İşverenin İşçiyi İstifaya Zorlaması/ İstifa Eden İşçinin Hakları

İşverenin İşçiyi İstifaya Zorlaması İstifa Eden İşçinin Hakları Av. Mustafa Çiçekİstifa dilekçesi vermiş bulunan işçinin; artık işverenden hiçbir hak talep edemeyeceği konusundaki düşünceler yanlıştır. İşçi, işverene “özel nedenlerden dolayı istifa ediyorum” diye yazılı beyan vermiş olsa bile işçi, İş Mahkemelerinde alacak davası açarak hak etmiş olduğu alacakları işverenden alabilir.

İşçi işveren ilişkilerinde işçinin istifa etmesi, yaygın bir işten çıkarma yöntemi olarak kullanılmaktadır. İşçinin işveren karşısında olan daha zayıf konumu, işverenin çeşitli amaçlarla işçiyi istifa etmeye zorlamaktadır. Bu durum daha çok işverenin işçinin yasal hakları olan başta kıdem tazminatı olmak üzere çeşitli işçilik alacaklarının ödememek istemesinden kaynaklanmaktadır. Zira bilindiği üzere istifa eden işçi yasal olarak kıdem tazminatına hak kazanmaz.

Önceden daha çok, işçinin elinden tüm işçilik haklarını aldığına dair alınan ibranamelerin mahkemelerde ve Yargıtay karalarında geçersiz olarak kabul edilmesi, daha sonra Borçlar Kanunundaki ibraname ile ilgili yapılan düzenlemeler, özellikle ibraname içeriğindeki alacak kalemlerinin bankaya yatırılması zorunluluğu nedeniyle, işçinin istifaya zorlanması fazlalıkla kullanılmaktadır.

Bir şekilde böyle bir istifa dilekçesi vermiş bulunan işçinin; artık işverenden hiçbir hak talep edemeyeceği konusundaki düşünceler yanlıştır. Zira gerek uygulamada gerekse Yargıtay incelemesi sırasında bu istifa nedenleri ve işveren baskısı konusu detaylı olarak irdelenmekte ve hayatın olağan akışına ters durumlarda istifa dilekçesi tek başına bir hüküm ifade etmemektedir.

Böyle bir durumda istifa eden işçinin zorlanacağı tek nokta ispat yükünün işçiye ait olması noktasında toplanmaktadır. Ancak hukuk çerçevesinde gerçekte istifa olmadığı konusu çeşitli yollarla rahatlıkla ispatlanabilmektedir. Bu nedenle işçiler istifa dilekçesi vermiş olmakla, hiçbir hak alamayacağı düşüncesinden kurtulmalı; gerçek bir istifa söz konusu değilse iş hukuku konusunda uzman olan hukukçulardan yardım almalıdırlar.

İşçi istifa etmiş bile olsa aşağıda sınırlı olarak yazılan ve benzeri durumların varlığı halinde başta kıdem tazminatı olarak işçilik halklarının tümünü işverenden talep edebilir.

 İşçinin görev yerinin değiştirilerek daha alt konumda olan işlere verilmesi,

Fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi veya fazla çalışma ücretlerinin bordroya (hesap pusulasına işlenmemesi)

Aylık maaşının bordroya düşük yansıtılması, sigorta primlerinin düşük gösterilen maaş üzerinden yatırılması

Genel ve resmi tatil ücretlerinin ödenmemesi gibi ve benzeri durumların varlığı halinde işçi istifa etmiş dahi olsa bu durumlar bir anlamda haklı fesih kabul edilerek, işçiye hakları ödenmelidir. İşçi, işverene “özel nedenlerden dolayı istifa ediyorum” diye yazılı beyan vermiş olsa bile işçi, İş Mahkemelerinde alacak davası açarak hak etmiş olduğu alacakları işverenden alabilir. İşçi tarafından yapılan haklı nedenle fesihlerde işçi, ihbar tazminatı hariç tüm işçilik alacaklarını (kıdem, fazla mesai ücreti, maaş alacağı, yıllık izin alacağı, genel ve hafta tatil alacağı ve diğer alacaklar) işverenden mahkeme yoluyla talep edebilmektedir.

Av. Mustafa ÇİÇEK 27.03.2014

Elektronik Posta : avmustafacicek@gmail.com

DANIŞMA VE RANDEVU :  0532 667 51 62

115 yorum

 1. Merhabalar. Ben maas+ prim sistemiyle calisiyordum ve prim bordrodo gosterilmiyordu elden aliyorduk. ama isverenim hakettigim primimi vermedi yani istifaya zorlandim ve isten ayrildim ama herhangi bir belge imzalamadim. arkamdan tutanak tutturmus haber vermeden cikti gitti diye. isten 25 temmuz cuma gunu ayrildim ve bayramdan onceki son is gunuydu 31 temmuzda isbasi yapilacak. yasal haklarim nelerdir. tazminatimi alabilirmiyim 1.5 sene calistim. yapmam gereken nedir. simdiden tesekkur ederim..

  hiti diye

  • Haklı nedenlerle işten ayrılmış oluyorsunuz. Tazminat haklarınız bulunmaktadır. Bir yılı geçtiğiniz için kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarınız bulunmakta ayrıca fazla mesaileriniz varsa onları da talep edebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

 2. Merhaba Mustafa Bey. Ben özel bir bankada çalışıyorum. Bu işyerinde 11 yıldır çalışmaktayım, 1997 yılından bu yana da sigortalıyım. Son zamanlarda işyerindeki verimliliğimin düşmesi nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyorum. Ve bu nedenle üst yönetim Tarafından üstü kapalı tehditler alıyorum “kendin mi istifa edersin biz mi gönderelim” şeklinde. Ya yaşadığım şehirden uzak başka bir şubeye gönderileceğimiz ya da işimle alakasız bambaşka bir birime gönderileceğim veya en kötüsü HAKLI görünerek işten atabilmek için bir sebep uydurulacak. Açıkçası işten çıkarılmam durumunda maddi olarak büyük sıkıntı yaşayabileceğim için Kıdem Tazminatı ve diğer haklarımı (ihbar Tazminatı, kullanılmayan izin günlerinin parası vb) eksiksiz alabilmek hayati önem arz ediyor. Ayrıca olursa tazminat ve diğer haklarımı alacak şekilde ayrılırsam, aynı sektörde başka bir kurumda mesleğime devam edersem eski kurum dava açıp Tazminatı geri isteyebilir mi?

  • İşverenin bu tutumu iyi niyetle bağdaşmaz. Size mobbing veya istifaya zorlama şeklinde aldığı tutum ispatlandığı takdirde haklı fesih nedenidir. Ancak bir hukukçuya danışmadan istifa etmeyiniz. İşverenin tutumu karşısında kendisine bir ihtarname keşide etmek gerekebilir. Bu gibi tutumlarla çok karşılaşıyoruz. Bu nedenle müracaat ederseniz size yardımcı olmaya çalışırız. İstanbul’da değilseniz mutlaka bir hukukçuya danışmadan herhangi bir adım atmayınız.

 3. MERHABA MUSTAFA BEY KOLAY GELSİN. MUSTAFA BEY BEN FİRMAM 2007 BASLAYIP 2013 MART AYINDA İŞTEN CIKTIM.BENİM KONU ŞU BANA SÖZ VERDİLER SEN İSTİFA DİLEKCENİ YAZ BİZ SANA TAZMİNATINI VERECEZ DEDİLER . SONRA BEN İŞİTME ENGELLİYİM ANLAMADIGIMI SORDUM TEKRAR DEDİMKİ BANA VERECEKTINIZ DEDİM DOGRUMU EVET DEDİLER BAKTIM BENİ ALDATTILAR.BENİ FİRMADA ZORLA YILDIRMAYA ÇALIŞTILAR.PSİKOLOJİMİ BOZDULAR.DAYANAMADIM MECBUR İŞTEN ATTIRMAYA KALKTILAR.TAZMİNAT HAKKIM VAR MI . MAHKEMEYE VERDİM ŞAHİDİMDE VAR. DAVAYI KAZANABİLİRMİYİM

  • Bahsettiğiniz şartlar dahilinde hakkınız var görünüyor. Elinizdeki belgelerle müracaat ederseniz daha sağlıklı bilgiler verebiliriz. Kolaylıklar dilerim

 4. Merhaba,
  2010 yılında çalışmış olduğum işyerine sgk primlerimi eksik yatırdığından ve işten çıkartıldığım’dan dolayı kıdem ve ihbar tazminatım için dava açmıştım. 2014 kasım ayın başında mahkemelerim benim leyime sonuçlandı.
  Tüm haklarımın ödenmesine karar verildi.
  Benim bu durumda manevi tazminat davası açma hakkım var mıdır ?

