünmeye sevk ederek uzlaşmaya yanaşmasına yardımcı olabilir.

İhtarname konusunda aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

İhtarname ne amacınızı anlatamayacak kadar kısa ne de çok uzun olmamalıdır.

Konu net ve belirgin şekilde tartışmaya yer vermeyecek netlikte yazılmalıdır.

İlk başta noter masrafı nedeniyle çekmekte tereddüt etmemelidir. Zira hakkınızı ispat konusunda size sağlayacağı yarar, ödeyeceğiniz noter masrafından kat kat fazla olacaktır.

Noterden ihtarname göndermek dava sırasında ispat kolaylığı açısından da sizlere çok önemli yarar sağlayacaktır.

Davanızı dayandırdığınız konu ve olayları daha önceden ihtar etmiş olmanız karşısında, davalı taraf bunlardan bilgisi olmadığı savını ileri süremez.

İhtarname hazırlanırken, tip ihtarname örneğine göre değil, ihtarname ve ihbarname gönderme amacınıza özgülenmiş şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde göndermiş olduğunuz ihtarname amacına hizmet etmeyeceği gibi, para, zaman ve hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Bu nedenle ihtarnamenin bir hukukçu tarafından hazırlanması, sizi gereksiz masraftan kurtarmanın yanında ihtar çekmekteki amacınıza azami yönelecek şekilde yazılmasını sağlayabilirsiniz.

İhtarname birtakım şekil şartlarını barındırır ve noterler aracılığıyla muhatabınıza gönderilir. Tebligat Kanunu hükümlerine göre muhataplara tebliğ edilir. İhtarname gönderdikten sonra, ihtarnamenin muhatabınıza tebliğ edilip edilmediğini tebligatın yapılış süresi kadar uygun bir süre geçtikten sonra noterden tebliğ şerhi alarak öğrenebilirsiniz.

Av. Mustafa ÇİÇEK / 25 Mart 2015

Danışma: 0532 667 51 62

231 yorum

 1. Merhaba. Bodrumda ortak kullanım dönüm üzerinde kat irtıfaklı daıre aldım. 2 şer katdan 12 daire bulunmakda. Alt komsum bahceyı kullanmama izin vermıyor ne yapmam gerek. Konuşuyorum ama kavgacı insanlar hakaret edıyor ne yapmam gerek bilgilendırırsenız memnun olurum. Tşk.

   • Iyi gunler lutfen soruma cvp verip yardimci olun..babam rahmetli onun ustune tapusu olan bir evde yasiyoruz annem.ben.abim.yengem 3 cocuk fakat analamiyoruz bu evin toplam 6 mirascasi var onlarda 2 ablam 1 abim daha var onlar bu evde yasamiyor fakat ben yanimizda olan abimle anlasiyoruz onlar herseyi kafalarina gore yapiyorlar bende bu evin sende baska mirascilarida var onlarin izni olmadan bisi yapamissin desemde dinlemiyor ev 590 mk alan icinde “”diger abim bu alanin icine ev yapti tam bilmiyorum ama tapusu yok snirim evin onunda yikilmasini istiyorum napabilirm:””bu durumda eve ve evin alanina izinsiz birsey yapamasini istiyorum napmaliyim nasil bir ihtarname cekmeliyim yada yapilacak baska ne var kesin bir cozum teskkurler

    • Size bu konuyla ilgilisorup cevap almamız gereken konular var. Büromuza başvurursanız daha sağlıklı olur. Ancak ev babanıza ait ise tüm mirasçıların doğal olarak hakkı vardır. Her bir mirasçı ortaklığın giderilmesi için dava açabilir.

  • Sayın Avukatım benim şöyle bir sorum olacak..Ben iş hakkımı haklı nedenler den ötürü noter huzurunda fesih ettim.mobning ve istifaya zorlanma vardı yanlız noterdeki kadın başlığı İHBARNAME olarak yazdı ihbarname ve ihtarnamenin farkı nedir başlık yanlışmı yazılmış tır aydınlatırsanız çok sevinirim

 2. Merhaba iki yıldır aynıiişyerinde aaşçılık yapıyorum simdi beni merkez dışında başka projeye yollamak istiyorlar ben gitmek istemiyorum çıkışımi istedim vermediler 2 yıllık tazminatını alma şansımvvarmı ne yapmalıyım yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  • Başka yere göndermekiçin size ihbar edilmesi gerekir. Böyle bir ihbar yoksa yasal olarak gönderemezler. Belgelerinizle başvurursanız daha sağlıklı bir çözüm yolu geliştirilebilir.

 3. Bir lojistik firmasında işe başladım ve hicbir belge imzalamadım. Ayrıca bana deneme sureci ile ilgili bilgi de verilmedi. 10. Günün sonunda hic bir gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldım. Alo 170 i arayarak ihbar tazminatı hakkında bilgi aldım. Ve bu hakkımı talep ettikçe cevap vermekten kaçındılar. Noterden ihtarname çıkarıcam. Sonrasında neler yapmalıyım?

 4. Kayit olduğum bir ingilizce kursunun ilk kurun 3 dersine katildim. İlk etapta 100 lira gibi bir ucret odedim.Daha sonra olaganustu bir durum hasebiyle kurstan ayrilmak durumunda kaldim. Gerekli ihtarnameyi gerekli yerlere yolladim. Ve bana 3 milyar dolayinda olan tum masrafimin neredeyse yarisina tekabül eden bir tutar gösterdiler. Meb yönetmeliğinde %10 olarak tespit edilen tazminat bedeli özel olan bu kursta %20 olarak belirlenmiş. Ve meb yonetmeliginde katildigim ders ve saat sayisiyla orantili bir bedel yaziliyken malum kursun benden talebi 1. Kurun bedeli. Hakkimda başlatılacak olan bir dava sürecinde avukat dosya masraflarim ile birlikte ne kadar masrafim olur. Ve davayi ben mi alirim?

 5. Nerhaba benim kiracim iki aydır kira vermiyor evdende çıkmıyor bununla ilgili ne yapabilirim onu evden nasıl çıkarabilirim kirami nasıl alabilirim bana bu konuda yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

  • Verilmeyen kirayı tahliye talepli olarak icraya verebilirsiniz. İcranın verdiği 30 günlük süre içerisinde ödememesi durumunda icra hukuk mahkemesine tahliye davası açabilirsiniz.

   • Merhaba
    Eski isyerim tazminatimi ayin 25inde yatirmasi gerekirken yatirmadi.telefon actigimda bana sadece personele odeme yapildigi cikan kisilere odeme yapılmadığı söylendi.isten cikarilan arkadaslarimla konuştuğumda onlara odeme yapilmis ve bana telefonda yalan soyledi.
    Ne yapmaliyim yardimci olur musunuz?

    Teşekkürler.

    ust yönetiminde daha maasini almadigi

    • İşyerine işçilik haklarınızın tamamının ödenmesi için işverene bir ihtarname gönderilebilir. İhtarnameye rağmen ödeme yapmazsa dava açılmalıdır. İhtarnameyi hazırlarken herhangi bir eksiklik olmaması için bir avukattan yardım almanızda fayda var.

 6. Turuncu kasa.com dan alış veiş yaptım 2014 yılındaı ve karşılaştığım sıkıntılardan dolayı şikayetvar.com sitesine şikayette bulundum. Bu süre zarfında alışveriş yaptıgım site trafından aranıp, indirim karşılığında şikayetimin silinmesi istendi. Şimdi de avukat ihtarname göndermiş, şikayetin siteden silinmesiyle ilgili. Oysaki tüketicinin firma ile yaşanan sorunları bilmek en doğal hakkı. Bu nedenle ne yapmam grekiyor? Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim.

 7. Merhaba Mustafa Bey ben bir yayın evinden satıcı aracılığıyla 14 gün içerisinde cayma hakkı saklı koşuluyla kitap satın aldım ertesi günü iade etmek istediğimi bildirmek üzere aradığımda ise oyalama taktiğiyle evraklara bakıp beni arayacaklarını söylediler fakat arayan soran olmadı bende noterden ihtarname gönderdim buna rağmen ses seda yok bu konuda ne yapabilirim cvp verirseniz çok memnun olurum..

  • Süresi içerisinde kesin olarak cayma hakkınızı kullandıysanız sorun olmaz. Hakkınızda herhangi bir icra takibi yapılırsa cayma hakkınızı kullanmanız gerekçesiyle itiraz yapmanız gerekli. Ayrıca almış olduğunuz ürünleri mutlaka yazı karşılığı teslim ediniz.

 8. Merhaba
  Eski isyerim tazminatimi ayin 25inde yatirmasi gerekirken yatirmadi.telefon actigimda bana sadece personele odeme yapildigi cikan kisilere odeme yapılmadığı söylendi.isten cikarilan arkadaslarimla konuştuğumda onlara odeme yapilmis ve bana telefonda yalan soyledi.
  Ne yapmaliyim yardimci olur musunuz?

  Teşekkürler.

  • İşyerine işçilik haklarınızın tamamının ödenmesi için işverene bir ihtarname gönderilebilir. İhtarnameye rağmen ödeme yapmazsa dava açılmalıdır. İhtarnameyi hazırlarken herhangi bir eksiklik olmaması için bir avukattan yardım almanızda fayda var.

 9. Mustafa Bey benim sorum medeni hukuktan kanun kişilere mirasi zorla kabul ettirebilir mi insanlar babasını secemez ama bari mirasi kabul edip etmeme kişilerin doğal hakkı değil mi

  • Babanızın vefatından itibaren 3 ay içerisinde sulh hukuk hakimliğine başvurarak mirası reddetme hakkınız var.
   Eğer sağ ise babanızla mirastan feragat sözleşmesi yapabilirsiniz

 10. eklemektedir.
  Merhabalar ben 4 senedir ozel sektorde calismaktayim magazamiz islerin dustugunu ve daralmaya kuculmeye gidiyoruz diyerek bana ihtar cekti ihtarda hak ve alacaginizin ibraneme karsiligi banka hesabiniza yatirilacagi tarafiniza ihtar ederiz is sözleşme nizi gecerli sebep le feshedilecegini bildiririz diyor 27 madde olarak 2 saat is arama hakkinizvoldugunu bildiririz diyor. Yanliz ihtar surem 56 gun beni ihtar suremde 56 gun calistirdiktan sonra cek vereceklerini ve isten ayrilmami istediler ne yapayim imza atimmi ayrica işsizlik maasi imzsladiktan sonra ihtar suremde cslisirken baglanacakmis imza atimmi bilgi verirseniz sevinirim tesekkur ederim

  • Öncelikle imza atın veya atmayın diye bir yanıt vermek zor. Zira tazminat ve diger işçilik alacaklarınız nasıl hesaplandı gerçek alacaklarınız ile uyuşuyor mu? Gerçekten şirket küçülmeye gidiyor mu? Yoksa sizi işten çıkarmak için mi yapılıyor? İletişim bölümünden bize ulaşırsanız daha ayrıntılı yanıt verebiliriz
   Kolaylıklar dilerim

 11. Merhabalar,
  19.11.2015 tarihinde satın aldığım tv, ayıplı çıktı (tamamen bozuk çalışmıyor). İade edebilmek için 5-6 gün uğraştıktan sonra tüketici hakem heyetine gittim. Ürün daha yeni alındığı için oncelkle noterden ihtarname çekmemi, geri donuş olmazsa başvuru yapmamı soylediler. (19 kasımda magazadan satın aldım. 20 kasımda adrese teslim edildi.21 kasımda servis kurulumu yaptı. 25 kasımda ihtarname çekildi) Noterde tesadüfen karşılastıgım bir avukatla sohbet ederken durumumu anlattım. ”Tüketici Korunması Hakkında Kanunun 11/a maddesi gereğince sozleşmeden donme talebinde bulunuyorum.” diye belirtin dedi. Noter ise ihtarnameyi kendinde kayıtlı şablonlarla yazdığı için yazdıkları ihtarnamede soyle belirtiliyor. ”……. Bu husustan dolayı 6502 sayılı Tuketicinin Korunması Hk.Kanunun 47.maddesi gereği ve İş Yeri Dışında Kurulan Sozleşmeler Yonetmeliği hükümleri uyarınca 14 gunluk yasal sure içerisinde sozleşmeden cayma hakkımı kullanıyorum. Bu cayma bildiriminin tarafınıza tebliği tarihinden itibaren 14 gün içerisinde teslim aldığım malı geri almanızı, almadığınız takdirde, malı muhafaza ile yükümlü olmadığımı, aldığınız odemeleri derhal iade etmenizi, beni borç altına sokan her türlü belgelerin de gecersiz oldugunu, aksi takdirde yasal yollara müracaat edeceğimi, bu nedenle yapılacak tüm giderlerin tarafınızdan talep edileceğini ihbaren bildiririm.”

  Burada 11/a madde olarak belirtilmeden içerik yazılmış sanırım. 47.maddeden bahsediliyor. Kafamı kurcaladı. Bu ihtarname doğru mudur? Değişmesi gerekir mi? Bir de 14 gunluk sureç 14 gun mu 14 is gunu mudur?
  Şimdiden teşekkürler.

