Yasaklanmış Hakların Geri Verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) Kararı Alınması ve Müracaat Koşulları Nelerdir ? Adli Sicil Arşiv Kayıtlarının Silinmesi Açısından Yasaklanmış Hakların Geri Verilmesi Kararının Önemi

Yasaklanmış Hakların Geri Verilmesi -Av. Mustafa ÇiçekYasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) daha önceki “ Adli Sicil Arşiv Kaydı Nasıl Silinir? “ başlıklı yazımızda ( http://www.avukatmustafacicek.com/turk-ceza-kanunu-ve-yasakli-haklarin-geri-verilmesi-memnu-haklarin-iadesi/ ) da belirtildiği üzere 5237 sayılı yasada düzenlenmemiştir. Zira Ceza Kanunumuz yasaklı hakların uzun süreler devam etmesi düzenlemesinden vazgeçmiş ve belirli koşulların oluşması halinde bu yasaklı hakların iadesinin gerçekleşmesini düzenlemiştir.

Ancak Adli Sicil (sabıka kaydı) ve Adli Sicil arşiv kayıtlarının silinebilmesi için yasaklı hakların geri verilmesi kurumuna başvurmak gereğinden 5352 sayılı Adli Sicil Kanunun 13/A maddesinde düzenlenmiştir. Mevcut ceza mevzuatımızda yasaklı hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) bu kanunda düzenlenmiştir.

5352 sayılı Adli Sicil Kanunun  “Yasaklanmış hakların geri verilmesi” başlıklı 13/A maddesine göre; “5237 sayılı Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunların belli bir suçtan dolayı veya belli bir cezaya mahkûmiyete bağladığı hak yoksunluklarının giderilebilmesi için, yasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) yoluna gidilebilir.”

Yasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi )  için başvuran açısından bir takım şartların varlığı ve yerine getirilmesi gereken belirli koşullar bulunmaktadır.

 • Yasaklanmış hakların geri verilmesinin ( Memnu Hakların İadesi ) ilk koşulu mahkum olunan cezanın” infaz edilmiş olmasıdır. Ceza infaz edilmemişse yasaklı hakların geri verilmesine başvurulamaz.

İnfazın tamamlanmış olması demek, cezanın tamamıyla yerine getirilmiş olmasıdır. Dolayısıyla, hapis cezasında koşullu salıverme, şartla tahliye, para cezasında kısmi ödeme veya para ve hapis cezalarına birlikte hükmedilmiş bulunan hallerde birinin tamamen veya kısmen yerine getirilmemiş olması halinde, cezanın infazının tamamlanmış sayılması mümkün değildir.  Eğer kişi denetimli serbestlikten faydalanmışsa yasaklanmış hakların geri almak için denetim süresinin tamamlanması gerekir.

 • Yasaklanmış hakların geri almak ( Memnu Hakların İadesi ) için, mahkûm olunan cezanın infazının tamamlandığı tarihten itibaren üç yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.
 • Bunun yanında kişinin bu 3 yıllık süre içerisinde yeni bir suç işlememiş olması ve hayatını iyi halli olarak geçirmesi ve bu konuda mahkemede bir kanaat oluşmalıdır. Genellikle bu süre içerisinde herhangi bir suç işlenmemesi halinde, mahkemeler tarafından yasaklanmış hakların geri verilmesine karar verilmektedir.
 • Mahkûm olunan cezanın infazına genel af veya etkin pişmanlık dışında başka bir hukuki nedenle son verilmiş olması halinde, yasaklanmış hakların geri verilmesi yoluna gidilebilmesi için, hükmün kesinleştiği tarihten itibaren beş yıl geçmesi gerekir. Ancak, bu süre kişinin mahkûm olduğu hapis cezasına üç yıl eklenmek suretiyle bulunacak süreden az olamaz.

Yasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) için, kişiler; mahkumiyet kararını veren mahkemeye başvurulabileceği gibi, kişin ikametgahı farklı bir yerde ise kararı veren mahkemeye eşdeğer, bulunduğu yer mahkemesine de müracaat edilebilir. Örneğin hükmü veren Mahkeme Ankara Asliye Ceza Mahkemesi ise kişi de İstanbul’da ikamet ediyorsa; İstanbul Asliye Ceza Mahkemesinden Yasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) için müracaatta bulunabilir. Ancak kararı veren mahkemeye başvuru dosyanın o mahkemede bulunması nedeniyle inceleme kolaylığı ve daha erken karar almak açısından daha sağlıklı olacaktır. Mahkemeler yasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) kararını genelde dosya üzerinde inceleme yaparak vermektedirler.

Yasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ), adli sicil ve adli sicil arşiv kayıtlarının silinmesi için önem arz etmektedir. Zira Adli Sicil Kanunun 12. Maddesinin b fıkrasına göre, Anayasanın 76 ncı maddesi ile Türk Ceza Kanunu dışındaki kanunlarda bir hak yoksunluğuna neden olan mahkûmiyetler bakımından kaydın arşive alınma koşullarının oluştuğu tarihten itibaren;

 1. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşuluyla onbeş yıl geçmesiyle,
 2. Yasaklanmış hakların geri verilmesi kararı alınması koşulu aranmaksızın otuz yıl geçmesiyle arşiv kaydından silinebilir.

Bu neden Adli sicil arşiv kayıtlarının silinmesini isteyen kişiler, yukarıda bahsedildiği şekliyle Yasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) için mahkemeye müracaat ederek yasaklanmış hakların geri ( Memnu Hakların İadesi ) verilmesi kararını almaları halinde yasaya göre 30 yıl değil, 15 yıl bekleyeceklerdir.

Kişilerin arşiv kaydının bulunması yaşamlarında ne gibi sıkıntılara yol açtığı düşünülürse arşiv kaydının silinmesi içi yasanın tanıdığı yasaklanmış hakların geri verilmesi ( Memnu Hakların İadesi ) kararı çok önem arz etmektedir. Bu müracaatı yapmadan önce bu konuda uzman bir hukukçu vasıtasıyla durumunuzu netleştirip ondan sonra başvuru yapmanızı öneririz.

03 Mart 2016 / Av. Mustafa ÇİÇEK

Danışma ve Randevu: 0532 667 51 62

35 yorum

 1. avukat bey ben 2007 yılında bi mahalle kavgasından ötürü 3 yıl dört ay ceza aldım yargıtaya temyize yoladım 2013 de atandım göreve başladım 3 ay görev yaptıktan sonra dosyam patladı ve cezaevine girdim 15 ay yatıp çıktım bu 11.ayda infazım bitiyo şimdi mahkeme açmak için 3 yıl beklememmi gerekiyo tekrar memurluğuma geri dönebilirmiyim yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. Benim hırsızlık suçundan aldığım ceza 1 yıldı ve ertelendi. olayın üzerinden 12 yıl geçti. Bu kararı alırsam devlet memuru olabilir miyim???

 3. İyi günler beni bu konuyla alakalı bilgilendirirseniz çok ama çok sevinirim benim sorunum ben uyuşturucu madde temininden hüküm giydim ve almış olduğum cezamı bitirdikten sonra ehliyetimi süresiz olarak iptal ettiler ben bu ehliyetimin iptalini kaldırma sansim varmı 3 ay sonrada infazim bitiyo memnu haklarımı ifadesinden sonra ehliyetimi geri alabilirmiyim lütfen cevap yazin

  • Yasaklanmış hakların geri almak ( Memnu Hakların İadesi ) için, mahkûm olunan cezanın infazının tamamlandığı tarihten itibaren üç yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.
   Bunun yanında kişinin bu 3 yıllık süre içerisinde yeni bir suç işlememiş olması ve hayatını iyi halli olarak geçirmesi ve bu konuda mahkemede bir kanaat oluşmalıdır. Genellikle bu süre içerisinde herhangi bir suç işlenmemesi halinde, mahkemeler tarafından yasaklanmış hakların geri verilmesine karar verilmektedir.
   http://avukatmustafacicek.com/wp-admin/edit-comments.php?comment_status=moderated bu linkten detaylara ulaşabilirsiniz.

  • Yasaklanmış hakların geri almak ( Memnu Hakların İadesi ) için, mahkûm olunan cezanın infazının tamamlandığı tarihten itibaren üç yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

  • Ceza kanununda memnu hakların iadesi düzenlenmemiştir. Ancak adli sicil kanunu 13 A maddesinde düzenlenmiştir. Bu kanuna göre memnu hakların iadesi istenebilir.

 4. mrb. mustafa bey,
  2007 yılında “gerçeğe aykırı olarak düzenlenmiş ikamet belgesinin sahteliğini bilerek kullanmak” suçundan 675 tl. para cezasına çarptırıldım ve cezam ertelendi.adli sicil kaydımda C:0008020100C0018412 (00802054-10) 31.12.2003 765SA;K:356 59;647SA 4 6 AKEHİR;AĞM 675,00 P. 07.11.2007 2005/200-153 04.12.2007 yazmaktadır, ayrıca adli sicil kaydı yoktur ancak arşiv kaydı vardır yazmaktadır.
  Ben adli sicil arşiv kaydı vardır bölümünü sildirmek ve memurluğa başvuru yaptığımda adli sicilimdeki arşiv kaydının engel olmaması için memnu hakların iadesi kararı almak için mahkemeye başvuruda bulundum, ancak mahkeme ” sanık hakkında denetimin öngörülmediği, hapis cezasının ertelenmesi hükümlerini düzenleyen TCK’ nın 51. madde uyarınca cezanın infaz edilmiş sayılabilmesi için sanığın iyi halli olması gerekir, sanığın yapılan araştırmasında iyi halli olduğu ancak yasaklanmış bir hakkı olmayışı göz önüne alındığında ( neticeten adli para cezası verildiği için) talep konusunda karar verilemeyeceği anlaşılmakla, sanığın arşive alınma koşulu oluşan adli sicil kaydındaki diğer mahkumiyetin silinmesi için adli sicil istatistik genel müdürlüğüne başvurabileceği ihtarı ile bu hususta karar verilmesine yer olmadığına dair , memnu hakların iadesi talebi konusunda mahkememizce karar verilmesine yer olmadığına” şeklinde karar vermiştir.
  Verilen bu karara göre memuriyete girişte arşiv kaydımdaki suç engel midir, yasaklanmış bir hakkın olmayışı memnu hakların iadesine engel midir konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim, şimdiden tşkler.

  • Yasaklı bir hakkın olmaması memnu hakların iadesi karar verilmesine engel değildir. Bununla ilgili Yargıtay kararları mevcuttur. Eğer itiraz süresi geçmediyse bu kararlar eklenerek itiraz yapılabilir.

   • sayın hocam; itiraz sürem geçmeden mahkemenin vermiş olduğu karara 5352 sayılı Adli Sicil Kanun’un 12. maddesinin (b) bendinin 1 ve 2. alt bentlerini belirterek ve konu ile ilgili Yargıtay 1.Ceza Dairesi 02.11.2016 gün ve 2016/4863 Esas, 2016/3781 Karar numaralı memnu hakların iadesi kararını ekleyerek itirazımı yaptım ancak itirazıma bakan mahkeme itirazımı red etti ve mahkemenin daha önce vermiş olduğu kararı onadı,bu kararlara tekrardan itiraz edebilirmiyim, bu aşamadan sonra neler yapabilirim ( yapmış olduğu başvuruda vicdanen haklı olduğuma inandığım için) yardımlarınız için tşkler

 5. Üstad merhabalar,

  Arşiv kaydının silinmesi için bahse konu 15 yıl süre, memnu hakların iadesi davası lehimize olumlu sonuçlandıktan sonra ki tarihten itibaren mi 15 yıldır? Yoksa mevcut şartların oluşmasına (ceza infazı ve infaz süresinden sonra 3 yıl geçmesi ve diğer şartlar) müteakiben midir? Bu husus çok önemli ona göre başvuruda bulunacağım, eğer kriterlerin oluşmasın itibaren 15 yıl ise benim için anlamlı olur, ama karar alındıktan sonraki tarihi baz alıyorlarsa sıkıntılı. kolay gelsin.