 5. merhaba mustafa bey ben bi şirketde işe başlayalı dört ay oluyo işe gırerken eğitim parası adı altında bizlerden senet alındı belli bir tutar istifa edersen alınacak en az üç yıl çalışmanız gerekıyo denıldı fakat yürümedi iş ben cıkmak istiyorum fakat zora koşuyolar istifa edersem talep edıyolar siz çıkarın diyom çıkarmıyolar şimdi bu durumda ne yapmalıyım bir de yıl başında pirim sistemleri degişiyo tekrar sözleşme yapmam gerekiyor buna imza atmalımıyım nasıl burdan çıksam kanunda bu parayı ödemem sizden ricam ne yapmalıyım

 6. merhaba mustafa bey benim konum 2012 yılı haziran ayında girmiş 0lduğum işyerinden 2015 ocak ayında diğer çalışan arkadaşım la beraber psikolojik baskı iş güvenliğinin olmaması nedeniyle ayrılmak tazminatımızı alarak ayrılmak istediğimizi beyan ettik.patronumuz bize her söyleiğimizde bekleyin halledeceğiz diyerek oyaladı ve 2015 ocak ayında dükkana gelen bir müşteri içerdeki arkadaştan faturasız mal istiyor arkadaş faturasız çıkışımız yok diyor ancak müşteri ısrarcı oluyor bunun üzerine arkadaş olayı müdüre söylüyor ve müdür arkadaşa sakin bir zaman da verin ben hallederim diyor.ve arkadaş ben işyerinin sevkiyat şoförlüğünü yaptığım için müşterinin malı gidecek müdürün haberi var dedi ben ürünü sevk ettim ve dükkana döndüm 1 saat gibi bir zaman sonra malı satın alan şahıs dükkana geldi ve ben fatura istiyorum dedi biz şoke olduk ve müdür bize siz faturasız mal mı sattınız dyerek bağırıp çağırmaya başladı biz ne kadar onun bilginiz vardı desekte fayda etmedi ve o sırada fabrikadan mağazaya nadir gelen patron içeri girdi biz olayın planlı olduğunu anladık ve ne oldu falan dedi müdür yok bişey ben bu arkadaşlarla çalışmak istemiyorum ben hallederim diyerek patronu odaya sokmadı.o esnada müdür cebinden bir fotoğraf çıkardı ben malı müşterinin arabasına yüklerken resmimi çekmiş kanıt olsun diye istifanızı yazın ve işyerini terk edin dedi patronla konuşmaya çalıştık konuşturmadılar.bizi tehdit ettiler sicilinize yansır falan diye ve bize istifa yzdırıp not düşürdüler bütün haklarımızı aldık alacağımız yoktur diye artı müdür bize boş senet imzalattırdı sanki haberi yokmuşçasına bu senet bende kalacak formalite den daha önce faturasız mal sattıysanız onların bedelini karşılamak için dedi o anki psikilojik baskı ile ne derlerse biz onu yaptık şimdi sizden alacağım cevapla dava açmayı düşünüyoruz.13.01.2015 tarihinde arkadaşım ve ben ayrılmak zorunda bırakıldık..teşekkürler

  • Vermiş olduğunuz bilgilere göre haksız bir fesih söz konusu. Bahsettiğiniz konunun detaylı olarak değerlendirilmesi gerekir. Bu bağlamda yapılan haksız durum nedeniyle tüm işçilik haklarınızı talep etmeyi içeren bir ihtarnamenin işverene çekilmesi gerebilir. Ayrıca suç oluşturan bir durum varsa ayrıca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağı ihtarnamede belirtilebilir. Bu konuda iletişim bilgilerinden ve bize ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

 7. Merhaba;

  Kurumsal bir sirkette calisiyorum magaza sorumlusu olarak. 15 gunluk bir raporum vardi bel ve sirt bolgesinden fizik tedavi gordum işim ağir ve hareketli bir iş. Rapordan sonra magazaya döndüğümde magaza cok kotu bir haldeydi. Elimden geldiginden fazla efor sarfettim ve sagligim iyi olmamasina ragmen surekli baski altinda kaldim elimden geldiginden fazlasini yapmaya calistim. Personellerim de fazla isi bilmiyor yeniler yardimcimda yeni. Cok baski altinda kaldim. Surekli uzerime oynandi. Son gorusmemizde de cok tatsiz konusmalar oldu hep baski o sinirle 14 gun icin musade istedim yeni bir is icin daha istifa filan imzalamadim. Haklarimi alabilmem icin ne yapabilirim 2 senelik emegim var ve bana 2 personelini de full calistirip sabaha kadarmi kaliyorsun bilemem bu magazanin isleri bitecek diye soyledi bende bu karari aldim. surekli ayni olaylar fazla calistirilip mesai yazilmiyor nereden baksak sozlesmede 195 saat yaziyor ama genelinde her ay nerdeyse 250 saatleri buluyor puantaj girislerinde engelleniyor saatler dusuruluyor. Pisikolojim bozuldu iyice yardimlarinizi bekliyorum haklarim icin ne yapabilirim?

  • Bahsettiğiniz konularla ilgili olarak tespit edilen hukuka aykırı çalışma şartlarını işverene ihtar etmek gerekli. Bu nedenle ayrılmadan önce başvurmanız ve hukuki destek alarak süreci ilerletmeniz hak kayıplarına uğramamanız için lehinize olacaktır.

 8. 23 aralık 2013de özel bir hastanede işe başladım.geçtiğimiz ay 23 haziranda istifa verdim.28 günlük ihbar süresi çıkarıldı karşıma.9 günlük yıllık iznimin düşülmesini talep ettim kabul edildi ama sonra ihtiyaçlarından dolayı yıllık izni düşürmeyi iptal edip beni zorla bu ayın 15ine kadar çalıştıracaklar.o kadar nefret ediyorumki işyerimden onlar sadece kendi çıkarları için beni orada tutuyorlar.yıllık iznimin ücretini vereceklermiş ama bende bunu reddediyorum ve bu ayın 15inde dolan ihbar süremin ardından yıllık izni göstersinler istiyorum.yasal olmadığını söylüyor şirket..doğru mudur bu..bende sigortam devam etsin diyerek bunu istiyorum ama bayram girdiği için zararlı çıkacaklarından mı istemiyorlar bilmiyorum.yıllık izin ihbar süresi içindede kullanılır mı..şimdiden teşekkür ederim

  • İletişim bölümünden ulaşırsanız daha sağlıklı olur. Zira sorunuza cevap verebilmek için ayrıntılı olarak sorulup cevap alınması gereken konular var.

 9. Mustafa bey merhaba,

  Ailemle yaşadığım özel sorunlarım nedeniyle bunu bağlı olduğum müdürüm bildiği halde duygusallıkla yazmış olduğum bir é-mailimde eğer Size ayak bağı oluyorsam dilerseniz istifa edebilirim diye belirtmiş olduğum için o günden beri sürekli olarak bana psikolojik baskı yapıyorlar. Bu konulara şahit olan bir çok arkadaşım var ama şahit olurlar mı bilmiyorum. Gün aşırı benden istifa dilekçesi istiyorlar, bende ısrarla iş yerimi sevdiğimi işyerimle derdim olmadığını bir anlık bir psikoloji ile yazdığım maili de istifa edebilirim sözünü tekrar etmediğimi belirtmeme rağmen sürekli bir baskıyla karşı karşıyayım istifa etsem haklarımı alabilirmiyim? İstifa etmelimiyim? Ayrıca, é maili bana karşı koz olarak kullanabilirler mi?