 12. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben bundan 2 ay önce bir sigorta acentasinda 5 ay çalıştım 2 ay sigortam yapilmamis.Sadece 3 aylık sigortam görünüyor.Maaş odemesi de yapılmadığı için isten istifa ettim.Aradan 2 ay geçmesine rağmen hala içeride ki maasimi alamadım ve ödenmeyen 2 aylık sigortam içinde 1 ayini geriye dönük ödeme yaparak yatiracaklarini söylediler fakat onuda yapmadılar.Bende noterden maasimin ve ödenmeyen sigorta için gerekli işlemlerin yapilmasi için 14.12.2015 tarihinde 2 gün içerisinde ödeme yapmaları için ihtarname çektim.Bana henüz bir cevap gelmedi fakat ihtar firma sahibine ulaşmışne yapmaliyim biraz daha beklemeliyim yoksa ihtarda belirttiğim gibi ödeme yapılmazsa dava açıp masrafları karşı taraftan talep edileceğini bildirdim, dava mi açmaliyim.Ayrıca çalıştığım acenta merkezin şubesi olarak görünmüyor fakat sigortam merkezden yapılıyordu beni çalıştıran acenta sahibi için nasıl bir şikayette bulunabilirim asıl dava açmam gereken kişi beni çalıştıran fakat maaş odememi yapmayan acenta sahibi ama resmiligi olmadığı için birşey yapamayip bende merkezi şikayette bulundum.Engin bilgilerinize acil ihtiyacım olduğunu belirtir saygılar dilerim.

  • Gönderdiğiniz ihtarnameyi kime çektiniz. Neticede nerede çalıştıysanız resmi olarak sigortanızı yatıran işvereninlzdir. İhtarnameye rağmen ödeme yapılmadıysa dava açabilirsiniz. Dava açmadan önce icra takibi de yapılabilir. Ancak itiraz ederlerse yine dava açmak gerekir.
   Kolay gelsin

 13. Merhabalar
  Ben 25 yasindayim 5 yildir evliyim iki cocuk annesiyim esimin ailesiyle birlikte yasiyoruz. Bu 5 sene icerisinde kayinpederimle defalarca kavgam oldu kendisinin psikolojik olarak normal olmadigini dusunuyorum surekli cevresine karsi küfürler hakaretler ve fiziksel siddet uygulayan bi adam, bu duruma bende defalarca maruz kaldim ve aksine eşim olucak insansa cok sessiz sakin hatta tabir caizse pısırık bi adam bi cok konularda benim hakli oldugumu bildigi halde babasina karsi beni savunamamistir.. En son gecen hafta pazartesi gunu evde yasadigim kayinpederimin bana yaptigi sözlü kufur ve
  hakaret ve fiziksel siddetten dolayi evi terkettim ve ne yazikki biri 2 digeri 4 yasinda olan iki cocugumu orada birakmak zorunda kaldim.. Benim kocamla ilgili şahsi bi sorunumuz yok iki kucuk cocugum var ayrilmakda istemiyorum fakat o eve tekrar geri dönmek de istemiyorum esiminde maddi durumu pek iyi olmadigi icin ayri eve cikmak gibi bi isteği yok napicagimi bilmiyorum kayinpederimle asla bi daha yüz yüze gelmek onla ayni evde yasamak istemiyorum onun yuzunden sinir hastasi olmaktan kendime bi zarar vermekten korkuyorum eger bana bisey olursa bunun tek sorumlusu kesinlikle kayinpederim olan sahistir bu konuyla ilgi bulundugum ilcedeki savciliga bi ihbarname yazmak istiyorum fakat ne kadar yardimci olurlar bilmiyorum lutfen bana siz yardimci olurmusunuz 🙁

  • Size karşı suç olan davranışların olması halinde savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. İletişim bölümünden bize ulaşıp hukuki yardım alabilirsiniz.

 14. Merhaba, ben 04.10.2008 tarihinde girdiğim ve 28.12.2015 tarihinde çıkışım verildi. brüt maaşım 3.700 tl dir. firma tarafından bana imzalatılan evrakta evrakın üzerine “taksitlendirmeyi kabul etmiyorum” diye yazdım fakat yinede 1.taksiti yatırmışlar. şimdi 2 sorum olacak;
  1-toplam tazminat ve ihbar : 30700 tl. bu doğrumu ? yanlışsa ne yapmalıyım.
  2-taksitlendirmeyi iptal ettirip kalan paramı tek seferde almam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  Teşekkürler

  • İlgili belgelerinizle müracaatınız halinde öncelikle almanız gereken tazminat hesaplanmalıdır. Eğer eksik hesaplama varsa bakiyesi işverenden ihtarname vasıtasıyla istenebilir. Ödemediği takdirde ise dava yoluyla talep edebilirsiniz.

 15. Merhaba,

  2004 yılında çalışmış olduğum bir iş yerinden kendi isteğimle ayrıldım.

  Fakat işten çıkış nedeni kayıtlara (11) iş kazası sonucu ölüm yazılmış. Yanlışlıkla yazıldı. Bu konuda ne yapabilirim. Çalıştığım iş yeri için dava açabilir miyim?

  teşekkürler.

  • Dava açmaya gerek yok. İşverene müracaat ederek çıkış kodunuzun düzeltilmesi için SGK ya başvuru yapmasını sağlayın. Başvurunuzu kabul etmemesi durumunda ihtarname ile de bildirebilirsiniz.

 16. Mrh.4 dükkanli 4 bürolu ve bir bodrumlu binanın yarısıni aldim,ama bina önceden ipothekliydi.ve sadece 40 milyar borcu vardı.bende kabul edip tapularımi aldım.bu borc dan korkmuyom ama korkduğum konu yine benden izinsiz benim de mülkuyetimimi kullanip yine kredi cekebilirmi .ben bankaya ihtarname gönderdim simdiki ipotheki kabul ediyom ama bugünden itibaren cekilen kredilerden sorumlu değilim diye.bu şirket bundan sonra kredi kullanabilirmi?

  • Verdiğiniz bilgilere göre tapuyu kendi adınıza çıkartmışsınız. Eski sahibinin tekrar kredi alması durumunda sahiplik araştırması yapılacağından sizin muvafakatiniz olmadan ipotek konulamaz. Ancak önce konulan ve sizin kabul ettiğiniz ipotek miktarını ödemediği takdirde siz ödemek durumunda kalırsınız.

 17. Merhaba, çalıştığım özel eğitim kurumunda iki yıllık sözleşmem vardı henüz 9 ayım doldu ve bugün avukat ile ihtarname çektik. Haklı gerekçe olarak sağlığımın psikolojimin olumsuz etkilendiği anlamına gelen bir sebep gösterildi. Karşı taraf dava açarsa ne gibi yaptırım söz konusu olabilir? Ve haklı gerekçemi ispat vs gibi istem olur mu? Mahkemeye taşınırsa bu durumda kazanma kaybetme durumum nedir

 18. İhtarname budur , merak ettiğim şu karşı taraf dava açarsa en ağır yaptırımı ne olabilir? İlginiz ve emeğiniz için çok teşekkür ederim “Tarihli sözleşme iş yasası madde 24/l-ll fıkraları gereğince fesh ediyoruz. Sözleşmeyle karşılıklı olarak yüklenilmiş ve yasadan doğan hak ve yükümlülükler açısından görevlerini yapmayı engelleyen psikolojik sindirme etik açıdan kabul edilemeyen denetim ve toplu bulunulan iş yeri dinlenme ve ders aralarında hakaret söz ve davranışlar hayatın akışına iş veren ve işçi ilişkisini ilişkin yasalar karşısında verimli olmayacağı gibi öğretmen vakar ve onuru ile çalışamayacaktır. Uygun ortamda verimli olabilme yeteneklerini yitiren müvekkil, haksız ve nedeni anlaşılamayan davranışlara daha fazla tahammül edemeyen müvekkil iş yasası 24/l-ll gereğince iş akdini tazminat ve diğer haklar saklı kalmak kaydıyla fesh ediyorum.”

 19. Merhabalar Mustafa Bey,
  İhtarnameler 3 suret mi olmalıdır? Tek suret olabilir mi? 3 suret olunca her bir suret başına ücretlendirme ile toplam ücret çok mu yükselir, yoksa diğer 2 suretten alınanlar ücretler cüzi ücretler midir? Ayrıca borçlunun işyeri adresine ihtarname gönderilince tebliğ edilmiş sayılır mı?
  İyi çalışmalar.

  • Muhatap sayısına göre suret çıkarılır. Suret arttıkça noter ücreti artar. Tek muhatapta en az 3 suret düzenlenir. Biri muhataba, biri sizde diğeri de noterde kalır. İş yerinde tebligat alınırsa tebliğ edilmiş sayılır. Tebligatın geçerliliği Tebligat Kanununda belirlenen hükümlere göre yapılması halinde geçerlidir.

 20. Merhaba, 4yıl 8aydır bir iş yerinde çalışmaktayım çıkışım verildi. 7800tl hakkını senet hazirlayalim yada sözüme güven dedi ihbarnameyi imzalattı. Bunun sadece maaş gibi aldıkların kıdem tazminatın bu kâğıt deyip birini imzalattı birini imzalatmadı. Şimdi bilmiyorum neyi imzaladım ve ne yapacağım. Zaman önemlimi geri dönüş için yada ne yapmalıyım. Acil cevap verir misiniz lütfen. Tesekkur ederim.

  • Öncelikle size imzaladığınız belgenin içeriğini ne olduğunu anlamadan imzalamamanızı öneririm. Eğer ibranemede imzaladığınızdan fazla işçilik alacaklarınız varsa ibraname makbuz niteliğinde sayılır ve fazlaya ilişkin haklarınız talep edebilirsiniz. Bunun için iş verene bir ihtarname gönderilebilir. Belgelerinizle iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 21. 18 aydir (1.5 yıl) özel güvenlik şirketi bünyesinde bi sitede çalışmakdaydim 2 Şubat 2016 tarihinde birden aniden tarafima daha önce hiçbir bilgi verilmeden iş yeri değişikliği yapıldı. Bende daha once bi hafta veya 15 gün önceden nie haber vermediniz maaşimi yatırın dedim.oyle deyince de istifami yazmami söyle diler bende gitmiyorum dedim Istifa da yazmıyorum dedim ve noterden tüm Haklarımı talep ederek ihtarneme çektim işe gitmedim onlarda karşılık olarak tüm haklarım saklı kalarak başka bi sitede özel güvenlik olarak çalışmami avukat dan ihtarneme çekmiş ler. Mahkeme ye verdim böyle bi hakları var mi kazanır miyim

   • 8 şubatta ihtarneme çektim. 3 Şubat 13 subat arası raporluydum.13 Şubat da iş başı yapmam için ihtarneme göndermişler ama ben daha önce noterden ihtarneme çektiğim için işe gitmiyorum. Işten çıkışımi vermiyorlar ve ssg dan çıkışım yok. Çalışmadığim halde çalışıyor görünüyorum ssk da. Ben ne yapmam lazım bu durumda

 22. Merhaba mustafa bey belediyede taseron buro iscisi olarak calisiyorum hic bir grerkce gostermeden beni dis goreve yazmislar sgk girisimde buro iscisi gozukuyor beni dis alanda calistirabilirler mi ne yapamam gerekli ?

   • Tesekkurler mustafa bey. Bana gorevlendirme yazisi teblig edildi ben bilmedigim icin gorevi almis oldum.ama sgk girisimin buro iscisi oldugunu ispat edip ihtarneme ile kabul etmedigimi bildirirsem olayi cozmus olur muyum ?maaslarinlmizda odenmiyor hangi gerekceyi gostererek istifa edersem tazminat ve issizlik maasindan faydalanabilrim 2 yildir calisiyorum

    • Merhaba,
     4 yıldır çalıştığım şirketten 29.01.2016 tarihinde istifa ederek işten ayrıldım.
     2015 yılına ait hak kazanmış olduğum prim hakkımı firma tarafıma ödemedi, çekmiş olduğum ihtara gelen cevap aşağıdaki gibidir.
     Mahkemeye verdiğimiz taktirde sizce ön görülen sonuç nasıl olacaktır?

     ‘’Şirketimizde uygulanan çalışma ilişkileri yönetmeliğinin 25.maddesinde
     Prime hak kazanmak için çalışanın hem prim dönemi süresince iş ilişkisinin devam etmesi hem de ödeme tarihinde şirket çalışanı olması gerekir. Yukarıdaki kurallar çerçevesinde çalışanın iş sözleşmesi ödeme tarihinden önce hangi sebeple sona ererse ersin çalışan prime hak kazanmaz. İlgili maddeden açıkça anlaşılacağı üzere bir prime hak kazanabilmek için prime esas yılda ve primin ödendiği tarihte şirketimiz çalışanı olmanız gerekmektedir.
     Şirketimizde her yıl mart ayında bir önceki yıla ilişkin prim ödemesi yapılmaktadır. Siz 29.01.2016 tarihinde yani mart ayından önce iş sözleşmenizi kendi isteğinizle sona erdirdiniz.
     Bu nedenle prime hak kazanmanız mümkün değildir.’’
     Açıklanan nedenlerle, ihtarnameniz de yer alan iddiaları kabul etmediğimizi bildirir, iş sözleşmenizi usulsüz olarak feshetmeniz nedeniyle de tarafınızdan ihbar tazminatı talep etme hakkımızı saklı tuttuğumuzu ihtaren bildiririz.

     • Böyle bir düzenleme olsa dahi siz çalıştığınız dönem için hak ettiğiniz primlerinizi dava ederseniz alabilirsiniz. Diğer alacaklarınızda varsa onunla birlikte dava edebilirsiniz.

     • Böyle bir düzenleme olsa dahi siz çalıştığınız dönem için hak ettiğiniz primlerinizi dava ederseniz alabilirsiniz. Diğer alacaklarınızı da varsa onunla birlikte dava edebilirsiniz.

 23. Mustafa bey oncelikle size tesekkur etmek istiyorum benim sorunum 3 yildir belediyede hizmet alım yolu ile calisiyorum son 1 yıldır maaslarimiz cok duzensiz kendim istifa edersem maas alamamayi gerekce gosteririsem kıdem tazminati ve issizlik maası alabilir miyim??

  • Gecikmeli maaş almak haklı fesih nedenidir. Ancak istifa dilekçesi vermeyin durumu hukuki bir dille anlatan bir ihtarname göndererek işi bırakın. Ondan sonra dava açarak tazminatlarınızı talep edebilirsiniz. İhtarname hazırlamak için iletişim bölümündeki telefonlarla bize ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar dikerim.

  • Gecikmeli maaş almak haklı fesih nedenidir. Ancak istifa dilekçesi vermeyin durumu hukuki bir dille anlatan bir ihtarname göndererek işi bırakın. Ondan sonra dava açarak tazminatlarınızı talep edebilirsiniz. İhtarname hazırlamak için iletişim bölümündeki telefonlarla bize ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

 24. merhaba Mustafa bey. Daha önce çalışmış olduğum iş yerinden 46 günlük bir maaş alacağım bulunmakta ve iş yeri çalıştığım sürede de maaşları çok geç yatırıyordu. Şimdi bu alacağım için ihtarname çektiğimde bu alacağımın tarafıma yatırılmaması gibi bir ihtimal var mıdır var ise mahkeme yoluna mı başvurmalıyım ? Teşekkürler.

  • İhtarname çekmek durumunda işverenin ödeyip ödemeyeceği konusunda birşey demek mümkün değil. Ancak dava açmadan önce ihtarname çekmekte yarar olabilir. Ancak bir avukat ile birlikte hareket etmekte yarar var. İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

 25. Merhabalar satici ile on sozlesme yaparak noter huzurunda olmadan ön odeme odeyerek temelden eve girdim.Yasal sure olan 14 gun gecmeden sozlemeden vazgecerek on odememin iade edilmesini istiyorum.Ihtarnamede ozellikle belirtmem gereken hususlar nelerdir yardimci olursaniz cok sevinirim.yasal sureden sozlesmenin adi bir sozlesme oldugundan bahsetmelimiyim.

  • Yani cevap için oturup ihtarnameyi yazmam gerekir:)
   Yasal süresi içerisinde cayma hakkınızı kullandığınızı ve Ödemiş olduğunuz ücretin iadesini belirtmeliydiniz. En sağlıklısı bir avukat arkadaşımızdan yardım almanızdır. İletisim bölümünden büromuza ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin

 26. ben yaklaşık 15 gün önce bir araç aldım aracın km sorgulatmak için 5664 mesaj atım mesaj satıştan 10 gun sonra geldi aracın km ile oynandığı gerıye alındığı anlaşılmaktadır resmı olrak araç muayenesından ve bu işlem 2011 yılın da yapılıp araç 47.000 bin geriye çekılmış aldığım kişi ben bımıyrodum demektedır kendısıne notersiz ihbarneme gönderip aracı iade almasını söyledım dogru bır işlem yapmışmıyım eksık bır durum var mı?

  • İhbarnamenin içeriğini görmeden bir şey demem zor. Ancak ilgili kişiyi savcılığa şikayet ederseniz dolandırıcılıktan ceza alabileceği gibi, ayrıca araçta meydana gelen değer düşüklüğünü de dava yoluyla talep edebilirisiniz. Daha detaylı bilgi için iletişim bölümünden büromuza ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin

 27. Merhabalar.. ben düzenli maaş alamiyorum 2010 eylül ayinda girişim var cikisimi vermedim ama iki gündür işe gitmiyorum ve bgn çalıştığım yere ihtarname yazdim iade tahattut lü yolladim kidem tazminatimida talep ettim 2015 den kalmis maaşım var sizce tazminatimi alabilir miyim ??

  • ihtarnameyi bir hukukçuya yazdırarak noter aracılığıyla göndermek daha sağlıklı olur. Zira mektubun delil olarak kabul edilmesi sor. Bu nedenle bu hususları belirtip ayrılmanız daha doğru olur. Aksi halde işe gelmemek nedeniyle tutanak tutulup işten çıkışınız yapılabilir. İletişim bölümünden ulaşarak büromuzdan yardım alabilirsiniz. Kolay gelsin.

 28. Merhabalar Mustafa Bey , Ben miras davama bakması için noterden avukata vekalet verdim,, Avukatım eşimin diğer çocuklarının gasp ettiği mirastan benim ve oğlumun hakkını alabilmek için, bana masraf olmasın düşüncesiyle eşimin çocuklarıyla anlaşma yaparak hakkımızı almaya çalışıyor zira ben açılacak mahkemeyi karşılayacak maddi güçte değilim. Avukatım bu miras davasını açmadan , eşimin çocuklarının, bana ve eşimden olan oğluma miras hakkımızı vermesi için ihtarname çektiğini söylüyor dava açılmadan avukatım ihtar çekebilir mi? +( Vefat eden babalarının resmi eşiyim ve eşimden bir oğlum var) tşk ediyorum

  • Vekalet verdiğiniz avukata güvenin. Onu diğer avukatlarla test etmeyin. Sormak istediğiniz soruları kendisine sorun. Eminim aklınızdaki sorular cevapsız kalmayacaktır. İyi günler.

 29. Esim belediyede 4 yıldir buro iscisi olarak calisiyor gorevlendirme ile kendisini cicek ekiminde calismak uzere isci olarak gorevlendirme yazmislar belediyede cixek ekiminde hic bayan calisan yok bu mobbinge girer mi istifa etse nasil bir yol izlemeliyiz ki kıdem tazminatı alabilelim tesekkurler iyi calısmalar

  • Anlattığınıza göre iş tanımında esaslı değişiklik söz konusu. Ve mobbinge giriyor. Bu nedenle haklı fesih hakkı olabilir. Ancak istifa etmeden, hak kaybına uğramamak için işverene durumu belirten bir ihtarname hazırlayarak göndermek gerekir. İhtarname hazırlanması ile ilgili olarak iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

 30. Mustafa bey iyi çalışmalar. Dün internetten bulduğum aracı almak üzere Bursaya gittim. Satıcı telefonda ve yüzyüze çok güven veren birisi, ilanda yazıklarının harfiyen doğru olduğuna, araçta hata boya bulunmadığına beni ikna etti, hava da çok yağmurlu olduğu için teste sokmadan notere gidip satışı gerçekleştirdik. Ancak memlekete geldiğimde kendi ustam araçta tavan hariç boya olduğunu tespit etti. İlanda 300 lira hasar kaydı yazmasına rağmen iki adet rakam çıkmayan çarpma hasar kaydı çıkıyor aynı zamanda. İlan fotoğrafları bende mevcut ancak ilan no ve ilan veren kısmı fotoğrafta yok. açıklama kısmı var sadece. İlan numarasını biliyorum, mesajlarda kayıtlıydı, ancak satıcı ilanı siteden tamamen silmiş. Satıcı ne malı geri almayı ne de indirim yapmayı kabul etmiyor baktırsaydın arabaya diyor. Size sorum bu konuyla ilgili hukuki yollardan hakkımı aramak istiyorum, ilan fotoğrafları delil yerine geçer mi, ya da satıcı bu benim ilanım değil derse site yönetiminden mahkeme ilan bilgilerini ister mi, orda hatasız boyasız tertemiz araç yazması bizim için delil olur mu, arabayı geri verip paramı almak istiyorum ben. ya da aramızda geçen telefon konuşmalarına mahkeme ulaşıp delil sayabilir mi, çünkü orada da aynı ifadeleri ısrarla söyledi. yani kandırıldığımı bu yolla ispatlayıp arabayı geri verebilir miyim? eğer mümkünse nasıl bir yol izlemem gerekiyor, teşekkürler

  • Dorusu aracı muayene ettirip almanızdı. Ancak sizi yanıltarak gizlediğini düşünüyorsanız Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca mahkeme aracılığı ile tespit yaptırarak ayıp oranında indirim talep edebilirsiniz. Ancak aracı görerek aldığınız için durum biraz zor. Kolay gelsin

 31. mustafa bey merhaba,konu hakkında bilgilendirirseniz memnun olurum,konu şu;nisan 2015 de oğluma ait kapattığımız kafeteryanın malzemelerini sözlü anlaşmayla çalıştığım kurumun(kültür merkezi)kafeterya işletmesini alan kişiye 1500 tl peşin aylık 1000 tl taksitle sattım,fakat üçüncü ay dahil ödemeleri zamanına yapmadı,3500 tl ödemeyi yedi ay sonra yaptı,ve ben bankalara borcum olduğu için zarara uğradım,480 tl zararımın karşılanmasını istedim,kabul etmedi tabi,arada yazılı anlaşma falan yok,yalnız sattığıma dair şahitlerim,satılan malzemenin faturaları,ve ödemelerde gecikme olduğundan itibaren kültür şube müdürü olaya şahit,ihtarname çekip dava açmayı düşünüyorum,öneriniz ne olur,şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  • İletişim bölümünden ararsanız detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak baştan bir devir şartlarını belirten bir sözleşme hazırlansaydı daha iyi olurdu. Ancak birtakım ödemeler yaptığına göre devir olgusu ispatlanabilir. Ancak detaylı görüşebilirsek daha sağlıklı bir sonuca ulaşabiliriz. Dava açmadan önce ihtarname göndermekte yarar var. Ancak ihtarnamenin mutlaka bir avukatın gözetiminde yazılmasını tavsiye ederim. Hukukçu tarafından yazılmayan ihtarnameler bazen yarardan çok zarar getirebilir. Kolay gelsin.

 32. Mustafa bey iyi günler.Ben 4 Yıldır bir restaurantta çalışmaktayım. Restaurant müdürümüz tarafından tehdit ediliyorum.İşimi yapmamakla suçluyo beni.Bana benim yapmadığım işleri yaptıracağını söylüyor Bana hakaret ederek benim psikolojimi bozuyor ve bu yüzden de benim işten ayrılmama neden oldu. Açıkcası bana dopping uyguluyor bu yüzden de ben 3 gün önce işten ayrıldım. Fakat ben işimi çok seviyorum işimden ayrılmak istemiyorum fakat beni tehdit ettiği için de işe tekrar geri dönenmiyorum. İş yerinden gönderilen karşı bu açıklamaları yaparsam talep edeceğim bir hakkım olur mu?Şimdiden çok teşekkür ederim

  • Bahsettiğinize göre size açıkça mobbing/bezdiri uygulanmmış. Ayrılmadan önce durumu hukuki çerçevede hazırlanmış bir ihtarname ile işverene mobbingin sonlandırılması için ihtar edilebilirdi. Ancak yine geç kalmış sayılmazsınız işyerinden ayrılma nedenlerini belirten bir ihtarname hazırlanabilir. Kıdem ihbar ve diğer işçilik alacaklarınızı almak için akabinde dava açılabilir. İletişim bölümünden ulaşırsanız daha detaylı alacağımız bilgilerle daha sağlıklı bir yanıt verebileceğiz. Kolaylıklar dilerim .

 33. merhaba Mustafa bey . ben özel bir yurtta barınmak için 6 aylık sözleşme imzaladım ama vaat edilen hizmet verilmediği için ayrıldım. yurt sahibi tüm parayı tahsil etmek istiyo . hiç bir şekilde diyalog yoluyla uzlaşmıyo ne yapmak gerekir.

  • Sözleşmenin gereğini yerine getirmediği için ihtarname gönderilip sözleşme feshedilebilir. Ancak senetler elindeyse onu icraya konmasına engel olmak zor. Onların iptali ancak dava ile söz konusu olabilir

 34. Merhabalar Mustafa Bey: Annemle babam boşandı , annemin kendine ait maaşı ve sağlık güvencesi bulunmamaktadır. Annem 1940 doğumlu yoksulluk nafakası adı altında 250 tl çok cüzzi bir para alıyor . Annem kalp hastası ve iki büklüm durumda yürürken nefes darlığı çekiyor, kendi işlerini yapamaz halde. Evleri kira ve bekar erkek kardeşimle kalıyor , şuan annem 65 yaş üstü maaşı ve hasta bakım ücreti alabilir mi eğer her ikisini de alabilirse nereye başvurmaları gerekir? şimdiden teşekkürler ederim.

 35. Mustafa bey merhaba.ben bir kitaptan izinsiz alıntı yaptım ve alıntı yaptığım A yayın evi ile davalık oldum.dava açan yayın evi (A)ile daha sonra anlaştık ve dava aşaması bitti.davalık olduğum kitap piyasadan mahkeme kararı ile toplatıldığı halde kitabı basan yayın evi olan B yayın evi 2016 bandrolü yapıştırıp benden habersiz öğrencilerine dağıtmaya devam ediyor.benim elimde A yayın evi ile olan anlaşma protokolüm bulunmasına rağmen B yayın enin yaptığı suçmudur ve benim ihtarnamemi çekmem gerekiyor yoksa suç duyurusundamı bulunmam gerekiyor?.teşekür ederim.

