İşyerinin Devri Halinde Çalışan İşçilerin Durumu

Ekonomik hayatın gerekleri işverenleri işyerini devretmek zorunda bırakabilir. Ancak devredilen işyerlerinde çalışan işçilerin durumu bu devirler nedeniyle önem arz etmektedir. Çünkü bu devirlerin pek çok gerekçesi olmakta, devralan işveren işyerini aldığı gibi aynı koşullarda devam ettirmek yerine işyerinin çalışma biçimi ve düzeni konusunda birtakım yenlikler yapma ihtiyacı hissetmektedir. Bu durumlar ise işçileri doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyeceği kuşkusuzdur.

İş Kanunun 6. maddesinde bu işyerinin veya bir bölümünün devri durumunda işçilerin haklarına zarar gelmemesi ve bu hakların korunması amacıyla düzenleme yapmıştır. İş Kanununa göre, işyerinin hukuki bir işleme dayalı olarak başka bir işverene devredildiğinde, devir tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer.  İşyerinin devrine neden olan hukuki işlem,  işyerinin satılması olabileceği gibi, işyerinin kiralanması, özelleştirilmesi olabilir. Uygulamada karşılaşılan bir durum da şudur: İşyerinin sahibi şahıs olan gerçek bir kişi iken, bu kişinin işyerini bir şirkete satması ya da kendisinin de ortak olduğu bir şirket kurmasıdır. Bu durumda gerçek kişi kurulan şirketin ortağı da olsa işyerinin sahibi şirket olması nedeniyle değişmiş olur. Bu durumda da yine devirle ilgili hükümler ve düzenlemeler devreye girer. Aşağıda belirtileceği gibi bu durumda işyeri sahibi gerçek kişi, devralan sayılan şirketle birlikte iki yıl süreyle işçi alacakları hakkında sorumluluğu devam eder. Durum böyle iken yasa şirketlerin birleşmelerini veya birinin diğerine katılmasını istisna olarak tutmuş, bu tür birleşme ve katılmaları işyerinin devri olarak kabul etmemiştir.Yukarıda anlatıldığı durumlarda işçiler eski işverene karşı ileri sürebilecekleri tüm hak ve taleplerini devralan işverene karşı da ileri sürebilecektir.

İşyerinin devrinde en önemli sorun eski işveren döneminde başlanan hizmet süresinin, devirden sonra ne olacağı konusuydu. Eski iş kanunu döneminde bir düzenleme yokken; yeni iş kanunu bu konuyu tartışmaya yer vermeyecek şekilde çözmüştür. Buna göre;  devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti gibi haklarda, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe göre işlem yapmakla yükümlüdür. Yani devirden sonra işten çıkarılma ya da haklı fesih durumunda; işçi devirden önce o işyerine hangi tarihte girmiş ise o tarihe göre kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve diğer tüm işçilik alacakları hesaplanacaktır.

Bu düzenlemelerin yanında, işyerinin devir halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumluluğu düzenlenmiştir. Devreden işverenin bu yükümlülüklerden sorumluluğu devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlıdır. İki yıllık süre içerisinde devreden ve devralan işverenin birlikte sorumluluğu söz konusudur. Ancak eski işverenin sorumluluğu devirden önce doğmuş ve  devir  tarihinde  ödenmesi gereken hakları kapsar. Yeni işveren döneminde doğan yıllık izin ücreti, ihbar tazminatı gibi işçi alacaklarından eski işverenin sorumlu olması mümkün değildir. Ancak devir tarihinden önce işçinin yaptığı fazla mesai (çalışma), genel tatil ve hafta tatili çalışmaları ile ikramiye, prim, ücret gibi ödemelerinden eski işveren devir tarihinden itibaren iki yıl süre ile yeni işverenle birlikte sorumludur. Bu durumda işçi; bu işçilik alacaklarını dilediği işverenden ya da her ikisinden birden isteyebilir. Kıdem tazminatından ise iki yıl süreyle sınırlı olmaksızın, ancak işçiyi çalıştırdığı dönemle sınırlı olmak üzere, eski işveren de yeni işverenle birlikte sorumludur.