  Saygılarımla,

  • İstifa dilekçesi vermeden yazılan bir mailin anlamı yoktur. Kaldı ki orada da istifa ettiğinizi söylememişsiniz. İstifa kişinin özgür iradesiyle yapmış olduğu bir işlemdir.Siz işveren tarafından istifaya zorlanıyorsanız bu mobbing sayılır. Ancak ayrıldığınız halde bunu ispat etmek zorundasınız. İşinize devam edebilirsiniz ama tahammül edilmeyecek şekilde baskı varsa ayrılmadan sözleşmenizi haklı sayılacak şekilde feshetmeden; yaşadığınız durumu işverene ihtarname yoluyla bildirip işçilik haklarınızı talep edebilirsiniz.

 10. İş veren vekilim çalışmaya devam edebileceğimi ancak tekrar sözlü aynı ithamda bulunursan ne olacak diyor. Tamam çalışmaya devam edebilirsin fakat, talihsiz istifa dilekçesi yaz dosyanda dursun, tekrar özel durumun olursa onurlu insanlar gibi çeker gidersin. V.s diyor. Böyle bi istifa yazmamı istemeleri saçmalık değil mi? Beni durup dururken çıkartmayacaklarını ben nerden bileyim. Ne yapmam lazım, kötü de olmak istemiyorum. Yardımcı olur musunuz?
  Keyfine işimi yapmamazlık yapmıyorum ki, ister istemez her insan işini evine evinide işine yansıtıyor. Ki işime yansıtacağım bir ev yada eş sahibide değilim artık.

 11. Merhabalar,

  Satış danışmanı olarak Nisan 2014 te başladığım iş yerinde, Ocak 2015’te mağaza müdürlüğüne yükseldim. Geçtiğimiz ay fazla mesai ücretlerimizin yatmadığını söylemem üzerine istersem işi bırakabileceğimi söylediler ve dün bölge müdürü tarafından tekrar satış danışmanlığına geçirileceğim ve maaşımın düşürüleceği yazan bir kağıt imzalamam istendi. Kağıdı imzalamayacağımı 6 günlük sürem olduğunu söyledim. sizce hak etmiş olduğum tazminatımı alabilmek için hangi yola başvurmalıyım?
  Teşekkürler

  • Herhangi bir yazı imzalamayın. Fazla mesaİ ücretinin verilmemesi haklı fesih nedeni olsa da işverene bahsettiğiniz konuları detaylı olarak inceleyip ihtarname göndermeniz faydalı olacaktır. İletişim bölümünden bize ulaşırsanız yardımcı olabiliriz

 12. Merhaba Mustafa bey öncelikle yazdıklarınız bana büyük bir cesaret oldu. Yaklaşık 6 aydır kurumsal bir şirkette çalışıyorum. Müşteri temsilcisi olarak şirket call center üzerine. İçerisinde bir çok farklı proje var. Benim projemde küçülme olduğundan dolayı farklı bir yere gönderdiler. Şuan o projede aşırı derecede baskı yapıyorlar .ve söyledikleri tek söz sizi burda zorla tutmuyoruz istifa edebilirsiniz diyorlar. Bir çok arkadaşım istifa etmek zorunda kaldı.aşırı derecede psikolojik baskı var. Şuan hala onlarla savaş içerisindeyim. Pes etmeyeceğim niyetim yok. Fazla mesailerimiz yatmiyor . Hiç bir kurumsal şirkette 11 saat çalışmak yok. Ne yapmam gerekiyor

 13. Meb mustafa bey 6 aydan fazla özel bir markette müdür. Yardımcısı olarak çalışmaktaydım ancak Şubemi ve bulunmuş olduğum görev i elimden alarak reyon şefi yaptılar gerçekçi olmak gerekirsek kimse yöneticilik ten eleman olarak çalışmaz beni işten çıkmaya ve istifa etmeme yönelttiklerini düşünüyorum on gün oldu gitmiyorum işe rapor aldım ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Bahsettiğiniz konu haklı fesih nedenidir. Ancak bu hususu ve yapılanları içeren konuları işverene ihtarname göndermek gerekir. İletişim bölümünden ulaşırsanız yardımcı olabiliriz. Zira ihtarnamenin bir avukat tarafından hazırlanması faydalı olur zira dava aşamasında ihtarnamenin varlığı davanızı ispat açısından çok önemlidir. Kolay gelsin.

 14. İyi çalışmalar mustafa bey. Ben özel bir firmada 2005 yılından 2016 ocak ayına kadar çalıştım ve gaza çalışıyorum. Sirketimin işleri yolunda gitmediginden dolayi, is veren beni psikolojik baskı ile istafaya yönlendiriyor. Gayrı resmi yollarla bana istiradilekcesi imzalatmayı çalışıyorlar. Benim tazminat almam için. Benim nasıl bir yol ve tutum izlemem gerekmektedir. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar .

  • Öncelikle herhangi bir belge imzalamayınız. İşverene bahsettiğiniz hususları belirten bir ihtarname göndererek sözleşmenizi haklı olarak feshedebilirsiniz.Ancak ihtarnameyi bir avukat aracılığıyla hazırlamanızı tavsiye ederim. İletişim bölümünden biz eulaşırsanız yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin

 15. iyi çalışmalar;
  2007 yılından bu yana çalıştığım işimden iş yeri başka bir ilde çalışma koşulları sundu aynı konumda bende gitmek istemediğimi dile getirdim ya gidecek yada işten çıkacaksın dedi.
  aynı mağazamda çalışmak istediğimi dile getirdim öyle bir imkan yok dedi
  ben işimi seviyorum eğer istemiyorsa işyeri tüm haklarımı vererek çıkarsın dedim
  tarafıma haklarımın verileceğini söyledi.
  01.02.2016 tarihli çıkış evraklarım geldi önüme baktım
  istifa dilekçe örneği göndermişler ben evrakları imzalamadım
  01.02.2015 tarihinde ne yapmam gerekiyor.bu tarihte iş yeri bana çıkış belgesi vermek zorundamı ?
  çıkış belgesi olmadan işkur dan işsizlik parası için başvuru yapabiliyormuyuz.
  yada o tarihte çıkış yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebiliriz.
  24 2f maddesinden çıkış gösteriyorlar bana gelen evraklarda ayrıca verilecek haklarım belirtilmemiş.
  yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  saygılarımla…

  • öncelikle işveren size yazılı ihbar yapmadan sizi il dışına göndermez. Yazılı ihbar yapması ve bu ihbara sizin olumlu cevap vermeniz gerekir. Siz kabul etmediğinize göre sizi işten çıkarması haksız fesihtir ve tazminatlarınızın tamamını ödemesi gerekir. İstifa dilekçesi söz konusu değildir. Zira siz istifa etmiyorsunuz. İstifa etmeniz halinde tazminatınızı ve işsizlik maaşı alamazsınız. İşverene karşılaştığınız durumu içeren bir ihtarname hazırlayıp göndermek gerekir. Bundan sonraki gelişmeler takip edilebilir. İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.Durumunuzu yüzyüze değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

 16. merhabalar ben 3 yıl 4 ay bim aş de çalıştım sayım ve envanter oluyor diye bizden zorla para alıyolar saatlerin düzgün yazılmıyor magaza sorumlum envanter var diye 1500 tl lik ürün geçti bunun 750 tlsini kendi cebimizden karşıladık diğer 750 tl lik kısmı mağaza sorumlum çelik kasada var diye göstermiş yapılan kasa sayımında açığı tespit edildi parayı ikimizdende aldılar ve bu kağıdı imzalayın polise gideriz şikayet ederiz sicilinizi yakarız diye tehtid edip bize zorla imza attırdılar magdur oldum yardımcı olursanız sevinirim

  • Verdiğiniz bilgilerle buradan bilgi edinmek yerine bize ulaşırsanız daha sağlıklı olur. Ancak anlaşıldığı şekliyle birtakım haksızlıklara uğramışsınız. Bunları detaylı değerlendirip gerekirse işverene ihtarname çekilebilir.

