Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma ve Kıdem Tazminatı Hakkı

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma ve Kıdem Tazminatı Hakkı Av. Mustafa ÇiçekKadın işçilerin evlenme nedeniyle işten ayrılmaları halinde tazminat hakları bulunmaktadır. Kadın işçiler evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi isteğiyle iş yerinden ayrılmak istediği  halde işverenden  kıdem tazminatı istemek hakkına sahiptir.

Kadın işçilerin yürürlükte bulunan mevzuat gereği; evlenme nedeniyle işten ayrılmaları halinde tazminat hakları bulunmaktadır. Kadın işçiler evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi isteğiyle işyerinden ayrılmak istediği takdirde, işe başladığı tarihten itibaren; çalıştığı süre boyunca her geçen tam yıl için;  işveren tarafından kıdem tazminatı ödenmek zorundadır.  Bu hakkın elde edilebilmesi için;

Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde iş sözleşmesini feshetmesi ve kıdem tazminatını işverenden talep etmesi gerekir ve yine  kadın işçinin bu haktan yararlanabilmesi için iş sözleşmesinin devam ediyor olması gerekmektedir.  Evlilik  nedeniyle iş sözleşmesini sona erdirme hakkını yasa  sadece kadın işçiye vermiştir.

Evlilik nedeniyle ayrılmak isteyen kadın işçi; evlilik nedeniyle ayrılmak istediğini işverene bildirmek zorundadır. Kadın işçinin evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde iş sözleşmesini feshetmesi ve kıdem tazminatını işverenden talep etmesi gerekir. Bunu yapmadığı takdirde bu yasanın kendisine tanıdığı bu haktan yararlanamaz.

Evlilik nedenine dayanmayan işten ayrılma talepleri, uygulamada istifa olarak değerlendirilmekte ve ayrılan işçiye yasal kıdem tazminatları ödenmemektedir. Bu nedenle ayrılmak isteyen işçi, bu durumu belgelendirmek amacıyla işverene evlenme tarihinden bir yılı geçirmeden bildirim yapmalıdır. Bu talep ve bildirim, işyerine verilecek bir dilekçe ile yapılabileceği gibi ileride ispat konusunda sorun yaşamamak için noterden ihtarnamede gönderilebilir. Bazı işverenler işçinin hak ettiği kıdem tazminatını ödememek için, işçinin başvurusunun gereğini yapmamakta; süreyi geçiren kadın işçiler de yasanın kendilerine tanıdığı bu haktan faydalanamamaktadır. Bu durumlarda yukarıda bahsedildiği gibi evlenme nedeniyle işten ayrılma hakkı olan kadın işçilerin hak ettikleri tazminat talebini noter ihtarnamesiyle işverene bildirmeleri daha sağlıklı olacaktır.  Bu şekilde yapılan bildirimler ispat sorunu yaşanmayacağı gibi işveren de işten ayrılma sebebini bilmediği mazeretini ileri süremez.

 

Av.Mustafa ÇİÇEK / 30 Nisan 2014

Elektronik Posta : avmustafacicek@gmail.com

DANIŞMA VE RANDEVU :  0532 667 51 62

24 yorum

 1. merhaba,
  17.09.2013 tarihinde evlendim. İki yıldan fazladır aynı şirkette çalışmaktayım. evlilik dolayısıyla , tazminatımı talep ederek işten ayrılmak istiyorum. ihbar sürem 6 hafta olduğu için bugün istifa etsem bile 17 eylül tarihinden sonra ihbar sürem doluyor. Sorum : burada istifa tarihi mi önemli, işi bırakacağım ihbar süremin dolduğu tarih mi. şimdiden teşekkürler.

   • merhaba
    ben 2 bucuk yıldır bir şirkette çalışıyorum fakat şirketimiz nankör işletim çoğu kişiyi tazminat ödememek için bir yıl ile çalıştırmadan işten çıkarmıştır benim korkum ben evleneli 4 ay oluyor fakat bunlar benim tazminatımı ödememek için bir oyun yaparlar diye korkuyorum ben direk iş verene değilde noterden ihbar göndersem olurmu

 2. Merhabalar ;

  Evlilik nedeniyle hazırlanacak dilekçede hangi kanun yada yönetmeliğe atıfta bulunmak gerekli ?

  Bazı sitelerde 1475 sayılı iş kanunu , bazı sitelerde 4857 sayılı kanun deniyor.

  Bunun doğrusu nedir ?

 3. merhaba.24.04.2014 tarihinde evlendim kıdem tazminatımı alabilmem için bir yılım dolmak üzere evlilik nedeni ile işten ayrılmayı düşünüyorum. ihbar sürem 6 hafta bu süreyide beklersem ihbar tazminatımı da almış olacağım. fakat bu süre sonunda evlenmemin üzerinden bir yıl geçmiş olacak kıdem tazminatımı almakta sıkıntı yaşarmıyım

  • Bir yıl geçmeden evlilik nedeniyle işten ayrılacağınızı işverene bildirin. Aksi halde evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkınızı kaybedersiniz. Bu talebinizi ihtarname ile bildirmeniz daha sağlıklı olur.

 4. MERHABALAR,
  Ben 2012 aralık ayından bu yana özel bir şirkette çalışmaktayım. evilik nedeniyle işten ayrılıyorum kıdem tazminatımı ve işsizlik maaşı talep ettiğimde bana tazminatımı karşılayacaklarını fakat istifa ederek ayrılmamı istediler. Sorum: 2 seneden fazladır çalışıyorum ne kadar tazminat alabilirim ve neden istifa ederek ayrılmamı talep ediyorlar benden. İşsizlik maaşı almamın şirkete bir zararı var mı ?