 36. Slm ben calismis oldugum sirkette baski ve tehdit altinda calisiyodum.taseron olarak baska sirkete hizmet veriyoduk.yapilan baski ve tehditten dolayi kendi taseron sirketimize 02.03.2016 tarihinde gittim ve calismis oldugum yerdeki iki amiri sikayet ettim.taseron sirketten kendi el yazimla mudurlerim tehdit ve baski yapan iki kisi ici bi uyari yazisi yazdirip bu iki amirin mudurune mail attilar.bunlarda duyunca baskilarini artirdilar.bende 11.03.2016 tida savciliga gidip ifade tutanagi verdim.bi mahkeme sureci baslicak.bunuda ogrendiklerinde daha fazla baski yaptilar.ve bir hafta sonra 17.03.2016 tida kartimin kapandigini ve iceriye girisimin yasaklandigini sirkete gittigimde kartimi okutmaya bile izin vermediler.kapida karsiladi personelin biri.daha sonra dolabimdan ozel esyalarimi almam gerektigini soyledim.gecici kartla iceri giris yaptim.o ara insan kaynaklari beni cagirdi.onlarada bildirmistim bu iki kisiyi daha onceden.sagolsunlar bana yardimci oldular.ama mahkemelik bi durum olunca husumetli oldugumuzu ve artik nasil burda yapabilecekmisin dediler.cok baski gordugumu ve artik yapamicami soyledim.insan kaynaklarida benim tazminatimi ve ihbarimi hepsini verecegini soylediler.bana istifa dilekcemde ailevi nedenlerden dolayi bi istifa dilekcesi yazdirdilar.haklarimi aldim.bu iki kisi orda kadrolu.
  Haklarimi aldim ama butun ozluk haklarimda alinmis oldu elimden.bu durum hem ailemi etkiledi.hemde psikolojimi.severek c alistigim isi
  Mdem oldum.bu iki kisi icin maddi ve manevi tazminat davasi acabilirmiyim.simdiden tesekkurler.

  • Belirttiğiniz şartların bulunması halinde maddi ve manevi kayıplarınız varsa tazminat davası açabilirsiniz. Ancak davada belirttiğiniz hususları ispatlamanız gerekmektedir.

 37. Merhaba,özel sürücü kursunda çalışıyorum ve 30 hazirana kadar sözleşmem var. sözleşmem bitmeden işten ayrılmak istiyorum. ayrılmak istediğimi ihtarname ile bildirmem mi gerekir. istifamı versem herhangi bir hukuki süreç başlatabilir mi işveren

  • Sözleşmenizin belirli veya belirsiz süreli olmasına göre cevabı değişir. Anlattığınıza göre sözleşmeniz belirli süreli yine de sözleşmenizi uzatmayacağınızı belirterek yenilemeyebilirsiniz. Aksi halde istifa ettiğiniz takdirde ihtar süresi kadar çalışmanız gerekir.

 38. Merhabalar. Askerlik sebebi ile yıl doldurmadan işten ayrıldım. Fakat son ay ki maaşım ödenmiyor. En kısa sürede ihtar etmeyi düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler.

 39. Mustafa Bey Merhaba,

  Oturduğum evde kiracı olarak ikamet etmekteyim. Yedi ay oldu aidat veriyoruz ödeme makbuzu , alınan aidatların gelir gider masrafını panoya asılmıyor defalarca sözlü olarak söylememe rağmen yaptırım sağlayamadım. Bu durumda yasal olarak ne yaptırımı yok mudur,

  bilgi verebilirseniz sevinirim.

 40. 2009 yılında bir senet yapıldı. 2014 yılında senedi işeme verdi bu senedin yüzde 90 ödendi ödedigimiz e karşılık elimizde hiç bir belge yok.ihtarname çekmeden icra odasından icra takibi geldi senet alacaklı kişi adı olan yerine borçlunun ismi yazıldı. sonra üzerine çizik atılıp alıcaklının ismi yazıldı. ve yanına çizildi diye not düşüldü . bu yazılar borçlu kişiye ait degil.çizil yazısına borçluların imzası yok . imzalar dogru yazıların kimlerin yazdıgı hatırlanmıyor

  • Maalesef yapılan ödemeler belge ile ispatlanmalıdır. Tek istisnası akrabalar arasındaki alış verişler tanıkla ispatlanabilir. Borçlunun senette imzası varsa diğer yazıların kim tarafından yazıldığının bir önemi yok

 41. Mustafa bey size sorum olucak ben bir magzadan 500tl hali almistim sorunlarimdan dolayi odeyemedim gecen gun posta yoluyla avukattan icra ihbarnamesi geldi 500tl yerine benden 1250milyon istiyor avukat faizi masraflar falan diyo durumumu anlattim hic merhamet yok kalmamis ne olur yardimci olun napmam lazimm

 42. Merhaba. Bir anne 4 kız paydaştan oluşan bir dükkanı 25000 tl karşılığında devren kiraladım. kira kontratında 5 paydaşında imzası var. Ancak 8 ay sonra 5 imzadan 2 sinin diğer paydaş tarafından izinsiz rızasız imza takliti yapılarak atıldığını öğrendim.Dükkan Devrine razı olmayan 2 paydaş benle görüştü ve devirden haberlerinin olmadığını imzaları kendilerinin atmadığını ve ruhsat vermemesi için belediyeye sözlü olarak uyarı verdiklerini aksi taktirde şikayet edeceklerini söylediler.Ben ruhsat alamadım devretmeye çalışıncada devredemiyorum. Çünkü alacak kişiler belediyeye sorduğunda durumu öğreniyolar ve vaz geçiyorlar. Ben bu 5 paydaşa durumun tarafıma yazı ile bildirilmesi için ihtarname gönderdim. Özel evrakta sahtecilikten savcılığa suç duyurusunda bulunacağımı ve zararımın tanzimi için tazminat davası açacağımı ihtarnameye yazdım. Bu davada sahte imzayı atan kişi zararımı tanzim edermi. nasıl bir yol izlenir. hapse girmesi olanağı varmı. teşekkür ederim.

 43. Dükkanımi ecza deposuna kiraya verdim. Ancak kira sözleşmesi imzalanirken kira başlangıci olarak ecza deposu nun ruhsatı alınınca kira başlar şeklinde anlaştık. Bu sürenin en geç 45 gün süreceğini bize söylediler biz de itimat edip bu süreyi geçerse kira başlar gibi madde koymadik. Aradan 2 ay geçmesine rağmen ne ruhsat aldılar ne de kira veriyorlar. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  • Kira sözleşmesini incelemek gerekir. Bu inceleme sonucunda kiracılara ihtarname göndermek gerekebilir. Bu konuda büromuzdan danışmanlık alabilirsiniz.Kolaylıklar dilerim.

 44. Merhabalar
  Ofise gelen tanıtımcılardan kapıda satış yoluyla değeri 1000 tl olan bir ürün aldım. Cayma hakkımı kullanmak istedim. 14 günlük süre dolmadan 2 kes bana verilen ‘tek yasal numarayı’ aradım ve cayma hakkımı kullanmak istediğimi belirttim. İlk aradığımda ( ürün teslim tarihinden 7 gün sonra) talep formunuz oluşturuldu, size geri döneceğiz dediler. Geri dönmeyince tekrar aradım (ürün teslim tarihinden 10 gün sonra) bu sefer de merak etmememi, arama kaydımın hatta arama saatinin yazıldığını, sıra bana gelince geri döneceklerini söylediler. 14 günün bitiminde eve posta çekleri gönderdiler. Müşteri temsilcisi ile görüştüğümde bana iade talep formunun oluşturulduğunu ama onaylanmadığını söyledi. onlara yazılı olarak da bildirmem gerekiyormuş meğerse. Bunu bana 2 kes aramama rağmen kimse söylemedi ve de geri döneceğiz diyerek oyaladılar. Sözleşme de ‘cayma bildirim formunun doldurularak satıcıya bildirilmesi gerek’diye yazıyor. Biz nereden bilelim telefonda oluşturulan formun o form olmadığını.
  Hocam sikayetvar. com sitesine baktım aynı oyalama yöntemiyle dolandırılan kişilerinden gelen en az 30 şikayet okudum. Anlatmak istediğim şirketin tek mağduru ben değilim.
  Asıl bilmek istediğim.. Bunun peşinden gitmemi mi tavsiye edersiniz yoksa bu yavuz hırsızlar beni mi suçlu çıkarırlar. Olumlu sonuç alma şansım var mı (Noter, tüketici hakları ve b yardımıyla).
  Bir de eve gönderdikleri posta çeklerini ödemezsem ne gibi sonuçlarla karşılaşırım?
  Önceden çok teşekkür ederim.

  • onların beyanına göre hareket etmeniz doğru değil. 14 gün içerisinde yazılı olarak cayma hakkınızı kullanmalıydınız. Ancak yine de bir ihtarname gönderilerek cayma bildirimi belgesi verilmediği ve bilerek oyalandığınız belirtilerek cayma hakkı kullanılabilir. Tabii bunun için belgelerinizin incelenmesi gerekli

 45. Sayın avukatım devre mülk aldım 10 gün içinde cayma hakkından faydalanmak için noter aracılığıyla ihtarname çektim firmadan dönüş olmadı mahkemeye vermelimiyim mahkemeye vermek için herhangi bir süre varmı

  • Cayma hakkınızı kullandıysanız bu aşamada mahkemeye vermeye gerek yok. Tüm ödeme belgelerinizi size iade etmediklerinde ya da cayma bildirimi yapılmamış gibi işlem yaptıklarında mahkeme sözkonusu olabilir.

 46. Merhaba Mustafa bey, beş senelik kiracımız bize sormadan köpek almışlar. Bir süre müsade etmediğimiz halde evde beslediler. Haliyle çok kötü kokunca bahçeye çıkardılar. Biz gene istemedik ama ısrarla baraka yapıp köpeği büyütüyorlar. Bahçemizi kullanamıyoruz ve sürekli köpeğin pisliği yerlerde. Temizlemiyorlar ve pencerelerimizi kokudan açamıyoruz.Köpeği hayvan ticareti için satın aldılar. Çiftleştirip yavrularını satacaklar. Ve köpek avcı köpeği. Sonunda ipini koparıp sokaktan geçen insanlara saldırdı. Kiracımız evde olmadığı için biz müdahale etmek zorunda kaldık. Kontratımız da köpek beslenir veya beslenemez ibaresi yok. Ve bütün komşularımız rahatsız. Ev sahibi olarak biz bu konu da hakkımız var mı evden nasıl çıkarabiliriz? Defalarca söylediğimiz halde çıkmıyorlar.

 47. Mustafa Bey merhaba,

  Çalıştığım firma verdiği hizmet ve müşterilerini başka bir firmaya devretti. Biz çalışanlarını da haklarımızı verip işten çıkarttı.
  Yeni firma beni şirketine aldı. Kullandığım eski şirket aracı ile birlikte işime yeni firmada devam ettim. Fakat anlaşamadık ve beni sebep göstermeden işten çıkarttı.
  Haklarımı henüz alamadım ve çıkarken hiçbir belge imzalamadım. Ödeme yapmayınca ihtar yolladım. İhtara ihtar yolladılar. Sormak istediğim 2 madde var.
  1. maddede Mutabık kalınan zamanda ödeme yapılacaktır demişler
  2. maddede ise kullandığınız araçta hgs etiketi olmadığı için kaçak geçişler yaptığınız ve bize bildirmediğiniz için cezasıyla beraber 3 bin TL tarafımıza ödeyin demişler.
  Şimdi bende bana gönderilen ihtarnameye cevap vermek istiyorum, çünkü davalık olacağız sanırım bu gidişle.
  1. madde için biz kendileriyle ödeme gününde mutabık kalmadık, çünkü bana gün vermediler, oyaladılar.
  2. madde için ise, şirket aracı kiralıktı ve devir aldılar. Devir sırasında ve sonrasında camda hgs barkodunun olmadığını şifahen belirtmiştim. Ayrıca eski firma ile filo kiralama firması arasında yapılan kiralama sözleşmesinde bulunan bir maddede şunlar yazıyor; ”Hizmet alan talep ettiği takdirde kira süresi boyunca …Filo’nun vereceği resmi yazı ile ogs cihazını kendi firması üzerine çıkartabilir.” Devamında da cezai durumlarda hizmet alanın sorumlu olduğu vs bilgiler var. Bu durumda şirket aracını devralan yeni firmanın hgs cihazının plakaya çıkartılması için yasal olarak başvuru yapması ve bunu filo kiralamadan imzalı yazı ile yapması gerekmiyor mu? Yapmıyorsa bile bana başka yollardan temin ettiği hgs -ogs yollaması gerekmez mi?.
  Benden talep edilen yaklaşık 11 aylık süre boyunca kaçak geçiş bedelleri için nasıl bir itiraz yolum olabilir? Yardımınızı rica ederim.

  • Göndermiş olduğunuz ve işverenin gönderdiği ihtarnamelerle başvurursanız inceleyip karşı bir ihtarname hazırlanacağı gibi ne yapılacağı konusunda daha sağlıklı bir görüşme yapılabilir. Kolay gelsin

 48. Merhaba Mustafa bey. Benim sorunum şudur. Çalıştığım iş yerinde 1 ayı doldurdum ve geçtiğimjz hafta maaş günüm vardi. 300 tl yatırmışlar. Oda mağdur olmayalım diyeymiş! Imzaladığım sözleşmede net brüt ücreti ve çalışma şekli yazmıyor. Bana sozlemenin bi fotokobiside verilmedi. Fotoğrafinı cekmistim ama bu maddeler olmadigi icin bi halta yaramiyor sanirim. Sigortanin odendiginden bi haberim! Pazartesi gozukur dedi cagri merkezi. Ne yapmaliyim? Lutfen yardim edin

  • Bu konuları belirten bir ihtarname göndermekte yarar var. İhtarname zaman işveren daha titiz davranmaya sevk eder. İhtarname hazırlanması ve detayları konuşmak üzere büromuzdan yardım alabilirsiniz.

   • Sayın avukat bey benim bir sorum olacaktı. Biz bir emlakçıdan ev almayı düşündük kredi için sözleşme yaptık birde kapora için 2000tl lik senet imzalandı fakat peşin ödeme yapacağımız para elimize geçmedi ve mecburen evi iptal ettirmek zorundayız. Fakat emlakçı sözleşme olduğundan dolayı bizden belirli bir miktarda ücret alınacağını söylüyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz yardım edermisiniz.

 49. Slm.ben bir şirketten dükkan satın aldım tapuyu üstüme geçirdim , ama dükkan ipotekli.benim sorum şirketin tekrar ipoteği kullanıp yine kredi kullanmaması icin bankaya ihtarname göndereyimmi? Yoksa şirketten tahütnma mi alayım?

 50. Peki avukat bey kredi onaylanmış dediler bize imza için bankaya gidildi ve bankada kredi red görünüyordu acilen kimlik taratılmalı dendi bizde tarattık fakat hiç bir şekilde bankaya imza atılmadı. Vereceğimiz peşin parada elimize geçmediği için iptal ettirdik ama emlak firması alım satım komisyon kağıdını avukata verim dava açacağını söylüyor. Bunun bizim için zararı çok olurmu?

 51. Merhaba bir aptallık edip ofisime gelen kitapçıdan kitap seti ALDIM .Sözleşme yaptık 540 tllik iki kitap seti.Aynı gün kitapları kontrol ettim.Katalogdaki kitaplarla ilgisi olmayan kitaplar vardı.Aradım tamam iptal etme işleminiz alınmıştır yetkili birimler tarafından size dönülecektir dediler.Diger gün tekrar aradım başka bir arkadas çıktı.İptal işleminizi oluşturdum dedi.Bende dün ben konustum arkadasınız dün olusturmustu dedim.Biraz süphelendim.Netten onlarla ilgili yorumları okudum.Hepsi olumsuz yorumlardı.Bende tekrar ardım gelip alın yoksa kargoyla geri gönderirim dedim.OrdaKİ bayan arkadasta beni tersledi. Tüketici haklarını aradım yazılı ihtarname çekin dedi.Noterden yazılı ihtarname çektirdim.Henüz cayma sürem geçmedi.Daha sonra tüketici haklarını aradım 10 gün bekleyin geri dönüş yapmazlarsa bizi arayın dediler.Bu aşamadan sonra benim yapmam gereken birsey varmı yada nasıl sonuçlanır

 52. Merhaba Mustafa bey ben 2 yıldır. Kurumsal bir firmada çalışıyorum. Toplu iş sözleşmesi 2015 yılında bitti yenisi 7. Ay oldu ve halen sendika isveren anlasamadilar. Üç altı dokuz ve onikinci aylarda çift maaş yani ikramiye anlasmamız var. 6 ay ikramiyeleri yatirmadilar artık vermiyoruz diyorlar. Bunun için ihtar cekme süresi varmı. Personel isten çıksın bayramda eksik yatırdilar vermeyiz diyerek mağdur ediyorlar. Kidem ihbar alabilyormuyuz bu sıkıntıyı 3072 personel yaşıyoruz.

  • Belirttiğiniz hususları detaylı olarak inceleyip belirttiğiniz konularda bir ihtarname yazılmasında yarar olacağı kanısındayım. Bu konuda büromuzdan yardım alabilirsiniz.

 53. Merhaba Hocam,

  Özel bir şirkette çalışıyorum ve 5 aydır maaşımı alamıyorum.Ayrıca evde ücretsiz izin yapıyorum.

  İhtarname çekmem gerekiyor mu? Yardımcı olursanız çok sevinirim..

  Saygılarımla…

  • Bu şartlarda sözleşmenizi haklı olarak feshetme hakkınız var. İhtarname çekerek ayrılmanız sizin yararınıza olacaktır. İşverene gönderilecek bir ihtarname haklarınızın korunması açısından önemli olacaktır.

   • Hocam, 5 aydır verilmeyen maaşımı ihtarname çekerek hukuki yoldan kesin olarak alabilir miyim? yoksa ihtarnamenin yanısıra ayrıca bir dava açmam gerekiyor mu? Süreç nedir acaba?

 54. hocam iyi günler. bir kitap satışı için sokakta tezgahta bir sözleşme yaptım. lakin bu sözleşmenin iptal edilmesini istedim. bana, kargonuz gelecek kitapları alacaksınız muhafaza edeceksiniz, kitapları teslim aldığınızda iptal işlemini başlatacağız ,dediler. bu bana pek samimi gelmedi ben de bunun üzerine tüketici haklarına gittim bir ihtarname örneği verdiler, ihtarname ile sözleşmenin fotokopisini zarfa koyarak iadeli taahhütlü olarak yolladım postaneden . gelen kargoyu almamayı düşünüyorum çünkü kitaplar set halinde ve içinden ne çıkacağı belli değil. sizce ne yapmalıyım

  • Cayma hakkınızı kullandıysanız sorun olmaz. Ancak postayla gönderilen cayma bildirimi muhataba ulaşmaz ise sorun olabilir. Zira genelde adresler farklı oluyor. Noterden göndermeniz size ispat kolaylığı sağlayacaktır.

 55. mustafa bey merhaba ;
  altı buçuk senedir caffe neroda çalışmaktayım yaklaşık 6 aydır vardiya müdürü olamam rağmen yetkilerimi kısıtlayıp normal eleman olarak çalıştırılıyorum ayrıca ikamet ettiğim semte çok yakın şbeleri olmasına rağmen 40-50 km uzaktaki şubelere isteğim dışında çalışmaya zorlanıyorum. insan kaynaklarına ve müdürlere şikayetimi iletmeme rağmen yapabileceğimiz birşey yok orda çalışmak zorundasın yada istifanı vere gibi karşılık alıyorum.
  son bir sende dördüncü kez şubem değişti. en son çalıştığım şubede de evime uzak olduğu ve topu taşıma saatleri uymadığı için sadece gece vardiyasında (11:00-07:30) çalışmak zorunda kaldım.
  bu konuda ne yapabilirim?

  • Anlattığınıza göre haklı fesih nedenleriniz bulunmaktadır. Ayrılmayı düşünüyorsanız bu hususları belirten hukuki bir ihtarname hazırlanıp işverene gönderdikten sonra ayrılmanız gerekir. İhtarname ve daha detaylı bilgilenme için büromuzdan yardım alabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

 56. Mustafa Bey merhaba,
  Bilinen markalaşmış bir otobüs firmasıyla seyahat ederken bavulum kayboldu. Bunun üzerine çağrı merkezinden şikayet oluşturup bavulumun bulunmasını talep ettim. Belirli bir süre geçtikten sonra bavulumun bulunmadığı, içindekileri değerleriyle birlikte bagaj fişiyle beraber beyan etmem istendi. Bende liste yapıp gönderdikleri whatsapp numarasına resim olarak gönderdim.Toplam zararım 1550TL. Belirli bir süre sonra bana geri dönüş yapıldı ve ücretin tamamının ödenmeyeceği amortisman bedelleri düşüldüğünde 450TL ödeme yapılacağı söylendi. Bu bedeli tabiki kabul etmedim ve notere gidip her türlü fazlaya ilişkin talep ve dava açma hakkım saklı kalmak kaydıyla 450TLnin hesabıma yatırılmasını, geriye kalan bedelinde ihtarnamenin iletildiği tarihten itibaren hesabıma yatırılmasını aksi halde yasal yollara başvuracağımı bildirdim. Şimdi bu durumda ihtarnameye cevap verilme süresi nedir ve bunu onayladıklarını nasıl anlayabilirim? Eğer hala ödemeye yanaşmazlarsa nasıl bir yol izlemeliyim? Bu şekilde kafalarına göre amortisman bedeli düşmeleri ne kadar yasal? Teşekkür ederim

  • İhtarnameye cevabın belirli bir süresi yok ancak onlara vermiş olduğunuz süre dolduktan sonra herhangi bir ödeme yapılmadıysa kabul ettikleri miktar üzerinden icra takibi yapabilirsiniz. Ya da tüm talebiniz üzerinden icra takibi açar itiraz edilirse dava açmak gerekir.

   • Cevabınız için teşekkür ederim… Davayı tüketici mahkemesine mi açmam gerekiyor böyle bir durum oluşursa? Bir de bana ödeme yapılması için herhangi net bir süre belirtmemiştim.(3 iş günü-1 hafta vs gibi) Bu durumda karşı tarafın insiyatifine mi bırakmış olunuyor yoksa yasal bir müddet var mıdır?

 57. arsamızı kat karşılığı olarak mütahhite verdik.Noterdeki sözleşmeye göre 21.06.2016 tarihinde teslim edilmesi gereken daire hala teslim edilmediği gibi her aya için 500 tl kira bedeli olarak tarafıma ödenmesi yazıyor.Mütahhit maddi zorluklar çektiğini söylüyör .Bu geciken parayı nasıl alabilirim .

  • Geç teslimden dolayı müteahhidi temerrüde düşürmek gerekir. Bu nedenle de çok acil ihtarname hazırlayıp göndermek gerekmektedir. Zira biraz geç kalmışsınız. Sözleşmeniz ile birlikte gelirseniz size yardımcı olabiliriz.

 58. Merhabalar
  Bn x bi magazada 3 senedr calisiyorum ve usulsz lukten dolayi tek yazili savunmayla sirket iyi hacllerni kotuye kullnmaktan fesh ettler. Ayrica ben personelim ve yoneticilerm dahilinde islem yapiyorum . beni hirszlikla sucladlar tazminatsz fesh ettler islmleri bn yonetici dahilinde yaptgima dagr yazili sawunma yazfim sozlesme feshinide imzalamadim herhangi bir hak talep edebiliyomuyum. Yardimci olur musunuz

  • Verdiğiniz bilgilerle kesin yanıt vermek mümkün değil. İletişim bölümünden irtibata geçerek elinizdeki belgelerle müracaatınız halinde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 59. Hocam iyi gunler bi konuda bilgi alacaktim sizden smdi bn calismakta oldugum is yerimde 14 aydir calisiyrm gnluk 12 + ek is cikinca yine cakisiyorum sefler bna ait olmayan isleri yatriyrlar kendi islerini basklarinn islerini hep bnm uzerime yikiyolar mesai parasi yok yillik iznimi kulanamiyorum szlesmede arizali drumlar bldirilmesi gerekiyr diyorya bi ara is yerinde elektrik panosu yanmis elektrik kacagi var gidip bildirdigim halde bna yanip olurseniz bana bisey olmaz ben en fazla 3 vya 5 gun yatarim diyen bi ytkili sefimiz var ben bu nedenlerden dolayi iceryle konustm ndenm bnlar dye bnlara iki hafta yerime birini bkmalari icin sure verdm bu sure sonu kendim isten ayrilmis olsam haklarim oluyormu sozde bana cikisimla haklarimi vercklerini solediler ama eger olurda son anda vermiyoruz dererse napmaliyim

  • İstifa etmeniz halinde işçilik alacaklarınızı almanızda sorun yaşayabilirsiniz. Ancak belirttiğiniz hususlar size haklı fesih hakkı veriyor. Ancak ayrılmadan önce işverene belirttiğiniz hususları içeren bir ihtarname göndermekte yarar var. İhtarname konusunda büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 60. Merhaba hocam, ben yeni bir ev aldım içinde kiracısı var bende suan kiradayım . Önceki kira sözlesmesi 3 ay sonra doluyor acaba onların evden cıkartmak için. En kolay yol sözleşmeyi devam ettirip dolmasını mı beklemek öyle bir uygulama var mı , yoksa ıhtarname gönderip 6 aylık bir süreyi beklemek mi daha mantıklı

  • Kira sözleşmesini dolmasını beklemeden tapuyu aldığınız tarihten itibaren bir ay içerisinde yeni aldığınızı ihtiyacınız olduğunu ve çıkmasını istediğinizi ihtar etmelisiniz. Daha sonra gerekli süreleri bekleyip tahliye davası açabilirsiniz.

 61. Merhaba.. yabancı vatandaş benim eşim. 2011 yılında denizbanktan konut kredisi aldım dolar ile. Malum şimdi dolar uçtu.. sorum şu ki.. karşı tarafa dava açarsak. Tl olarak ödeme yapmak ve önceden ödedigmiz fazlalıgı alabilrmiyiz
  . Eşim rus vatandaşı. Trşkkürler

  • Bu konuda daha önceden açılan davalardan çok olumlu sonuçlar alınamadı maalesef. Ancak teknik olarak sözleşme şartlarının olağanüstü değişmesi halinde hakimin sözleşmeye müdahalesi istenebilmektedir. Ancak bu durumda geçmiş ödemeler değil fakat bundan sonraki ödemeler etkilenmektedir. Kolaylıklar dilerim.