 17. Merhabalar. 10/06/2014 ve 18/06/2015 tarihleri arasında Muğla Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet alımı olarak çalışmaktaydım. Belediyeye alınma sebebim kültür merkezinde akademik lisansımı tamamlamış olduğum Tiyatro Ana Sanat Dalı’nı icra etmekti. Daire Başkanımızın rahatsızlanmasıyla yerine gelen mevcut yönetim beni mesleğimle alakası olmadığı gibi elimde belgesi olmayan muhasebe ve evrak-kayıt işlerine verdi. Buradaki performansımı bahane ederek Genel Sekreter talimatıyla istifaya zorlandım. Daire Başkanı yine Genel Sekreterin talimatıyla bana “Eğer istifa edersen konservatuar açıldığında seni mesleğinle ilgili birime aktarırırız aksi halde bir daha belediyeye giremezsin.” demesi üzerine istifa dilekçem alındı. İstifa dilekçemde özel nedenlerimden dolayı istifa ettiğim yazdırıldı. Ayrıca 1 yılımı doldurduğum için yıllık izin ve fazla mesai hakkımı alamadım. Bu belediyenin mesai imza çizelgelerinde mevcut. Eğer imha etmedilerse… Bunu oradaki hizmet alımı arkadaşlarım da biliyor fakat kendilerini benim için riske atmayacaklarını biliyorum. Bunu nasıl kanıtlayabilirim?

  • Kural olarak istifa eden işçi işçilik haklarından doğan kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alamaz . Ancak sizin durumunuzda anlatımınıza göre mobbing (bezdiri) , hata ve hile sözkonusu. Ancak çıkışınız istifa olsa dahi bunlar fazla mesai ve kullanmadığınız izinlerin ücretini almaya engel değil. Tüm konuyu içeren bir ihtarname ile işveren belediyeye başvurulabilir. Ancak durumunuzu detaylı olarak anlattığınız bir hukukçu vasıtasıyla yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Kolaylıklar dilerim

   • Merhaba Mustafa Bey
    Ben özel bir sirkette çalışıyorum 2 yıla yaklaştı 16 ay oldu zam vermedi geçen yılbaşında her kes aldı ben almadım yılı doldu yine vermedi yılbaşında dedi yine vermedi şimdide istifaya tesfik ediyor dayanamaz hale geldim tazminat alabilirmiyim acaba Teşekkürler.
    Saygılar

    • Herkese zam yapılıyor da size yapılmıyorsa bu haklı fesih nedenidir. Ancak istifa etmeyin işverene durumu belirten bir ihtarname hazırlanarak gönderilmesi çok önemlidir. Herhangi bir hak kaybına uğramamak için ihtarnameyi mutlaka bir avukat tarafından yazılmasında fayda var. Bu şekilde ayrılmanız halinde verdiğiniz bilgilere göre tazminat haklarınız olacaktır. İhtarname hazırlanması hakkında büromuza iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin

 18. Merhaba Mustafa Bey
  Ben özel bir sirkette çalışıyorum 2 yıla yaklaştı 16 ay oldu zam vermedi geçen yılbaşında her kes aldı ben almadım yılı doldu yine vermedi yılbaşında dedi yine vermedi şimdide istifaya tesfik ediyor dayanamaz hale geldim tazminat alabilirmiyim acaba Teşekkürler.
  Saygılar

  • Herkese zam yapılıyor da size yapılmıyorsa bu haklı fesih nedenidir. Ancak istifa etmeyin işverene durumu belirten bir ihtarname hazırlanarak gönderilmesi çok önemlidir. Herhangi bir hak kaybına uğramamak için ihtarnameyi mutlaka bir avukat tarafından yazılmasında fayda var. Bu şekilde ayrılmanız halinde verdiğiniz bilgilere göre tazminat haklarınız olacaktır. İhtarname hazırlanması hakkında büromuza iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin

 19. mustafa bey iyi günler ; ben 5 yıldır özel sektörde maaşlı olarak çalışıyorum.5 yılda 3 kez ama düşük miktarda zam alabildim daha kabul etmeden bu dediler ( 200 tl sonra 100 tl) mecburen devam ettim..4.zam olmak üzere ve yine sormadan bu diyecekler.ilk yıllar pazar günleri açmak kaydıyla 15 günde 1 gün izin kullabiliyorduk ve 1,5 yıl sürdü aşağı yukarı sonra normala döndük.maaşımın da asgari kısmı ayın 1-5 arası bankaya yatıyor kalanı elden 15-25 i arası ancak veriliyo ilk başlarda içerde bir miktar tutmak için yapıyolar sanıyordum..yıllık izinde 2 senedir zırt bırt çağrıldım izin perişanlık oldu adeta..ne bende ne işverende işci sözleşmemiz yok – bi ara toplu kağıt imzalattılar yok işte bankaya yatan ssk vs diye çokda anlamıyorum o evrak işlerinden / uzatmayım efendim ben işten istifa etmek ama ederken de ihbar kıdem vs tüm haklarımada alabilmek istiyorum bir yol yordam gösterir iseniz çok mutlu olurum ..teşekkür ederim

  • Anlattığınız bilgilere göre haklı fesih şartlarınız var. İşten ayrılmadan işverene bu hususları belirten detaylı bir ihtarname hazırlanmalı. Bu ihtarname gönderildikten sonra işten ayrılmanız haklarınızı kaybetmemek adına daha yararlı olur. İletişim bölümümünden detaylı bilgi almak için ulaşabilirsiniz.

 20. bu arada unuttum..işe başladığım ilk4-5 ay maaşın elden alınan kalanıda maaş hesabıma bikaç gün sonra maaş diye yatmıştı sonra elden vermeye başladılar

  • Anlattığınız bilgilere göre haklı fesih şartlarınız var. İşten ayrılmadan işverene bu hususları belirten detaylı bir ihtarname hazırlanmalı. Bu ihtarname gönderildikten sonra işten ayrılmanız haklarınızı kaybetmemek adına daha yararlı olur. İletişim bölümünden detaylı bilgi almak için ulaşabilirsiniz.

 21. Ozel bir sirkette çalışıyorum su an evimin yakin bir yerinde calisiyorum sirketin 50 den fazla subesi var ben basaksehir de oturuyorum sefimle tartistim ve beni Eminönü ne gidip orda calisacaksin dediler isi birakmam icin vede bir cik kisiyi boyle baska yerlere gondererek istifa ediyorlar boylr baska yerlere gonderme haklari var mi istifa etsem olurmu bu konu hakkinda bilgi vermeniziricaederim nasil bir yol izlemek lazım

  • İstifa ederseniz haklarınızı kaybedersiniz. İşyeri değişikliği sizin rızanıza bağlıdır. Ancak bu durumu işverene ihtarname ile bildirmekte yarar var. Ayrılacaksanız da ihtarname göndererek ayrılmalısınız. İhtarname için büromuzdan yardım alabilirsiniz.

   • 2 yıl önce iş yerimde bi olay oldu iş yerine ayit olan evrakları kaybetim aradan 2 gün sonra evraklar bulundu ki bulunana kadar müdürümden tut şeflerime kadar tahtit yagdırdılar bana evraklar bulundugu halde benden istifa yazmamı istediler baskı altında kaldım sen imazala dediler çalışamana devam ediceksin dediler ve şuan şirkete 5 yılımı doldurdum ve korkuya koruya çalışıyorum beni işten çıkartıp istifa kaıt öne süreler diye lütfen ne yapmam gerek

    • İstifa etmeniz gerekmez. Çıkaracaksa onla haklarınızı vererek çıkartırlar. İşçinin işverene zarar vermesi normalde haklı fesih nedenidir. Ancak anlatımınıza göre böyle bir durum yok. Çok rahatsız ediliyorsanız bu durumun sonlandırılması için işverene ihtarname gönderilebilir

 22. merhaba Mustafa Bey ben ekim 2013te kibrista 5 yildizli bir otelde barmen olarak ise basladim. 2015 agustos ayinda belimden rahatsizlandim ve mesailere kalamadim ayakta fazla durdugumda rahatsizligim daha da kotuye gittigi icin. cunku 16 saat mesai yapiliyordu yani gunde 8 saat mesai oldugu oluyordu ve dayanilir gibi degildi. 2015 kasim ayinda 1 ay yillik izin +alacak izine ciktim. ve samsuna geldim. samsunda miayene oldum ve ankilozan spondilit tehsisi koyuldu. Bu tehsis koyuldugundan ben daha fazla bu meslegi yapmayi dusunmedim. Ancak soyle bir plan kurdum. kibrista 5-6 ay daha calisip borclarimi temizleyecektim daha sonra da meslegi birakacaktim. ancak 1 ay sonra 2015 aralik ayinda izinden dondugumde bir yonetici beni odasina cagirdi ve kasim ayinda izne cikmadan onceki son mesaimde isten cikmadan once 1 bardak icki hazirlayip ictigime dair kamera kaydi oldugunu.. bu yuzden sicilimin kotu olmamasi icin istifa etmem gerektigini soyleyerek ustu kapali tehdit edildim. haklarimi bilmedigim ve psikolojik baskiya maaruz kaldigim icin istifami yazdim. halbuki bir barmenin yaptigi kokteyllerin tadina bakmasi gayet normal ve hic bir taskinligim da yok. 2 yil boyunca bir tutanagim dahi yok. Ayrica 3-4 ay gece 24:00-08:00 shiftinde calistirildim. ve arti bir yipranma parasi veya extra izin alamadim. parmak basma sistemi oldugundan bunu kanitlayabilirim. fakat istifaya zorlandigimi nasil kanitlayabilirim bilmiyorum. su an 5 aydir issizim bu yuzden kredi borcumu odeyemedim ona da haciz gelecegine dair acukatlar ariyor. cok zor durumdayim. tazminat haklarimi alabilir miyibim ? bir de dava icin kibrisa mi gitmem gerekir?

  • Durumunuzu belirten bir ihtarname yazılabilir. Günlük 11 saatten fazla çalışma yasaya göre mümkün değildir. İşten çıkarılmış olmanıza rağmen dava açarak ücretlerinizi isteyebilirsiniz. Fazla çalışmayı tanık, kart basılıyorsa o belgelerle kamera kayıtları gibi her türlü delille ispatlanabilir.

 23. Merhaba. Mustafa bey ben üç yildir soforluk yapiyorum günlük 100 lira her gun 15 saat calisiyorum ve izin yok. izin yapicagim da yerime kendim birisini ayarlayip yögmiyesini kendi param dan veriyorum yemek parasida vermiyorlar masim asgari ücretten gözüküyor ve bana her ay maas bodrosuna imza attiriyorlar. İsten ayrilmak istiyorum ama kidem taminati vermek istemiyorlar istifa et issizlik maasi al diyorlar ne yapmaliyim tesekurler.

  • Bu şartlarda istifa etmek yerine haklı fesih yapabilirsiniz. İstifa etmeniz halinde işçilik alacaklarınızı alamazsınız. Mevcut durumu belirten bir ihtarname hazırlamakta yarar var. Bunun için büromuzdan yardım alabilirsiniz. Kolay gelsin

 24. mrb ben 6 yıl bir firmada calışıyordum bursa dan tekirdağ taşınma durumum vardı ayrıca 1 aydaki zam farklarını elden verdiler bende muhaseby söyledim muhasebeciyi ile görüşme odasına gectik 1.5 saat kadar konuştuk örnek olarak bu işyerinden sorunlu ayrılırsan ömür boyu dosyanda kalacak, mahkemeye versen senin 1 avukatın var bizim 2 avukat var patrona çıkarsan tazminat için odadan seni kovarlar dediler ve bana tekirdağ a gidiyorum diye kagıt koydular aynısını yaz dediler bunu patrona gösterecez tazminat alabiliriz dediler ve 10 dk içinde gelip iş yerinden çıkış kagıtlarını imzalattılar avukat ile konuşup dava acılınca benim tazminat ihbar işisizlik alabilir miyim

 25. mesai kalmamız için kâğıtlar , ayrıca yukarıda belirtiğimi konu ile alakalı muhasebeci görüşme odasında iken sizin bölümden kişileri tazminatsız gönderecez demişti ayrıca elde 1 kereye mahsus 1ay farklarını 3 ayında aldık

  • İmzaladığınız belgenin niteliği önemlidir. Eğer istifa etmiş görünüyorsanız işsizlik maaşı alamazsınız. Ancak haklarınızın alınması için durumunuzun detaylı olarak incelenmesi gerekir. İletişim bölümünden büromuza ulaşabilirsiniz.

 26. Merhabalar. Kurumsal bir firmada 01.04.2014 yılında işe başladım. Bizi haftada 48 saatten fazla çalıştırıyorlardı. Alacaklarımızı da 1.5 ile çarpıp izin olarak vereceklerini söylediler. Hiç bir belge imzalamamama rağmen ücret olarak değil izin olarak vereceklermiş. Ancak aylarca alacakları izin olarak da vermediler. Birkaç ay boyunca alacaklarım içeride birikti. Sağlık sorunları yüzünden rapor aldığımda sürekli hesabı soruldu. İzin alamadığım için ben de ya rapor aldım ya da rapor almayıp raporluyum diyerek işe gitmedim nasıl olsa maaşımdan kesiyorlar diye. Çünkü rapor haricinde bir bahane kabul etmiyorlar ve mecburen rapor olmasa da raporluyuz diyoruz maaşımızdan kesileceğini bilsek de. Sonuncusunda da bir daha rapor alacak olursam ya tazminatsız işten çıkarılacağım ya da başka bir şubeye gönderileceğim söylendi. Ayrıca yönetici de sürekli üstüme geliyordu. Shift haftalık olarak hazırlandığı için hafta arası izin isteği kabul etmiyordu. Ama işler yoğun olduğu zamanlar bizi fazla mesaiye bırakıyorlardı kendileri shifti değiştirip. Ve işlenmemiş üç günlük fazla mesaim var. Ben iş arayışında olduğum için başka bir iş bulur bulmaz istifamı vererek işten ayrıldım fırsatı kaçırmak istemeyerek çünkü her türlü kovulacağımı düşünüyordum. Ancak ben istifa ettikten 10 gün kadar sonra üç arkadaşımı tazminat ödeyerek işten çıkardılar. Yani aslında hepimizi çıkarmayı düşünüyorlardı ama psikolojik baskı kurarak bizim istifa etmemizi istedikleri için üstümüze geldiler ve olabildiğince az kişiye tazminat ödemek için bu yolu kullandılar. Bu iş yerinde 25 ay çalıştım. Hiç yıllık izin kullanmadım. Ve istifamdan sonraki ödeme gününde sadece net maaşım ve +200 lira yattı. O da alacak 30 saat olarak gösterildi. Ancak benim içeride işlenmemiş 3 fazla mesaim ve 28 günlük yıllık iznim vardı. İstifa etmiş olmama rağmen bir hak talep edebilir miyim? Bu yıllık izin ücreti önümüzdeki ödeme tarihinde yatar mı bilmiyorum belki de geç yatıracaklardır. Yatırsalar bile kalan şeylerden yola çıkarak yıldırma politikası uygulandı diyerek kıdem tazminatı davası açabilir miyim? Yönetici ile olan bütün yazışmalar telefonumda duruyor. Ayrıca fazla mesailerle ilgili şahit de gösterebilirim. 2015 yılında içeride 160 saat alacağım olduğuna dair hazırlanan shift dosyasının fotoğrafını çekmiştim ileride böyle bir şey olursa diye. Ve yöneticinin bilgisayarında da işe girdiğim tarihten itibaren bütün mesai saatleri kayıtlı. Dönüş yaparsanız sevinirim. Teşekkür ediyorum.

