Yılbaşı Gecesi Yaşanan Terör Saldırısının Amacı Nedir ? Türkiye terörle nasıl mücadele etmelidir ?

Yılbaşı Gecesi Yaşanan Terör Saldırısının Amacı Nedir ? Türkiye terörle nasıl mücadele etmelidir ?

Ülkemiz maalesef uzun yıllardır terör olgusu ile karşı karşıyadır. Son zamanlarda ise gerek terör odakları bakımından gerekse de sahadaki taşeronları bakımından çeşitlenmiştir. Coğrafyamızda yaşanan bölge ülkelerini istikrarsızlaştırma faaliyetleri, bu doğrultuda yapılan uzun ve kısa vadeli uluslararası ve uluslarüstü planlar ülkemize kadar uzanmıştır. Türkiye’nin bu planların hedefinde olduğu yadsınamayacak bir gerçektir.

Son zamanlarda dozu ve çeşitliliği artan terör olaylarının ortak amacı, Türkiye’yi istikrarsızlaştırarak çokça bahsedildiği şekliyle “üst aklın” amaçlarına uygun hale getirmektir. Bu amaçla ülkenin karar mekanizmalarını, belirli kararlar almaya zorlamak veya almış ve uygulamakta olduğu kararlardan vazgeçirmek adına terör olaylarının dozu ve sayısı arttırılmaktadır.

Bu amaçla son zamanlarda yaşanan terör saldırılarına bakıldığında, bu olayların arkasındaki güçler; “biz istediğimiz zaman, istediğimiz yerde ve istediğimiz kesimlere saldırı düzenleyebiliriz” mesajıdır. Son bir ay içerisinde önce Beşiktaş’ta çevik kuvvet polisine, ardından Kayseri’de askere, Ankara’da Rusya Büyükelçisine ve son olarak Ortaköy’de yılbaşı gecesi vatandaşlara yönelik saldırılar yukarıda belirtilen mesajı vermeye yöneliktir.

Terör bu yolla aynı zamanda, korku ve paniği üst seviyeye çıkarmaya çalışarak, halkı tedirgin etmekte ve yanlış kararlar almaya zorlamaktadır. Bu faaliyetler özellikle toplum arasında bugüne kadar bozulamayan birlik ve dayanışma ruhunun bozulmasına yöneliktir. Şüphesiz ençok dikkat edilmesi ve korunması gereken bu birlik ve dayanışmanın bozulmamasıdır. Ülkemizdeki dini, etnik, mezhepsel çeşitliliğe dayalı bir çatışma, kargaşa ve kaos ortamı yaratmak, bu terör faaliyetlerinin temel amaçlarındandır. Millet olarak bu konuda azami hassasiyet göstermeli, terörün amacına hizmet edecek taşkınlıklara kapılmamalı, terörün amaçladığı kaos ortamına mahal vermemeli, birliğimize verilmek istenen zararın farkında olarak, ortak değerlerimiz etrafına kenetlenmelidir.

Hiç şüphesiz yöneticilerimizin bu terör olaylarını sonlandırmak adına yaptıkları ve yapması gerekenler de önem arz etmektedir. Özellikle istihbarat, işlenmiş istihbaratlar doğrultusunda emniyet güçleri tarafından alınması gereken tedbirler ve hızlı ve etkili adliye ve yargılama sürecinin varlığı çok önemlidir.

Ayrıca toplumun birlik ve beraberliğinin devamına yönelik çalışmalarda birincil sorumluluk yöneticilerimizdedir. Bu nedenle tüm kesimleri bir arada tutacak siyasetin belirlenmesi, ayrıştırıcı, ötekileştirici tutumlardan kaçınarak ortak müştereklerimizin öne çıkarılması, karşı karşıya kaldığımız tehlike göz önüne alındığında fevkalade önem arz etmektedir.

Halkımızın her kesimi, bu tehlikenin farkında olarak daha çok kenetlenmeli, ortak acılarımıza ortak tepki göstermeliyiz. Zira acıların birleştirmediği bir toplumun birliğini devam ettirmesi mümkün değildir. Bu vesileyle tüm bu saldırılarda şehit olan güvenlik görevlilerimize ve hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı dilerim.

Av. Mustafa ÇİÇEK / 01 Ocak 2017

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*