 62. Merhaba dededen kalan 5 daire 3 dükkan var babam ve annem vefat evler ve dükkânlar kirada 2 amca 2 hala birde ben ve kardesimvar babamızın payına mirasciyiz kiralar usulsüz paylaşım var en küçük daireden kira alıyor ve dükkânlardan 6 senedir hak alamıyoruz ihtarname cekme durumunda kisa surede sonuc almamız mumkun olurmu mirasscilardan 2 si almanya da

  • Kullanan mirasçılara intifadan men ihtarnamesi çekmeden, kullanım bedellerini talep edemezsiniz. Bu nedenle bu ihtarnamenin bir an evvel gönderilmesi gerekir. İhtarnameden sonra kullanım bedelleri talep edilebilir. Bunu geciktirmeyin. İhtarname hazırlanması ve detaylı bilgiyi büromuzdan alabilirsiniz.

 63. Merhaba,

  Dün bazında işime son verdiğime dair bugün ihtarname çektim. Bununla birlikte ek ücret ödeyerek hızlı ulaşması için kargo ücreti ödedim. Mağaza müdürüm ihtarname için mağazada 1 hafta çalışmam gerektiğini bildiriyor. Ben ihtarnameye 25/12/2016 tarihinde fesh ettiğimi belirttim. Konuyla ilgili bana yardımcı olur musunuz ?

  Teşekkürler iyi çalışmalar..

 64. Merhaba mustafa bey bir mağazada 06/06/2013 tarihinden beri satış danışmanı olarak çalışmaktayım mağazaya yeni atanan mağaza müdürü insan kaynakları ve reyon yöneticisi tarafından mobbinge maruz kalıyorum 3 lu bi koalisyon kurup yıldırma politikası uygulayıp tazminatsız isten Ayrılmam için çok şey yapiliyor konuyla ilgili sahitlerim de var ve ben bu durumu farkettikten sonra ise ilk girdigim tarihten itibaren fazla çalışmış olduğum fakat alamadığım kullandirilmayan saatlerim var 1,5’la carpilmamis hali 150 saat yaklaşık 25 gün önce mağaza müdüründen bu fazla çalışma saatlerimin hesaplanıp yıl geçtiğinden dolayı ücretini istedim izin olarak vermek istedi kabul etmedim yasal olarak yıl geçince veremiyor benimde para olarak isteme hakkimin olduğunu duymuştum parasını istedim vermecegini söyleyip Kime şikayet edersen et diye para vermem alayci bi tavır takinip insan kaynaklarına ne kadar saat alacağım var cikarttir dedi 25 gündür insan kaynakları mağazaya gelmiyor geldiğinde de yüzüme bakmadan kaçıyor konuyla ilgili calisma bakanligina sikayette bulundum 26/09/2016 tarihinde kac ay gecti gelen giden yok son care avukata gittim daha başlangıçta 1500 TL para istedi vekalet damga pulu falan falan diye saydı bende Vazgeçtim daha baslincta o fiyatı verince benim ricam bu konuyla ilgili hem mobbing hem gecmise donuk fazla saat alacklarimla ilgili bana bi ihtarname örneğinde yardımcı olmanız mümkünmü yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden ilginiz alakaniz için tesekkur ederim iyi çalışmalar

  • Fazla çalışma ücretinde Zaman aşımı 5 yıldır. Dolayısıyla zamanaşımına uğramayan ücretlerinizi işverenden isteyebilirsiniz. Ayrıca fazla çalışma ücreti ile birlikte noterden gönderilecek ihtarnameye mobbinge son verilmesini isteyebilirsiniz. İhtarname için büromuzdan danışmanlık alabilirsiniz. Kolay gelsin.

 65. Merhaba mustafa bey bir mağazada 06/06/2013 tarihinden beri satış danışmanı olarak çalışmaktayım mağazaya yeni atanan mağaza müdürü insan kaynakları ve reyon yöneticisi tarafından mobbinge maruz kalıyorum 3 lu bi koalisyon kurup yıldırma politikası uygulayıp tazminatsız isten Ayrılmam için çok şey yapiliyor konuyla ilgili sahitlerim de var ve ben bu durumu farkettikten sonra ise ilk girdigim tarihten itibaren fazla çalışmış olduğum fakat alamadığım kullandirilmayan saatlerim var 1,5’la carpilmamis hali 150 saat yaklaşık 25 gün önce mağaza müdüründen bu fazla çalışma saatlerimin hesaplanıp yıl geçtiğinden dolayı ücretini istedim izin olarak vermek istedi kabul etmedim yasal olarak yıl geçince veremiyor benimde para olarak isteme hakkimin olduğunu duymuştum parasını istedim vermecegini söyleyip Kime şikayet edersen et diye para vermem alayci bi tavır takinip insan kaynaklarına ne kadar saat alacağım var cikarttir dedi insan kaynaklarina gittim hesaplanmasini soyledim geriye donuk bakamiyacagini soyleyip beni başından savmaya çalıştı bende kart basmalı sistemin olduğunu oradan benim 3 yıllık çalışma saatlerimin dökümünü evrak olarak istedim benden 2 gün zaman istedi 25 gündür insan kaynakları mağazaya gelmiyor geldiğinde de yüzüme bakmadan kaçıyor konuyla ilgili calisma bakanligina sikayette bulundum 26/09/2016 tarihinde kac ay gecti gelen giden yok son care avukata gittim daha başlangıçta 1500 TL para istedi vekalet damga pulu falan falan diye saydı bende Vazgeçtim daha baslincta o fiyatı verince benim ricam bu konuyla ilgili hem mobbing hem gecmise donuk fazla saat alacklarimla ilgili bana bi ihtarname örneğinde yardımcı olmanız mümkünmü yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden ilginiz alakaniz için tesekkur ederim iyi çalışmalar

  • Fazla çalışma ücretinde Zaman aşımı 5 yıldır. Dolayısıyla zamanaşımına uğramayan ücretlerinizi işverenden isteyebilirsiniz. Ayrıca fazla çalışma ücreti ile birlikte noterden gönderilecek ihtarnameye mobbinge son verilmesini isteyebilirsiniz. İhtarname için büromuzdan danışmanlık alabilirsiniz. Kolay gelsin.

  • Fazla çalışmanın olduğunu ispatlamak işçiye aittir. Bu konu her türlü delille ispatlanabilir. Tanık, işyeri kayıtları vs. Ancak ücret pusulasında ( bordro) fazla measai ücretini aldığınıza dair imzanız varsa, ispat konusu zor olacaktır. Mobbingin de varlığı ispatlanmalıdır. Bunun ispatı sözleşmenin haklı olarak feshinde önem arz eder. Haklı olmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Fazla çalışma ücreti için buna gerek yoktur. Durumunuzun kendi özel şartlarında değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle bir avukatla yola çıkmanız yararınıza olacaktır.

 66. Öncelikle selamlar Sn Mustafa Bey.
  2014 yilindan beridir,Turkiyenin onde gelen insaat firmasinin birinde firmanin kendi kadrosunda ozel guvenlik olarak calismaktayim.2 gündüz 2 gece ve 2 izin sisteminde günde 12 saat calismaktayim.Yemek,Tuvalet molam yok.Görev yapmis oldugum yere sefer tasi ile gelen yemekten yiyor tuvalet ihtiyacini ise 12 saat boyunca gideremiyor ve eve gidene kadar eziyet çekiyorum.Diger tüm personellere servis kullandiriliyorken güvenlige servis hizmetide yok yol parasida yok.Ayda toplam 240 saat calisiyor 1530 tl net maas ve 210 tl fazla mesai ucreti aliyorum.Fazla mesai ucretinin düşuk oldugunu dusunuyorum.Her yil Haziranda zam yapiliyor ve Temmuz maasini zamli aliyordum.8 aydir zam da yapilmiyor.Zam konusu gectiginde üstümüz olan amirlerimiz sagolsun konuyu kapatmanin yolunu cok iyi biliyorlar.Tüm bunlarin yani sira;
  4857 sayili is kanunu MADDE 69(4.4.2015-6645/37.md) olmasina ragmen bize imzaya sunulan bir evrak olmadi.25.01.2017 tarihinde sikayet uzerine isyerine ÇSGB’dan müfettis geldi.Müfettis tarafindan 2 güvenlik arkadas konusmak icin cagirildi.Fakat bu 2 arkadas amirin verdigi talimatlar dogrultusunda konustular.Yalan beyanda bulundular.Gece gorevlerinde 7.5 saatten fazla calisilamaz calisilirsa iscinin onayi alinmasi gerekir ve fazla calistigi saatler mesai ucreti olarak veya serbest zaman olarak verilir hükmünü biliyorum buna istinaden 26.01.2017 tarihinde amirimiz tarafindan yukarida belirttigim maddelere dayanan evragi 2 yil gectikten sonra sonra imzalamamiz gerektigi bilgisini aldim.Evragi okudugumda 2015,2016,ve 2017 yillarina ait oldugunu gordum.Imzalamadan geri verdim.Lakin bir ton azar isittim.İmzalamak icin zorlandim.Sonunda pes ederek imzaladim.Imza atmis oldugum gunun yani 26.01.2017 tarihini yazdim.Amir bunuda kabul etmedi.2015 yilinin evragina 2017 yazamazsin dedi.Bende 2015 yilinin evragini sen bana 2 yil sonra imzalatamazsin seklinde agiz dalasimiz oldu.Netice olarak amir galip cikti ve imzaladim.Tarih kismini bos biraktirdi biz duzenleriz tarihi dedi.

  Cok fazla yazdigimin farkindayim ama caresizim.
  2 ay sonra cikisim verilecek.Cikisim calistigimiz insaatin is sonu geldiginden oturu verilecek.Yani tazminatimi alabilicem bunda sıkıntı yok.Fakat cikisim verildiginde TÜM HAKLARIMI EKSIKSIZ ALDIM şeklinde bir evrak imzalatiyorlar.Ben bu imzayi atar isem bahsi gecen fazla calismalara iliskin dava hakkim kaybolurmu?Dava acsam fazla calismalarimi alabilirmiyim?

  • Durumunuzun detaylı olarak incelenmesi gerekir. İstanbuldaysanız büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ya da bulunduğunuz yerde iş hukuku ile ilgilenen bir avukat meslektaşımıza başvurunuz. Kolay gelsin.

 67. Merhabalar avukat bey ben bir daire aldım mutahitten aramızda sözleşme yaparak topraktan girdim ve paranın bir bölümünü ödedim yaptigimiz sözleşmede benim 59 ben tl verdiğim ve üç tane şahit ve imzası var sonra mutahit sözleşmede yazan tarihte evi teslim etmedi bende parayi ö demedim çünku güvenemedim şimdi aramızda anlaşmazlık çıktı evi vermiyor parami da vermiyor ve ben dava açtım mutahit e benim elime iktar kağıdı faln gelmedi acaba durumumuz ne olur bana iktar çekmiş ama elime geçmemiş olabilirmi bunun bana yükümlülüğü ne olur cevaplarsaniz çok sevinirim

  • Takdir edersiniz ki bu bilgilerle sonuç hakkında burada birşey söylemek doğru olmaz. Elinizdeki bilgi ve belgelerle büromuza müracaat etmeniz halinde daha sağlıklı yanıt alabilirsiniz. Tebligat konusuna gelince, noter kanalıyla gönderilen ihtarname adresinizde bulunmamanız halinde bağlı olduğunuz muhtarlığa yapılmış olur. Usulüne uygun olarak muhtarlığa yapılan tebligatlar geçerlidir.
   Kolay gelsin.

 68. Sayın Mustafa bey kolay gelsin. Ben ben belediye daimi (kadrolu)işci olarak çalışmaktayım.Görev yaptığım bölüm 7/24 faaliyette vardiya usulü 3 kişi çalışmaktayız hafta tatili yapmadan çalışıyoruz fakat fazla çalışma ücretleri ödenmiyor defalarca istememize rağmen ödenmiyor mesai vermemek için çare olarak bir kişi daha verdiler toplam dört kişi olduk bu sefer 3 hafta cumartesi pazar olmak üzere aralıksız olarak çalışıp 1 hafta izin yaptırıyorlar sendika sözleşmemize göre cumartesi çalışılırsa ilave 1 yöğmiye pazar çalışırsa ertesi gün bir gün izin ilave 2 yöğmiye verilir eğer izin verilmezse 3 yöğmiye ödenir diyor ayrıca akşam 20.00 ila sabah 06.00 saatlerinde çalışılırsa gece çalışma itibar eder bu saatte çalışmalar bürüt ücretin saat başına %25 ilave edilir.31.03.2014 tarihinden bu yana bu şekilde çalışıyorum ben bu alacaklarımı almak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim dava açmalımıyım en geç ne zaman.Emekliligime tahmini 8 yıl var.Eğer ihtar eder veya davalı olursak büyük şehir belediyesinde olduğum için başka ilçelere gönderecek yada görev değişikliği yapacaklar yani benimle uğraşacaklar biliyorum bu durumda ne gibi haklarım var.Yardımcı olacağınıza inanıyor şimdiden teşekkür ediyorum iyi günler iyi çalışmalar.

 69. ben nafaka için eski eşimin calistigi işyerinde maaşına haciz koydurdum bu isyeri maasi kestiği halde icraya düzenli para yatirilmiyor ne yapmalıyım ihtarmi çektirecek bu isyeri ceza alirmi

  • İcra dosyasından iş yerine ihtaratlı bir muhtıra göndertebilirsiniz. Takip açtığınız icra dairesine başvurun, ilgili müdür yardımcısına durumu izah edin onlar gereğini yapacaklardır.