  • İstifa etmeden önce mevcut durumu ihtarname göndererek haklı fesih yapma hakkınız vardı. Ancak yinede yapılacak şeyler var. Öncelikle istifa etmiş olsanız bile fazla mesai haklarınızı talep etme hakkınız bulunmaktadır. Diğer tazminat konularını değerlendirmek için büromuza başvurursanız daha sağlıklı bir yol olacaktır. İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim

 27. Merhaba fabrlkada bircok birimden olusan firmada bagli kucuk birimde 2,5 sene bagli bulunduğum şirkette calismaktayim aksam ve haftasonu mesaiye kalmadigim icin sorun olustu istifa ver git diyorlar ne yapmaliyim kidem tazminatimi alabilirmiyim? Sirket kuculmeye gidiyor diye 2 hafta once 15 kisi cikardilar bagli oldugum birimden simdi de bunlar

  • Kendiniz istifa ederseniz işçilik haklarınızı almakta sorun yaşarsınız. Bu nedenle size yapılan baskı ve diğer durumları ihtarname ile işverene göndermekte yarar olabilir. Büromuza başvurursanız daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 28. iş yerinde mobin baskı yapıldı bende mahkemeye verdim beni çıkaran muhasebecide beni kagıt imzalattı ve onuda 1,5 ay sonra muhaseciyi iş veren kovmuş mahkemeye o muhaseci mi çıkacak yoksa olayla alakası olmayan birisi mi çıkacak mahkemeye

 29. merhaba;
  2 yıldır çalışmakta olduğum şirkette psikolojik baskı görüyorum ve yöneticilere bu şartlarda çalışmak istemediğimi belirttim onlarda bana istifanı ver ve ayrıl dediler. 2 yıllık süreçte şehir dışı seyahatler, bayram tatili mesaileri ve gece çalışmalarıma hiçbir ek mesai ücreti almadım. bu noktada ne yapabilirim? yardımcı olursanız sevinirim.

 30. Merhaba;
  Kurumsal bir firmada çalışmaktayım şirketim satildi ve bizlere kurum ismi zedelenmesin diye istifa edin tazminatınızı vereceğiz fakat işsizlik olayini unutun biz cikartmayacagiz tarzi bir konusma yaptilar kagit imzalatmak istediler imzalamadik uzun suredir yanit bekliyoruz hergun kapilar kitleniyor uzun toplantilar yapiliyor fakat açiklama yok ne yapmamiz gerekir ?

  • Onlar sizi çıkarttığına göre istifa etmeniz hak kayıplarınıza neden olur. İşten çıkarırlarsa işe iade davası açabileceğiniz gibi işçilik haklarınızı da talep edebilirsiniz. Ancak soracağımız sorular olacağı için büromuzla irtibata geçip daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. İşverene bir ihtarname göndermek sorununuzu çözebilir.

 31. Merhaba eşim 5 yıldır market te çalışıyor şuan mudur maas bordrosu olduğundan dusuk gösteriliyor ve bilgisi dışında 2 yıl önce ise giriş çıkış işlemi yapılmış şubesini degistirmislerdi şuan iş yerinde sorunlar var bölge muduru yaptığı hiçbir işi beğenmiyor ve bunaldi şirket içi politika diyerekte mesai ücreti vermiyorlar ama bordroda sürekli değişik mesai ücreti gösteriyorlar 6 aydır bordro imzalamadi gerçi öncesinde de bordrolarını geç geliyor inceleyemeden imzalamaları isteniyordu tazminatını yakmadan çıkmak istiyor ne yapmalıyız

  • Anlattığınız kadarıyla haklı fesih nedenleriniz var. Haklı fesih halinde de işçilik alacaklarınızı alabilirsiniz. Ancak size soracağımız sorular olacağı için yüz yüze görüşmekte fayda var. İletişim bölümünden randevu alabilirsiniz.

 32. Hayirli aksamlar ben bir ozel okulda 2 yildir calisiyorum sozlesmem 17.12.2016 tarihine kadar ama bugun 30.06.2016 tarihli bir istifa dilekcesiyle isveren tarafindan istifaya zorlaniyorum tazminatlarim ve sozlesme bitim tarihine kadarki alacaklarim icin ne yapmaliyim ve nereye basvurmaliyim

  • Durumunuzu açıklayan ve işveren baskısının varlığını belirten bir ihtarname hazırlanıp işverene yollanmalı. Bu doğrultuda sözleşme kapsamındaki alacaklarınız ve işçilik alacaklarınız talep edilmeli. Aksi halde hak kayıplarına uğrayabilirsiniz. İhtarname hazırlanması için büromuzdan yardım alabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim

 33. merhaba
  yaklasik bes yildir nalburda satiş danismani olarak calişmaktaydim bir gün önce işten ayrildm ayrilma nedenim patronum sürekli hadi bekleme şu isi yap sunu getir şu mali yerine kaldir veya müsteri bir malzeme istese hemen pesimden gelir ne bekliyon acele et müsterilerin yaninda sürekli bir agız kaygasi icndeydik bu yüzden ayrildm
  patronum git muhasebiciye ıstifa dilekceni ver dedi ve tazminat vermiyecegini belirtti
  ben nasil bir dilekce dilekce yazmaliyim sosyal hakkimi alabilmek icın yardimci olursaniz sevinirim fazla zamanim yok tesekkürler

  • İstifa dilekçesi verirseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Bu nednenle işverenin baskısıyla işten ayrıldığınıza dair bir ihtarname hazırlayıp gönderdikten sonra işten ayrılmanız lehinize olacaktır. İhtarname hazırlanması konusunda büromuzdan yardım alabilirsiniz.

 34. merhaba/ben/özel/bir/şirkette/4/yıldır/calısmaktayım/her/yılın/bitiminde/satıs/konusunda/tehdit.ediliyor/gitmek/istıyorsanız/gıdın/satıs/yapamıyosanız/cslısmak.istemiyosanız/tazminatınızı/vermeyiz/vardiyalarınızla oynarım yıllık izninizi istediğiniz güne vermem kısaca hertürlü ugrasırım diyor yöneticimiz bu durumddn ne yapabilirim hersene aynı seyi yasamaktan işçiler olarsk sıkıldık

  • Bu baskılar mobbing düzeyinde ise ihtarname göndererek son verilmesini isteyebilir akabinde devamı halinde sözleşmenizi haklı olarak feshedebilirsiniz. Ancak her olayı kendi içinde ve özelliğine göre değerlendirmek gerekir. Bu konuda büromuzdan detaylı bilgi ve yardım alabilirsiniz.

   • slm mustafa by ben 3 senedir çalışıyorum is yerinde ben isci tarafından darp edildim hakaretler ve patron öyle insanları tutuyor ve sim di patron müdür çıkmam için beni tehdit le ciknami zorluyo tehdit ediyo ve marşını asgari üzerinden öderim tehtit ediyo 12 saat calisiyom yemek parasi vermiyom diyo ister çalış ister çalışma diyor tehdit ediliyom

    • Bahsettiğiniz nedenler haklı fesih nedenleri gibi görünüyor. Büromuzdan danışma hizmeti alabilirsiniz. Durumunuz netleştirildikten sonra haklı fesih nedenlerinizin olması halinde durumu işverene ihtarnameyle bildirerek iş yerinden ayrılabilirsiniz. Haklarınızın ödenmemesi halinde iş davası açılması gerekir. Ayrıca darp edilmenizden dolayı Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

 35. Merhaba.2006 yılından bu yana aynı şirkette çalışmaktayım.calistigim şirket tmsfye devredildi.tum haklarım duruyor.isden ayrılmak istediğimizde istifa etmek zorunda kalıyoruz.o zamanda haklarımızı alamıyoruz.11 saat çalışıyorum.ama mesai almıyorum.cunku mesai yazdirmamizi kabul etmiyorlar.ustelik 2017 de asgari ücrete zam olduğu halde biz bundan yararlanamıyoruz.sizlerin maaşları yüksek denildi.maasim 2000 tl ve ben magz. Sorumlusu olarak çalışıyorum. Asgari ücretle 9 saat çalışanlar bu zamdan yararlandirildi.devletin taban maaş dediği bu zammı biz nasıl alabiliriz.birde satış olduğu takdirde tazminatımı nasıl alabilirim

  • Fazla mesai yaptığınız halde fazla çalışma ücreti almıyorsanız, sözleşmenizi haklı olarak fesih etme hakkınız bulunmaktadır.Verdiğiniz bilgilere göre, durum işveren ihtarname gönderilerek ihtar edip haklı olarak işten ayrılmanız mümkündür.