İşyerinin devri gerek devredene gerekse de devralana işçiler yönünden haklı fesih nedeni değildir. Her iki işverenden sadece devir sebebiyle işçilerin sözleşmelerini feshedemez. Aynı şekilde işyerinin devri, işçiye de haklı fesih nedeni sağlamaz.

Devir işlemi işverene işçilerin haklarını kısıtlama imkanı vermediği gibi böyle bir durumda işçi, şartları oluştuğunda yasal yollara başvurarak sözleşmeyi haklı sebeple feshetme hakkına sahiptir. Zira işyerinin devri, işçilerin iş hizmet sözleşmelerini etkileyen bir durum değildir, olamaz. İşyerinin devrinden sonra devralan işveren tarafından imzalatılmak istenen çeşitli belgelere dikkat etmeli, fesih ya da ibraname anlamına gelecek nitelikteki belgeleri imzalamaktan kaçınmalıdır. Ayrıca işyerinin devri işçilerle yeni sözleşme imzalamayı gerektiren bir durum yoktur. Bu sebeple de yeni iş sözleşmeleri imzalamaktan kaçınmak gerekmektedir.

Av. Mustafa Çiçek / 05 Kasım 2013

Elektronik Posta : avmustafacicek@gmail.com

DANIŞMA VE RANDEVU :  0532 667 51 62

255 yorum

 1. öncelikle selam ederım benım durumum 10 yıldır calıstıgım ozel bır kargo sırketınde sube personelıyım burası acente oldu benım acentede calişma zorunlugum varmıdır. sımdıden tsk ederım

  • İş şartlarında ciddi değişiklik varsa veya kabul edemeyeceğinizi haklı gösterecek kadar farklı bir durum sözkonusu ise devam etmek istemeyebilirsiniz. Ancak bu şartları çok iyi değerlendirmek gerekir. Örneğin pozisyonunuz daha düşük bir dereceye düşerse, maaşınızda azalma olursa bunlar haklı nedenler sayılabilir.

   • Iyi akşamlar mustafa bey ben 10 yıldır devlet hastanesinde güvenlik olarak çalışıyorum. Yeni hastane yapılıyor ancak yap işlet devret şeklinde bu yeni hastaneye biz den kimseyi almıyorlar. Bi şartla alıyorlar tüm haklarınizdan vaz geçersiniz.alırız. deniyor. Bizim ne yapmamız lazım. Tşkler.

     • Yaklasik 3 yildir kurumsal firmada calisiyorum ancak son zamanda sirketimiz bizi sahis firmasi olan bir bayiye haklarimizla beraber devredecegini belirtti ancak sgk uzerinde isveren unvani degisecek kurumsal olan simdiki firmamiz maaslarimizi beyiye odeyecek ama maaslarimizi bayi bordrosu uzerinden alacagiz sgk da unvan degistigi icin (girdi-cikti) Olacagindan simdiye kadar ki tazminatimiz yanarmi yada ben ben bayide calismak istemiyorum diye bir itiraz hakkimiz varmi iyi calismalar

     • Detaylı bilgi için danışmanlık almanızda yarar var. Ancak işyerinin devri söz konusu ise bu size haklı çıkış, fesih hakkı vermez. Tazminatlarınız da yanmaz, eski işyerindeki koşullarda devam eder.

 2. merhabalar öncelikle bu bilgilendirmeniz için ve yardımcı olmanızdan ötürü teşekkür ederim.
  benim sorum şu ;
  x şirketinde çalışıyorum ve y şirketine devri yapılacak.
  eski işim evime yakın iken yeni işim diğer yakada var gidip gelmesi benim içinde bulunduğum şartlardan kaynaklı mumkun değil.
  bu haklı bir fesih nedeni olabilir mi ?
  teşekkürler.

  • İş şartlarında esaslı değişiklik işçi tarafından kabul edilmesi beklenemez. Ancak yine de her durum kendi içinde değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca bu değişiklikler size ihbar edilmesi gerekir. Belgeleriniz ile müracaatınız halinde yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin

 3. