Cep Telefonum Çalındı Ne Yapmalıyım ?

Cep Telefonun Çalınması Durumunda Başvurulacak Yollar Nelerdir ? Cep telefonları sosyal hayatın ayrılmaz bir parçası oldu. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte, cep telefonları sadece konuşmanın ötesinde pek çok anlam ifade ediyor. Bu nedenle cep telefonunun kaybedilmesi veya çalınması önemli bir kayıp haline geliyor. Telefonun maddi değerinin yanında her biri bir bilgisayar olan telefonlar pek çok kişisel veriyi barındırıyor. Fotoğraflar, kişisel notlar, randevular gibi. Akıllı telefonlar üzerinden, özellikle facebook, twitter, linkedIn, Google+, instagram gibi pek çok sosyal ağa bağlandığımızdan bu ağlar üzerinde önemli oranda bize ait kişisel veri bulunuyor. Cep telefonları üzerinden bu ağlara bağlanma (parola ve şifreler otomatik olarak bağlandığından), kayıp çalıntı durumunda kişisel tüm verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi söz konusu. Önemli bir tehlikede aynı şekilde mail hesaplarındaki size ait kişisel, ticari önemli bilgiler.

Bu tehlikeden kaçınmanın en iyi yolu şüphesiz cebimizde bize ait pek çok bilgiyi barındıran cep telefonlarını yitirmemek. Ama ne kadar dikkat edilirse edilsin hırsızlık ve kayıpları tamamen engellemek mümkün değil.

Aldığımız tüm tedbirlere rağmen cep telefonunuzu kaybettiğimizde neler yapmamız gerektiği hakkında birkaç konuya değineceğiz bu yazımızda. Bu yollarla kayıplarınızı azaltabilir ve kişisel verilerinizi kötü niyetli üçüncü kişilerin eline geçmesini engelleyebilirsiniz.

ACİLEN YARGI YOLUNA BAŞVURMAK

Yapılması gereken ilk şey kayıp çalıntı durumunda en yakın polis merkezine giderek durumu anlatıp bir tutanak tutturmak olmalıdır. Gidilecek polis merkezi kayıp ve çalıntının gerçekleştiği yerdeki polis merkezi olmalıdır. Ardından yapılması gereken yine olayın gerçekleştiği bölgenin bağlı olduğu Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette, suç duyurusunda bulunmak olmalıdır. Bu şikâyette suçluların yakalanmasını sağlayacak her türlü bilgi ve detayın yazılması gerekir. Olayın nerede, nasıl gerçekleştiği ile ilgili detaylar bu konuda adliyenin ve polisin işini kolaylaştıracaktır. Örneğin bir AVM de kaybedildi ya da çalındıysa oradaki güvenlik kamera kayıtlarının izlenmesi yoluyla sonuca daha kolay ulaşılabilecektir. Hırsızlık, gasp ve kapkaç gibi durumlarda yargı yoluna başvurmak, şikayetçi olmak, faillerin kovuşturulması ve yakalanması açısından önemlidir. Kendiniz takip edemeyecekseniz bile bir avukata vekalet vererek bu başvurularınız yapabilirsiniz.

İLGİLİ GSM OPERTÖRÜNE BAŞVURARAK HATTINIZI GÖRÜŞMEYE KAPATMAK

Bu şikayetlerle eş zamanlı olarak yapılması gereken SIM kartı almış olduğunuz  operatörünü arayarak hattınızı görüşmeye kapatmak olmalıdır. Türkiye’de hizmet veren Turkcell, Avea ve Vodafon olmak üzere üç GSM operatörü var ve bu üç şirkette kayıp çalıntı ihbarlarını kendi müşteri hizmet numaraları üzerinden vermektedir. Hattı görüşmeye kapatmak da çok önemli. Zira telefonunuzu eline geçirenler görüşmeler yapabildiği gibi yasa dışı dolandırıcılık işlerinde de kullanabilirler.

BTK’YA BAŞVURARAK TELEFONUNUZU GÖRÜŞMEYE KAPATMAK

Hattı GSM operatörü üzerinden kapatmak yetmiyor. Zira telefonunuz eline geçirenler başka SIM kartı takarak kullanabilirler. Bu nedenle bu aşama kesinlikle atlanmamalıdır. Hiç vakit kaybetmeden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) ulaşılmalıdır.

Artık bir telefonla BTK’ya ulaşarak kaybedilen veya çalınan cep telefonlarınızı görüşmeye kapatabiliyorsunuz. Bunun için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde kurulmuş 7 gün 24 saat hizmet veren 0312 294 94 94 numaralı telefondan Bilgi ve İhbar Merkezini aramanız gerekiyor.

Merkeze IMEI numaranızı, kimlik bilgilerinizi ve telefonunuzu en son kullandığınız zamanı bildirmeniz halinde verdiğiniz bilgilerin doğrulanması durumunda telefonunuz kara listeye alınıyor. Böylece iletişime kapattırılan cihazın bir başkasına ait SIM kart takılarak kullanılması engelleniyor. Bu adım çok önemli zira bu SIM kartınızın bağlı olduğu hattı kapatmakla aynı şey değildir. BTK ya başvurarak cihazın başka sim kartıyla çalışmasını engellemiş oluyorsunuz.

Tabii bu başvuruyu yaparken cep telefonunuza ait İMEİ numarasını bilmeniz gerekiyor. İMEİ numaraları telefonun üzerinde yazılmasının yanında aynı zamanda cep telefonunuzun faturasında ve orijinal kutusunun üzerinde de bulunur. Tavsiyemiz eğer İMEİ numaranız kolay ulaşabileceğiniz bir yere not etmediyseniz bu yazıyı okur okumaz hemen bir yere not etmenizdir. Aynı zamanda bu İMEİ numaranız ile diğer kimlik bilgilerinizin BTK nezdinde eşleştirilmesi gerekiyor. Bütün bu aşamalardan sonra BTK cep telefonunuzu İMEİ numarasına bağlı olarak üçüncü kişiler tarafından kullanılmasını engelliyor. (IMEI Sorgulama)

Cep telefonun maddi değerinin yanında içindeki bilgilerin başkalarının eline geçmesi daha sakıncalı bir hal aldığından; cep telefonlarını kaybettikten sonra daha fazla mağdur olmamak için alınabilecek tedbirleri sıraladık. Kayıpsız günler ve gelecekler dileğiyle…

Av.Mustafa ÇİÇEK / 12 Şubat 2015

Elektronik Posta : avmustafacicek@gmail.com

DANIŞMA VE RANDEVU :  0532 667 51 62

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*