 36. Merhaba ben 2009 da özel bir bankada çalışmaya başladım 2016 da sağlık nedenlerini bahane ederek istifa ettim, halbuki orta düzey yöneticimden ciddi bir şekilde mobing uygulanıyordu. İstifamdan iki gün önce yöneticinin tayini çıktı ancak ben kafaya koyduğum için uyguladım. 1.5 ay sonra geri dönüş için bankanın İk sına dilekça gönderdim 15-20 gün sonra red cevabı aldım. Daha önce istifa edip dönen Kişiler olduğunu belirtmeme rağmen 30 yaşını aştığım için olumsuz dendi mevzuatta bayanda 30 yaş erkekte 35 yaş kriteri olduğunu belirttiler. Bununla ilgili ne yapabilirim. Mobing davası açsam kimse korkusundan şahitlik yapmaz. Cinsiyet ayrımcılığını öne sürerek geri dönüş davası açabilir miyim?

  • İşe iade davası bir ay içerisinde açılmalıdır. Ancak oda işverenin sizi çıkarması halinde açılabilir. Mobbinge dayanarak dava açmanız halinde mobbingi ispatlamak zorundasınız. Detaylı bilgi için büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 37. Merhaba ben 14 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Çalıştığım yerde isime sadığım ve işimi aksatmıyorum.karıma bir dükkan açtık açmadan önce de çalıştığım yerde müdüre bilgi verdim;sorun olmaz dedi… Ben boş zamanlarımda işimi aksatmadan ona yardımcı oluyorum.bir süre sorun yoktu sonra aynı müdür karımın bu dükkanını her fırsatta benim başıma kakmaya başladı durum iyice kötüye gidiyor. Beni bunun yüzünden tazminat vermeden çıkarabilirmi

  • Mesai saatleriniz de işyerinizde çalışıyorsanız, iş saatinde başka bir işle meşgul olmuyorsanız hiçbir sorun yoktur. Mesai saatleri dışında başka bir işle uğraşmanız işveren ilgilendirmez

  • Böyle kapsamlı bir soruya cevap vermek zor. Sadece işyeri devri ile ilgili 540 sayfa kitap yazdım:)Çok kapsamlı bir konu Seçkin Yayınlarından İş Yeri devri kitabını alarak inceleyebilirsiniz.
   Ya da somut bir sorunuz veya sorununuz varsa buradan yazabilirsiniz.

   • anladım. mustafa bey kitabı alıp okuyacagım.yanlız asıl devir olan alt işveren volvo tır servisi bayiye veriyor kendi bünyesinde olan yerini bizde orda özel güvenlik görevlisiyiz.yani taşoren firma volvo taşoren firmayıda devredebiliyormu başka firmayaya eger ederse bizim haklarımız yeni firmaya gecermi ve taşoren firmaada mı kalır .veya bizim tazminat hakkımız dogarmı ..

    • Eğer siz aidevredilen işyerinde çalışmaya devam edecekseniz, işyeri devri nedeniyle aynı şartlarla çalışmaya devam edeceksiniz. Tüm işçilik kıdem ve haklarınız devralan işverene geçer. En başından beri o işyerinde çalışıyormuş gibi haklarınız devam eder. Devir sırasında mevcut alacaklarınızdan devreden 2 yıl süreyle devralan işverenle birlikte sorumludur.

 38. Merhaba mustafa bey yaklasik 2.5 yildir calistigim kurumda piskolojik baski goruyorum yolum uzak bayrampasa dan bahcesehir e hergun geliyorum eh haliyle arasira gec kaliyorum yakin yer istedigim halde verilmiyorum ve oraya buraya gonderiliyorum tazminatimi verin gideyim dedim onuda kabul etmediler istifa edip gitmemi bekliyorlar yolum uzak oldugu icin uykumu alamadan hergun enfazla 4 saat uyku ile ise geliyorum nobette uyuma imkani olmadigi icin de dengem bozuldu haliyle piskolojimde 1630 tl ye calisiyoz yol parasi yok ayda 300 zaten yola gidiyor yorgunlugu da cabasi simdi ben napmaliyim saygilarimla iyi calismalar hayirli isler

  • Tarafınıza mobbing uygulandığına inanıyorsanız ayrıca bu iddianızı ispatlayabilirseniz ihtarname göndererek işten ayrılabilirsiniz. Ancak bu durumun mobbing olduğunu ispatlamak size düşer. İşten ayrılmadan da bu durumu işverene bildiren bir ihtarname göndererek durumunuzun gözden geçirilmesini ihtar edebilirsiniz.

 39. Merhaba Mustafa bey benim eşim 4 sene oldu abartman görevlisi olarak çalisiyor evimiz çok rutubetli çocuklarım sürekli hasta oluyo yönetici dışardan biseyler yaptı ama bişey olmadı rutubete benim yapacak başka biseyim yok dedi eşimi sürekli tehtit ediyor işi bırakması için istifaya teşebbüs etti ve eşim bn işi bırakıyorum dedi ama hiçbir yere imza atmadı acaba biz bişey alabilirmiyiz onlar bize 2400 TL alın burayı terkedin diyolar bizde hakkımızı isdiyorz

  • İmzalı bir istifa dilekçesi vermediyseniz sizi bağlayan bir durum söz konusu olmaz. Siz çalışmanıza devam edin, sizi işten çıkarırlarsa o zaman haklarınızı talep edebilirsiniz.

 40. Merhaba mustafa bey.ben kuyumcu atölyesinde 3sene 2 aydir calisan bir işciyim.isveren bana hep zit gitmekte ve bana mesaj yoluyla sana bir maas verelim bide is bulalim istifani imzala ayrilalim yazdi.bende hakkim olan tazminati almadan cikmiyorum dedim ve bana isten cikmiyorsan çalisirsin fakat nasil çalisirsin allah bilir deyip beni isyerinde baski uygulayacagina dair tehdit etmistir ve suanda istifa etmem icin bi baski var uzerimde.henuz istifami vermedim.hukuk yoluyla hakkimin ne oldugunu kidem ihbar vs gibi alacaklarimin olup olmamasini ogrenmek istiyorum.

  • İstifa ederseniz işçilik alacaklarınızı almanız zorlaşır. Hukuka aykırı şekilde sizi istifaya zorlaması halinde bu durum karşısında ihtarname göndererek işyerinden ayrılabilir, işçilik haklarınızı talep edebilirsiniz. İşveren tarafından işten çıkarılmanız halinde, istifaya zorlanmanız halinde işçilik alacaklarınızdan ihbar ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 41. Merhaba mustafa bey. ben muhasebeciyim 3. yılıma girdim.özel alışveriş merkezinde çalışıyorum.Patronumuz muhasebeci olarak beni tanımıyor.işimin dışında işler yaptırmaya çalışıyor. örneğin afiş kağıtları yazmamı ve o etiketleri takmamı istiyor.bunun için elemanlarla tartıltık bugün ise aşçımız devamlı çay getiren götüren biri yaklaşık 1 haftadır kendim çay alıyorum ama boş bardakları almamı konusunda ısrarcı.tartıştık patrona gitti bu konu .patron onu savundu.işi olmasına rağmen kendim alıyorum ve götürüyorum. beni diğer elemanlara karşı ezdiriyorum. bu anlattığm şeyler işimin dışında olduğu için beni psikojik olarak yıprattı. ve elemanların en az 5 6 kişiyle konuşmuyorum.patron savunmuyor. üstelik aldğım maaş ile ödenen bodro farklı ne yapmam lazım

  • Anlattığınız şekliyle size mobbing uygulanıyor.. Bunun yanında bordrodaki maaşınız ile gerçek maaşınızın farklı olması haklı fesih nedenidir. İşverene bu durumları içeren bir ihtraname gönderilebilir. İhtarnameyi mutlaka bu konuda avukat aracılığı ile yazılmasını tavsiye ederim.