 70. Merhaba. Benimde bir ikinci el bilgisayar satan bir kişi ile sıkıntım oldu. Kendisi ihale usulü bankaların ellerinden çıkardıkları bilgisayarları alıp belli bir karla satıyordu. Beni arayıp sen de kar almak istersen para yolla bana satınca karı neyse vereyim sana dedi. Kendisine internet bankacılığı üzerinde 5000₺ yolladım. Fakat başka kişinin hesabıydı. Bilgisayarlar gelince satamadı. Ben de kar istemiyorum benim 5000₺ mı geri ver dedim tamam dedi. Fakat tam 6 aydır paramı kendisinden alabilmiş değilim. Kavga etmek istemiyorum. Bu durumda ne yapabilirim. Yardımcı olabileceğiniz konu varmıdır. Watsap görüşmelerimizi de silmemişim duruyor.

  • Borç vermiş olarak yapmış olduğunuz ödemeyi geri isteyebilirsiniz. Ödeme yapılması için ihtarname gönderebileceğiniz gibi, icraya da verebilirsiniz. Ancak borçlunun icra dairesi tarafından gönderilen ödeme emrine 7 gün içerisinde itiraz etmesi halinde dava açmak zorundasınız.

 71. Sn. Avukat,
  23.06 tarihinde tarafıma gelen esaslı değişiklikği kabul etmediğime dair noter ihtarnamesini, aynı gün çektim. 6 iş gününde muhataba iletilmemiş. Yasal süre olan 6 işgünü içinde tebliğ edilmezse, ne yapılabilir?
  Saygılarımla
  Erdal İndap

 72. Ben eski eşimin çalıştığı isyerine muhtira gönderdim.isyeri cevap bile vermedi icra sigortasına baktığında gördü mayis ayı is çıkışını vermiş mayis ayina kadar alacaklarımı haciz koydurdum.Tahminem çocuğunun nafakasini ödememek için sigortasiz calisacak ben ne yapmaliyim sigortasiz calismak yasakmi sikayet etsem olurmu.

  • İcra yoluyla alamıyorsanız, icra hukuk mahkemesine şikayet edebilirsiniz. Nafaka alacağı ödenmemesi halinde hakkında 3 ay tazyik hapsi verilir. Nafakayı ödeyene kadar cezaevinden çıkamaz.

 73. İyi günler Mustafa Bey
  Ben 2015 yılında 2005 model bir araç aldım alırken satıcının sağ ön çamurluğu boyalı sözüne itimat ederek motor ve şanzumanı harici hiçbir yerini göstermedim.2005 model araç 10 yaşında olduğu için boyası çok önemli değil diye düşündüm.2017 yılında geçen hafta bir arkadaşa aynı aracı sattım.Araçta bildiğim her şeyi söyledim.Arkadaş aracı alıp gittikten sonra bana telefonla bunun hava yastıkları açılmış neden söylemedin dedi.Arkadaş sanayide ve ustalara arabayı sordu ancak ekspertize kendisi sokmadı,ben de bilmiyordum.İki yıl kullandım ve hiç kaza yapmadım bu sigorta şirketlerince görünebilir.Arkadaş bana dava açacağını söylüyor.Ne yapmam gerekiyor.

 74. MERHABALAR MUSTAFA BEY,
  1ay önce araç aldım 10yıldır kullanan birinden haftasonu sanayiye götürdüm hava yastıklarının açıldığını söylediler satın aldığım kişiyi aradım kendininde açık olduğunu bilmediğini söylüyor nasıl bir yol izleyebilirim
  Teşekkürler

 75. Slm ben üç yıla yakın süredir özel bir şirkette çalışıyorum çalıştığım yer çok şubeli ve bölge müdürlükleri var ihtar cekmem gerekiyor bunu merkeze mi bölge müdürlüğü ne mi çekmeliyim

 76. Merhaba Mustafa Bey.19/08/2017 Cuma günü ikindi sıralarında bir emlakçı da Emlakçı, müteahhit ve benim aramda gayrimenkul satış sözleşmesi imzaladık.500 TL kaparo, ve cayma bedeli olarak o kargaşada bize alelacele 10000 TL lik senet imzalattılar.Evi almak konusunda tam kararlı olduğumuz İÇİN o kargaşada senede imza atmakta bir mahsur görmedik, niçin senet imzalıyoruz diye sorduğumuzda bütün emlakçılarda usül böyledir dediler.Hem evin iskansız olması ,müteahhit konusunda duyduğumuz olumsuz söylemler,en önemlisi de evin bedeli olarak vereceğimiz 140000 tl parayı toparlayamadığımız için müteahhidi bekletmemek Adına 21/08/2017 Pazartesi günü erkenden kalkıp emlakçıyı gidip durumumuzu anlattık, evi almaktan vazgeçtiğimizi söyledik.Bize emlakçı sözleşmeden cayamayacağımızı , cayarsak müteahhite 10000 TL cayma bedelini kendilerinede yüzde 4 yaklaşık 5500 tl ödememiz gerektiğini söylediler.Bizim ev almaktan cayma hakkımız yok mudur?Tüketici Kanunun da 14 gün cayma hakkının olduğunu söylüyor, bu bizim için geçerli midir? Emlakçının bize 10000 tl yüksek miktarlı senet imzalatması hukuki midir?Bu konuda bizim haklarımız nelerdir?Karşı taraf bizden ne talep edebilir? Şimdiden çok teşekkür ederiz.

 77. merhaba
  Aidatını ödemeyen kat maliki için bir ihtarname göndermek istiyorum lakım hukuki süreç başlatmayı düşünmüyorum. Kat malikine göndermiş olduğumuz ihtarname ileriye dönük bizim için bir sorun teşkil edermi örneğin kat malikinin itirazı gibi
  cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Bölge Çalışma Müdürlüğüne şikayet ederek aynı zamanda ücretinizin alınması için icra takibi yapabilirsiniz. İtiraz ederse dava açmak durumundasınız. Davada belirttiğiniz sürede çalıştığınızı ispatlamak zorundasınız.

 78. İş yeri benim üstüme vergi memur geldi adres bildirimi yapıldı.nişanlım benim haberim olmadan bir dükkanın muhasebecisi şirketle kira sözleşmesi yapmış adını imzasını atmış benim tc ve vergi numaram bilgilerimi vermiş.kirayı nişanlım ödemeyince 27 bin liralık icra kağıdı benim adıma geldi .ama benim haberim yoktu imzam veya vekaletim yok bu nasıl oluyor anlamadım.itiraz dilekçesi verdim icraya.ama karşı tarafın avukatı bana itiraz ettiğim için suç duyurusu açacakmış.dükkan benim üstüme diye nasıl böyle birşey olur anlamadım.ne olacak şimdi.

 79. İş yeri benim üstüme vergi memur geldi adres bildirimi yapıldı.nişanlım benim haberim olmadan bir dükkanın muhasebecisi şirketle kira sözleşmesi yapmış adını imzasını atmış benim tc ve vergi numaram bilgilerimi vermiş.kirayı nişanlım ödemeyince 27 bin liralık icra kağıdı benim adıma geldi .ama benim haberim yoktu imzam veya vekaletim yok bu nasıl oluyor anlamadım.itiraz dilekçesi verdim icraya.ama karşı tarafın avukatı bana itiraz ettiğim için suç duyurusu açacakmış.dükkan benim üstüme diye nasıl böyle birşey olur anlamadım.ne olacak şimdi.

  • Sizin imzanız yoksa borçtan sorumluluğunuz doğmaz. Ancak sizin adınıza imza atanlar hakkında savcılık tarafından soruşturma başlatılır. Zira özel belgede sahtecilik suçtur. Detaylı bilgi için büromuzdan danışmanlık alabilirsiniz.

 80. Slm ben 1979 yilinda bir şehrin bir semtinde bir arsa aldım aldığım arsa büyük bir arazınin parsellerinden biri ancak arsayı satan firma arsa tapusunu tek tek değil 3-5 arsanın tapusunu ayrı ayrı ve aynı anda tapuda veriyor firma bana tapuya birkaç ay sonra verebilecegini soyledi bende başka bir şehirde oturduğum için oturduğum şehre geri döndüm daha önce arsayı aldığım şehirde oturan amcama arsa aldığımı söyledim arsayı alirken param cikismadi yengemden amcamin hanimindan iki bilezik aldim ve koyden para getirip yengemin bileziklerinin parasini vermek istedim yengem ve amcam parayi almayip benim arsama ortak etmemi istediler bende kiramadim kabul ettim amcam dediki arsanin uzerine iki katli ev yaptiririz biri sana biriside bana tamam dedim amcamda ozaman ben evin cimentosunu tuglasini demirini alirim temelini attiririm boylece arsanin parasini odesmis oluruz sonra sen her ay masindan para gonderirsin bende maasimdan eklerim benim tanidigim ustalar var onlara yaptiririm dedi bende tamam dedim memlekete koyume gittim ve amcama 3 yil boyunca heray 2500L. Bazi aylarda 5000 bazida 7500 L.gönderdim evim yapiliyor diye.tabi ben köye gittikten birkaç ay sonra firma amcami cagiriyor gelin tapunuzu alın amcamda benim arsanın bitişiğindeki arsayla birlikte tek tapu olarak kendi üzerine aliyor benim haberim yok ben habire heray para gönderiyorum arsayi aldıktan 4 yıl sonra tain isteyip arsamin olduğu sehire geliyorum ve bir gidegimde amcamın ikimiz için gönderdiğim paralarla yaptırdığı evimizi goreyim dedim gitmez olaydım evin yerinde yeller estigini kuru otlarla kaplı bir arsadan başka birşey yoktu şok oldum hüsrana uğradım yıkıldım adeta tapuya gittim arsami sordum benim adıma evi bırak arsam bile yoktu amcam arsayi uzerine tapu etmiş gönderdiğim paralarla aynı semtte koparetiften 48000 küsür liraya kendine ev almış artan 27000 L .yada aynı semtten bir arsa ve kendi ilçemizdende yine bir arsa almış. Amcama dedimki amca hani arsam ve gonderdigim paralar nerde evde yaptirmamissin dediki arsa dursun ileride daha iyi para eder ben buradaki koparetif evlerden ev alayım arsayı ileride iyibir paraya satarız dedi peki dedim benim arsa ve ev nerede dediki arsa orada duruyor senin paranı öderim ne yaparsan yap bende dedimki orada benim arsa yok sen üzerine tapu etmişsin paraylada kendine iki ev iki arsa almissin dediki o arsaları kendi paramla aldım senin paranı geri verecem ama senin bana para gönderdiğin dair senetin varmı yok dedim ancak ptt nin 36 aylık makbuzlari var am onları memleketten tain nedeniyle geldiğimiz için makbuzlari nereye koyduysam bulamadığım için ispat edemedim 2 yıl önce amcam vefat para makbuzlarinı buldum ama amcam olduğu için arsamida alamadım ve makbuzlari da gösteremediğim için paramida alamadım şimdi amcamın benden gasbettigi parayla aldığı evler ve arsalar iki kızıyla bir oğluna kalmış oldu yakın akrabalarımın hepsi biliyor bir hak talep edebilirmiyim amcamın çocuklarından yani var işlerinden.

 81. Merhaba mustafa bey benım bır sorum olacaktı ben yaklasık 6once aılemle tatıl kazandınız dıye aranıp bı otele davet edıldım gıttıgımızde ıse bıze yogun bır satıs stratejısı sonunda devre tatıl sattılar eve geldıgımızde kandırıldıgımızı anladık ve 1 hafta ıcınde noter aracılıgıyla cayma hakkımızı kullandıgımıza daır ıhtarname gonderdık daha sonra sırketı arayıp baska yapmam gereken bısey olup olmadıgını sordugumda ne yaparsanız yapın elınıze bısey gecmez dıye terslenıp telefonu yuzumuze kapattılar 1ay sonra arayıp odeme yapmadınız sızı avukata verecegız dedıler bende onlara bı ıhtarname yolladıgımı soyledıgımde elımıze oyle bısey ulasmadı yanlıs yapmıssınızdır dedıler ama elımde ellerıne ulastıgına daır noterden ımzalı belge var uzerınden 6 ay gectı benı bu hafta arayıp odeme yapmam gerektıgını yoksa avukatla ugrasacagımı soyledıler bende cayma hakkımı kullanıp ıhtarname cektıgımı soyleyınce bu sefer ıhtarnamenın gecersız oldugunu onları arayıp fesh ettıgıme daır teyıt ettırmem gerektıgını soyledıler daha once aradıgımda hıc bır bılgı vermedıler sımdı ben ne yapmalıyım savcılıga suc duyurusunda mı bulunmalıyım dava mı acmalıyım bu konudakı haklarım nedır? Cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler
  Iyı calısmalar

  • Cayma hakkınızı kullandıysanız hakkınızda icrai işlem yapamazlar. Noterden gönderdiğiniz ihtarnamenin tebliğ şerhini alın, herhangi bir icrai işlem yaptıklarında itirz hakkınızı kullanın.

 82. Slm hocam nevsehir den seher 11 04 2017 bize istanbul geliyoruz diler nakkaş tarafından geliyoruz dediler internet tarafından kitap veriyoruz dediler ve bana zorla sattılar ve ben tekrar cayma olursa ne yapmam gerekiyor dedim bana bi numara verdi ben hemen aradım bi bayan çıktı ve iptaliniz gerçekleşti dediler durmadan aradım bana aynısını dediler bunun üzerinde 14 gün geçti beni aradılar cayma olmadığını söylediler benim aramadigimi söylediler ne yapmam gerekiyor hocam lütfen bana bi fikir verin bu parayı odemek istemiyorum tüketici haklarını aradım süre geçtiğini söylediler

  • Cayma bildirimi 14 gün içerisinde yaptığınızı ispatlayabilirseniz cayma hüküm doğurur. Bu nedenle 14 gün içerisinde noter aracılığı ile ihtarname göndermeniz daha sağlıklı olurdu.