  • Bir yıl geçmeden evlilik nedeniyle işten ayrılacağınızı işverene bildirin. Aksi halde evlilik nedeniyle kıdem tazminatı hakkınızı kaybedersiniz. İstifa dilekçesi verecekseniz bile evlilik nedeninizi özellikle belirtiniz. Aksi halde normal istifa dilekçesi gibi işleme konup hak kaybına uğrayabilirsiniz. Bu talebinizi ihtarname ile bildirmeniz daha sağlıklı olur.

 5. Benim söyle bir sorum olacaktı. Tam olarak kanun adını vermek gerekir mi dilekçede yoksa evlilik nedeniyle yazılması yeterli mi? Bir de evlilik nedeniyle ayrılırken başka bir yerde sözleşme imzalamak mümkün mü?yani birkaç gün sonra başka bir işe başlanabilir mi? Bilgilendirme için teşekkürler

  • Kanun adını vermenize gerek yok. Evlilik nedeniyle işten ayrılmak istediğinizi ve yasal haklarınız kapsamında kıdem tazminatınızı istemeniz yeterli olacaktır. Bir hukukçudan yardım alarak hazırlamanız menfaatinize uygun olur. Kolay gelsin

 6. Merhabalar Mustafa Bey…
  Öncelikle bizleri bu konularda bilgilendirdiğimiz için teşekkürler.
  Eşim 2 senedir özel bir şirkette çalışmaktadır. Evleneli 4 ay oldu işten ayrılmak istiyor.
  Bu konuda ona saygı duymaktayım. Hak etmiş olduğu kıdem tazminatı var.
  sormak istediğim bunu alması için ilk başta iş verene mi söylemesi yada direk noterden ihtarname çekmesi daha mi sağlıklımı olur. Sonra iş verene mi söylemesi mi gerekiyor. sorumlu olduğu kişi müdürü pek güvenim yok.

  • Bir yıl içerisinde evlenen kadın işçinin ayrılma hakkı bulunmaktadır. Sözlü olarak işverene bildirmek etik olarak doğru olsa bile hak kaybına uğramamak için ihtrname yoluyla bildirmek daha sağlıklı olacaktır.

 7. Mayis 2015 tarihinde ise girdim, 30 mart 2018 tarihinde istifa edecegim. Kidem tazminati yil basina 1 brut maas olarak hesaplaniyormus,2 yil 10 aylik calisma surem nasil hesaplanacak? Tesekkurler

  • Brüt maaşınızı 12 ye bölün 34 (2 yıl 10 ay) ile çarpın çıkan sonuç yaklaşık kıdem tazminatıdır.
   İstifa ederken dikkat edin sadece istifa olarak yazmayın. Evlilik nedeniyle ayrıldığınızı beyan edin. Yoksa sadece istifa ederseniz hakkınızı alamazsınız.

 8. merhaba, 07.08.2017 tarihinde evlendim, 06.08.2018 tarihinde 3 yılımı bitirmiş olacağım ve 14 gün senelik iznimi kazanacağım. 06.08.2018 tarihinde dilekçemi versem bir sıkıntı yaşarmıyım acaba. 2017 yılında da kullanmadığım yıllık izinlerim var o dilekçe vereceğim tarihi etkiler mi ve ben yıllık izin ücretlerimi talep edebilir miyim.

  • Bir yıl dolmadan evlilik nedeniyle ayrılmak istediğinizi bildirmelisiniz
   Kullanmadığınız ücretlerin kalması halinde izin ücretini de isteyebilirsiniz
   Ayrılma talebinizi noter aracılığıyla bildirmeniz yararınıza olur. İşveren başvuru yapmadı diyemez

 9. Merhaba suan caliamis oldugum kuruma evlilik surem 1 seneyi doldurmadan 29.06.2018 tarihinde noterden evlilik sebebi ile ihtarname yolladım o tarihin uzerinden 1 hafta gecmesine ragmen hala calisiyorum normalde dilekce verme tarihinden itibaren calismamam gerekmiyor mu noterden evrak kuruma 05.07.2018 de ulasmis ancak yonetimin bilgisi olmadigini soyleyerek sabah ise gelmem isteniyor sorum şu bu durumda ihtar suresi baz alinarak benim fazladan calistigim 1 hafta yasal mı bu fazla calisma saatlerimi alabilmek icin ilisik keserken ayrica bir dilekce yazmam gerekirmi icerigi nasıl olmalı ACİL CEVAP LÜTFEN !!!

 10. Merhaba ben 2015 Ağustos ayında üniversite hastanesinde özel kurumdan hemşire olarak işe başladım 2018 yılınin Nisan ayında taşeron kadrosu aldım 2020 yılının nisan ayında nikahim olacak eşim Ankara’da Ağustos Eylül gibi istifa etsem kendim mi yazıp vermeliyim dilekçeyi yada noterden mi gondertmeliyim direk dilekçeye kıdem tazminatı beyanında bulunsam yasal yollara gerek kalmadan tazminatımı hemen ne zaman vermek zorundalar

 11. Merhaba ben 03.04.2020 de evlendim 13.06.2019 tarihinden beri iş yerinde çalışıyorum. Pandemiden dolayı mesailerimizi hazirandan beri ödemediler ve yıllık iznimi kullanmadım. Ben evlilik hakkıyla çıkış yapmak istedim. Bana bir tane ibraname verdi bütün haklarımı aldım mesailerimi yıllık iznimi kullandım diye bende imzalamadım ihtarname gönderdim şuan benim ne yapmam gerekiyor

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*