  • Cezanın infaz edildiği, yerine getirildiği tarihten itibaren; 15 yıllık süre başlar. Erteleme varsa erteleme süresinin tamamlandığı tarihten itibaren başlar.
   Detaylı bilgiyi büromuzdan alabilirsiniz.

 6. Bazı hakların yasaklanması ve 2 yıl hapis hagb kararı verilmiş ise bu adlı sicil kaydında görünürmü eğer gorunur ise 5 yıllık denetim suresi sonunda bazı hakların yasaklanması ibaresi arşiv kaydına geçer mi dava devam ediyor

 7. Mustafa bey iyi akşamlar, benim adli sicil ve arşiv sicil kaydımda silindi.Şimdi Memurluk için güvenlik soruşturması formunda daha önce mahkumiyet aldınız mı sorusuna hayır mı demem lazım yoksa evet mi?

 8. Mustafa bey iyi akşamlar. Basit Yaralama / Hakaret suçlarından 11.01.2014 tarihinde vuku bulan bir olaydan suçlu bulundum 09.12.2015 tarihinde (arada iki yıl var). HAGB aldım ve para cezasını ödedim. Adli sicil kaydımdan silindi. Şimdi bunun arşiv kaydımdan silinmesi için 2014 tarihinden itibaren mi 15 yıl beklemem gerekiyor yoksa 2015’ten itibaren mi?

 9. Hocam 2008de suca sürüklenen cocuk olarak 17 yasimda acikdan hirsizlik olarak yargilandim 3 sene suc islemiceme dair ceza verildi 2011 de bitti 2016 da gorevi yaptirmakda direnne sucundan 6 ay 20 gun ertelenmis hapis cezasi aldim sicilime usledi 5 senelik memnu haklarin iadedi talebinde bulunabilirmiyim nasi bi yol izlemeliyim beledieye taşören kadrosundan girecem işe engel olurmu ne yapmaliyim nerye basvurmaliyim iki cezada ayni mahkemede verilmisdi yardimci olurssniz admosmn@gmail.com email adresim hayirli gunler

  • Memnu hakların iadesi alabilmeniz için cezanızın infaz edilmesi ve infaz tarihinin üzerinden 3 yıl geçmesi gerekmektedir. 2016 tarihinde almış olduğunuz cezanın bu nedenle incelenip koşulların oluşup oluşmadığı tespit edilmeli. Adli sicil belgenizi yollarsanız değerlendirme yapabiliriz.

 10. 2006 yilinda tehdit sucundan dolayi bana ceza verildi bu ceza da paraya cevrildi ve ertelendi. Sicil kaydimda arsiv kaydi bulunuyor. Yasaklanmis herhangi bir memnu hakkim bulunmamakta. Arsiv kaydim bu sartlarda silinir mi ve silinmesi icin ne yapmam gerekli. Tesekkur ederim.
  020002014Y0041788(20017903-14) 07.06.2003 765SA 456/4 457/1 51/1 647/4 647SA 6. KARTAL;3.ASLCM 16/03/2006 2003/587-2006/92 660YTL P. 30/05/2011

  • Cezanız tehdit değil yaralama görünüyor. 01.06.2021 yılında silinmesi için başvuru yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için büromuzdan danışmanlık alabilirsiniz.

 11. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben öğretmenken başımdan geçen bir olay netıcesınde 2012 senesınde açılan davam 2015 senesı 6.ayında yargıtay tarafından onandı ve 4 sene 2 ay olan cezam (tck 149 )la 2015 senesı 15 ağustos günü cezaevıne gırdım ve 9 ay kapalı cezaevınde kaldıktan sonra acık cezaevıne gectım ordada 3 ay kaldım ve çıkarılan khk ıle denetımlı serbestlık 2 sene olunca 2016 senesının 9.ayında tahlıye oldum denetımı de bu sekılde bıtırdım.
  Size sorum şu
  1-Memnu hakların iadesi için ne zaman başvuru yapmalıyım.
  2-Tekrar öğrretmen olmamda başka bır engel var mı

  • Hak ederek tahliye tarihiniz dolduktan üç yıl sonra memnu hakların iadesi talebinde bunla bilirsiniz. Ancak bu ceza ile yeniden devlet memurluğuna kabul edilmeniz mümkün görünmüyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*