 42. 13.02.2013 Tarihinde işe başladığım işyerinde 28.02.2017 tarihinde zorla istifa ettirildim . Son aylarda sürekli artan mesailer , mesai ücretlerinin ödenmemesi vs sorunlar nedeniyle işverenle sürekli münakaşa halindeydim . Kendisi bana boş kağıda imza attırarak işten çıkarmayı denedi ancak kendisine ihtarname çekeceğimi söyleyerek işi bıraktım . Daha sonrasında zorla babama senet imzalatıyorlar . Senedi vereceğiz diyerek baskı ve zorla 01.02.2017 – 28.02.2017 tarihleri arası düzenlenmiş ibraname ve istifa dilekçesi imzalatıyorlar . Senedi vermediler ve senedi icraya vermişler . Senetle alakalı cumhuriyet baş savcılığına şikayet dilekçesi verdim ve noterden işyerine ihtarname çektim usulsüz ve zorla işten çıkarılma ile alakalı , mahkemeye başvurmak istiyorum .Ne yapmam gerekiyor .

 43. Selamlar
  2013 yılından bu yana calistigim isyerimden ayrilmak istiyorum. Sebebine gelince satis ve pazarlama muduru oldugum isyerinde suan sevkiyatci birimine kadar indim. Bundan onceki arkadaslar birakip gittikleri icin hic birine tazminat vermediler islerine geliyor. Bana da isten cikmam icin her isi yaotiriyorlar. Suan 15 gunluk izindeyim. Ne duzgun maas aliyorum nede baska birsey istemekle zor para aliyorum. Yani ben ciksam islerine gelir arayip sormuyorlar bile ne yapmam lazim tesekkur ederim.

  • Anlattığınız kadarıyla işyerinde mobbing uygulanıyor. Aynı zamanda çalışma koşullarında esaslı değişiklik yapılması haklı fesih nedenidir. Ancak ayrılmadan önce bu duruma son verilmesi için işverene ihtarname gönderilebilir. İhtarname için büromuzdan yardım alabilirsiniz.

    • Her iki ihtimalde sözkonusu olabilir. Detaylı bilgi için büromuza başvurabilirsiniz. Özellikle ihtarnameyi hak kaybına uğramamak İçin bir avukat aracılığıyla yazıp göndermenizi tavsiye ederim.

  • İşveren işçilerine sakal bırakmayı yasaklamışsa ya da her gün tıraş olunmasını şart koşmuşsa, işçi bu kurala uymakla mükelleftir. İşverenin ihtarına rağmen sakalını kesmeyen işçinin iş sözleşmesi, İş Kanununun 17nci maddesine göre, ihbar süresi kullandırılarak ve kıdem tazminatı ödenerek feshedilebilir.
   İş Kanunu 25. maddeye göre kıdem ve ihbar tazminatı ödemeden fesih yapamaz.
   İşveren kural koymuş ve işçiyi ihtar etmişse işçi bu kurala uymak zorundadır. Bu işverenin yönetim hakkının gereğidir.

 44. Merhabalar ben 11.01.2016 tarihinden beri özel bi firmada çalışıyorum 25.04.2018 tarihinde özel sebeplerden dolayı istifamı verdim bana 6 hafta ihbar süren var onu çalışmalısın dediler 5 haziran son iş günüm istifamı geri çekip 19 Haziran’da nikah yapsam tazmninatımı alabilir miyim

 45. merhaba;
  3.5 senedir çalıştığım işyeri yetkilisine noterden ihtar çekeceğimi söyledim. son zamanlarda işten çıkanlar şirket yetkililerini şikayet yoluyla ihtar çekti. bende isimlerinin geçmeyeceğini ve haklı fesih sebebiyle tazminatımı talep edeceğimi söyledim iyi niyetle.daha sonra müdürle konuşalım belki verirler dedi. müdürle konuştuk ve yüzde 99.99 kıdemi alırsın dedi. bende istifa dilekçesini imzaladım. aradan şu an 1.5 ay geçti tazminat yatmadı. kendilerine sorduğumda yatması lazımda vs deyip geçtiler. bu durumda ne yapabilrim.
  teşekkürler

  • İstifa dilekçesi imzalanız doğru olmamış. Bu durum hak kayıplarına neden olabilir. Sizi işveren çıkardıysa önce arabulucuya başvurun anlaşamamanız halinde daha sonra dava açın

 46. Merhaba calistigim is yeri bir sure sigorta pirimimi maas uzerinden yatirdi ve tekrar düşürdü yedi aydir düşük yatiriyor kendim istifa edersem kidem tazminati alabilirmiyim

 47. Slm elayküm sayın avukatım ben kapıcılık işi yapıyorum şözleşmem yok yönetici yapmadı maaş bodrosu imzalıyor um asgari ücret tamam normal ama bankaya eksik maaş yatırıyor asgarinin altında neden diye sordum dogal gaz elektirik parası kesiyorum diyor avukatım maaşımı eksik yatırıyor beni aydınlatırsanız cok sevinirim kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim

  • Yönetime eksik maaş yatırıldığına durumun düzeltilmesi için ihtarname gönderilebilir. Devam ederse haklı fesih yaparak alacaklarınız için önce arabulucuya başvurup akabinde dava açabilirsiniz.

 48. merhabalar;
  4 ,5 yıldır çalıstıgım ısyerınde ısten cıkarıldım cıkıs ıhbarnamesı ve kıdem tazmınatının yer aldıgı ücret bordrosuna imza attım ancak herhangı bır odeme yapılmadı arabulucuya gıtsem alacagımı alablrmym tazmınat hakkımı kaybettım mı ?

  • Borçlar kanuna göre ibranamenin geçerli olabilmesi için haklarımızın bankada yatırılması gerekir. Yatırılmadığına göre arabulucuya başvurarak haklarınızı talep edebilirsiniz.

 49. Merhaba mustafa bey ben 5 yildir çalıştığım iş yerinden affınıza siginarak yaxiyorum sktr git itabinda hakeretli bisekilde kovdu ve once uzlaşmaya gittim baska ne yapabilirim çıkış imzalamadım

 50. Çalıştığım firmadan maaşlarını alamadığını icin işi terk ettim konuşmalarımıza gore bugün öderim yarin öderim diye sürekli erteliyor 13 5 2019 sgk çıkışım da istifa olarak verilmiş bayramda alqcakalrini öderim diye beyanda bulundu ödemem yapmadı evrakta sahtecilik yaparak çıkışımı istifi olarak vermiş nasil bir yol izlemeliyim ve şikayet süresi g3cti mi veya ne kadar surede şikayet edebilirim

  • Kendiniz ayrıldığınız için istifa olarak bildirim yapmıştır. Ayrılmadan ihtarname göndererek haklı fesih yapsanız daha yerinde olurdu. Ancak belirttiğiniz koşullarda hak kaybınız olmaz. Önce arabuluculuk için başvuru yapın anlaşma olmazsa dava açabilirsiniz

 51. 14 senedir çalıştığım işyerinde son iki yıldır maaşımı düzgün alamıyorum son iki aydır maaş vermediler bu üçüncü ay bırakmak istiyorum ne yapmalıyım

  • Ücretin 20 günden fazla gecikmeli ödenmesi haklı fesih nedenidir. Sözleşmenizi feshederek işçilik alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Aancak feshi ihtarname yoluyla yapmanız sağlıklı olur. Bu konuda büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 52. Merhaba Mustafa Bey

  Işe geri dönuş davasini kazanarak, tekra işeme geri dondum, ama bazi sıkıntilar cektigim icin istifa edersem, işverene herhangi bir alacak verecek olurmu acaba. Trsekkur ederim

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*