 83. Selam hocam eşim evden yokken nakkaş diye bi firmadan geliyoruz dediler kitap satıyorlar mis ve almak istemediğimi söyledim zorla sattılar ve bana cayma istersen bi numara verdiler ben hemen o günkü aradım iptalini istedim on kere yirmi kere aradım bana cayildigini söylediler ve bunun üzerin 14 gün geçti beni aradılar cayma olmagini söylediler beni yalancı yerine koydular ne yapmam gerekiyor hocam bana fikir verin allah rızası için yol gösterin 175 tüketici hattını aradım zaman aşımı olmuş dediler

  • Cayma bildirimi 14 gün içerisinde yaptığınızı ispatlayabilirseniz cayma hüküm doğurur. Bu nedenle 14 gün içerisinde noter aracılığı ile ihtarname göndermeniz daha sağlıklı olurdu.

 84. Merhaba hocam ben 2 yıldır bi sitede özel güvenlik olarak çalışıyorum elden para alıyorum maaş dekontu vermiyolar mobing ve istifaya zorlama var bayram mesaimizi bile az alıyoruz amirlerimiz de isteyen çalışır istemeyen bilmem ne yapar gibi laflar kulanıyolar bununla ilgili ne yapabilirim. Teşekürler

 85. Merhabalar 9 subatta bana backoffice olarak calistigim bolum kapandigi icin gorev niteliklerime ve calisma sartlarima uymayan satis bolumune gcrmek icin gorev degisikligi yszisi sundular esasli degisiklik diye imzalamadim ve 14 subatta ihtarname ile hakli fesihle fesih ettim sozlesmemi sozlesmede 7 gunluk sure verdim cevap verdiler mi vermediker mi nasil ogrenirim bundan sonra ne yapmaliyim ? Cevap gelmesse 7 gunde ne yapmaliyim

 86. İyi gunler .
  Benim kira cim 10 yıldır evde oturuyor.fakat daha hiç bir kirayı gününde vermedi.her ay kavga dövüş kira alıyoruz.bende evi boşaltıp temizleyip daha düzgün birisine vermeyi düşünüyorum.sözleşmemizde yok ihracıyla.kulaktan dolma duyduğum noterden ihtarname çekerseniz 15 gün içinde evi bosaltmazsa polis yardımıyla evi boşaltıyor diye duymuştum yardımcı olursanız sevinirim

  • Belgelerinizle birlikte büromuza başvurmanız halinde yardımcı olabiliriz. Kiracı tarafından size tahliye taahüdü yok ise belirttiğiniz şekilde 15 günde tahliye söz konusu olamaz. İki haklı ihtarname çekmeniz halinde dönem sonunda tahliye davası açabilirsiniz. Bunun yanında ödenmeyen kiralar hakkında icra takibi başlatarak ödeme yapılmadığı takdirde tahliye talebinde bulunabilirsiniz.

 87. İyi gunler .
  Benim kira cim 10 yıldır evde oturuyor.fakat daha hiç bir kirayı gününde vermedi.her ay kavga dövüş kira alıyoruz.bende evi boşaltıp temizleyip daha düzgün birisine vermeyi düşünüyorum.sözleşmemizde yok ihracıyla.kulaktan dolma duyduğum noterden ihtarname çekerseniz 15 gün içinde evi bosaltmazsa polis yardımıyla evi boşaltıyor diye duymuştum yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

 88. Merhaba
  Firma ile 1 yıllık hizmet sözleşmemiz var iken 6. Ayın sonunda firma tek taraflı sözleşme feshi için ihtarname gönderdi.
  Sözleşmede fesih maddesi olarak şöyle yazmaktadır.
  Taraflar yazılı haber vermek sureti ile bulunduğu ay dahil tüm hesapları kapatmak koşulu ile sözleşmeyi fesih edebilir.
  Bu maddeye dayanarak. Faturası kesilmemis olan kalan 6 ay için ödeme talep edebilirmiyiz.

 89. Merhabalar bn emlakçı aracılığı ile müteahhit ten ev aldım evin garanti süresi devam ediyor çok büyük bir gider problemi var tazminat davası açmak istiyorum nereye ne şekilde nasıl basvurabilirim eve girdigimden beri her 3 günde bazen 1 hafta da 350 tl para ödüyorum ve müteahhite defalarca soylememe rağmen hiçbir şekilde ilgilenmeyip birde istediğiniz yere gidin ne yaparsanız yapın diyör bana da yardımcı olun lütfen….

 90. Merhaba ben şirketinde 5 yıllık çalışanım atos çağrı merkezi olarak çalışıyorum simtec bünyesinde simtel atışla anlaşmasını fes etti butunnhaklariyla çalışanları atos bünyesine aldı ve bizi 22 kodla iş çıkışı yapılmış ve biz ilerleyen zamanda işten çıktığımızda hiçbir hak talep edemiyoruz ama şirketimiz bize bir kağıt imzalattırdi bütün haklarınız devir oldu diye ama sgk da 10 atos çalışanı olarak görünüyor ve bize hiçbir hak talep edemiyorsunuz diyor rica etsem bizim nasil bir yol izlememiz gerek yardımcı olurmusunuz

 91. Merhaba,
  Teyzemi, kuzenlerimi ve bunun gibi aynı kademede yakınlıktaki akrabaları reddetmek için izlenecek prosedür nedir bilen var mı acaba? Amaç zaten manevi olarak kopmuş bağların yanında hukuki açıdan da bütün bağlarımı koparmak.

 92. merhabalar ben konyada bir belediyeye 032/03/2018 tarihinde zabıta memuru olarak göreve başladım fakat göreve başlamadan evvel işe alma koşulu olarak 14/05/2018 tarihli istifa dilekçesi alındı benden istifa iradem olmadıgı gibi noter aracılığı ile 08/05/2018 tarihinde yani istifa etmeden bi hafta önce ihtarname yolladım bu ihtarname de hiç bir şekişlde istifa iradem olmadını görevime devam edecegimi bildirmeme rağmen 14/05/2018 tarihinde istifa etmiş gibi gösterilerek memurluma son verildi aavukat tutma gücüm olmadıgı için davayı kendim açtım sizce bu davanın seyri nasıl olur bilgilendirirseniz çok sevinirim saygılar.

  • Davanın seyri konusunda dosyayı ve belgelerinizi inceleyen fikir beyan etmek mümkün değil. Bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak hukuki yardım talebinde bulunabilirsiniz

 93. merhaba..dedemden kalan memleketteki arsanın üzerine mütahit bina yapıyor..ben erkek evladıyım benden başka iki kız kardeşim daha var.babam 90 yaşında bugüne kadar satılan maldan bana pay vermedi kızlar faydalandı.bende artık hakkımı aramak istiyorum noterden kızkardeşlarime,müteahhite ve babama ihtarname çekerek benden habersiz mal satışını engellemek istiyorum. sizin bu konuda düşünceniz?çok teşekkürler..

  • Anlaşmış olduğunuz bakiye maaşınızı almak tabii ki hakkınızdır. Ancak ödemezlerse önce arabulucuya başvurmanız anlaşma olmadığı takdirde dava açmak zorundasınız.

 94. Sayın mustafa bey,benim danışmak istediğim konu, kat karşılığı inşaat sözleşmesi imzaladığım mütahit artan maliyet fiyatlarından dolayı inşaat ruhsatının alınmış olmasına rağmen inşaata başlayamacağını mevcut piyasa koşulları oluşana kadar hiç birşey yapmayıp bekliyeceğimizi söylüyor, teslim içinde belirli bir süre vermiyor.Benim bu aşamadan sonra izlemem gereken yol nedir,bana yol göstere bilirseniz sevinirim iyi akşamlar.

  • Öncelikle aranızda yapılan KKİS sözleşmesini incelemek gerekir. Bahsedilen durumun sözleşmede olup olmamasına bakmak gerekir. Bu duruma göre noterden ihtarname göndererek müteahhidi temerrüde düşürmek veya sözleşmenin feshi için gerekli işlemleri başlatmak gerekir. Elinizdeki sözleşme ve diğer belgelerle büromuza başvurarak yardım alabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

 95. Selamunaleyküm kolay gelsin özel sektörde çalışmaktayım üç buçuk aydır maaş alamıyorum bir avukat aracılığıyla şirkete ihtarname çektim arabulucuda anlaşma sağlayamadık dava sürecine geçtik duyduğuma göre iişveren şirket üzerindeki mal varlıklarını başka biri üzerine aktarıp iflas göstermek için uğraşıyormuş dava süreci ortalama 6 ay ile 1 yıl arasında sonuçlanıyormuş eğer işveren bu süre içinde şirket üstündeki malları aktarıp iflas gösterirse alacaklarımızı alamama ihtimali varmı cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin iyi çalışmalar

  • Davayı kazanıp hak ettiğinize dair karar elinize aldığınızda, davalının mal varlığı olmamasında yapacak birşey yok. Yasal olarak iflas aşamasında ise rüçhanlı(öncelikli) alacak olarak iflas masasına alacak kaydı yaptırabilirsiniz. Dava sırasında mahkeme talebiniz üzerine tedbir kararı verirse alacağınız garanti altına alınır. Ancak mahkemeyi bu konuda yeterli delil ile ikna etmelisiniz.

 96. Oncelikle merhaba,
  Ben uzun suredir bi sirkette calismaktayim is yerimden fazla calisma ve mobbing ile ilgili noter araciligi ile ihtarname cektim fakat ihtarnameyi bi gun oncesinde izinli gunumde hazirlandi fakat gec oldugu icin noterden bi gun sonrasinda gonderildi is yerim de hakkımda tutanak tutmuslar gitmedigime dair ama izinli gunumden baslatilmis tutanak bu sekilde yapmalari beni haksiz konuma dusurur mu?

 97. Merhaba
  19 mart 2019 trafik çıkıslı kampanyalı sıfır arac aldım.Haziran ayında 3 defa aynı arızayı verdi 3 ncu gidişimde aracın şanzımanın değişeceği soylendi parcanın yurt dısından geleceği söylendi.Bunun üzerine ikame arac istedim.İkame aracı kullanıyorum.30 işgünü doldu.Ne yapmalıyım İHTARNAME çeksem misli ile değişimi için olur mu ? Dava etsem kazanırmıyım ?

  • Belgelerimizle birlikte başvurmanız halinde yardımcı olabiliriz. Bu konuda değişim yapılması için Koşulları varsa başvuru yapmak ve akabinde dava açmak gerekebilir.

 98. Öncelikle iyi günler ben kalacağım şehirde evsiz kalmamak için öğrenci olmadığım halde özel yurtla sözleşme imzaladım. Sözleşme miktarı olarak 3500₺ yi peşin ödedim. Fakat iş dolayısıyla o şehirden ayrılmam gerekti zaten yurtta da iki gün kaldım. Yurt müdüründen paramın geri kalanını istediğim halde vermiyor. Sözleşmede çıkarsa vermem gibi bir hüküm var ama hukuki olarak dürüstlük kuralına aykırı olduğunu ve benim ücretimi almakla sebebsiz zenginleştiğini çünkü benim orada kalmadığım için bir yararım olmadığını düşünüyorum. Ayrıca sözleşme iki taraflı bir işlem olduğu için cayma hakkı var diye düşünüyorum özel yurtlar yönetmeliğinde %10 cayma bedeli ödenir sonra çıkılır diyor. Bunu da teklif ettim ancak kabul görmedi. Noterden ihtarname çekmeyi düşünüyorum. Sizce ücreti geri alabilir miyim? İhtarname bir işe yarar mı?

 99. merhaba ben bir fabrikada özel güvenlik olarak 3 senedir çalışmaktayım şirkete bağlı olarak maaşlarımız her ay düzensiz yatmaktadır.Her ayın 20 ile 25 inde yatıyor. ve 2 senelik yılllık izinim istememe rağmen verilmiyor 2 seneden beri bireysel emeklilik kesintisi diye her ay 80 tl para kesilmekte ama yatan para filan yok ortada ihtar çektirsem bu sebeplerden ötürü tazminatımı alabilirmiyim ?

  • Bahsettiğiniz hususlar haklı fesih nedeni sayılabilir. Ancak detaylı değerlendirmede fayda var. Bahsettiğiniz hususları işten çıkmadan da işverene ihtar edebilirsiniz. Sorunları gidermez veya sizi işten çıkarırsa işçilik alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

 100. kiracım ağustos kirasını ödemedi. Eylül ayı kirasını da ödeyip ödemeyeceğini bekleyip eylül’ün 7’sine kadar beklesem hem ağustos hem eylül ayı için ayrı maddelerde ihtar yazarsam iki haklı ihtar yerine geçer mi? yoksa iki haklı ihtar demek bir ihtara rağmen ödemeyip ikinci ihtarı çekmek anlamına mı geliyor? teşekkürler.

 101. Sayın avukatım,babadan kalan bağ yerine köy hizmetleri gölet yapmış.Koy hizmetleri kapanmış ve çankırı il özel idareye devrolmuş.Kamulaştırma yapılmamış,bir bedel ödenmemiş.Biz kardeşler bu yer için ne yapmalıyız.Teşekkür ederim şimdiden.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*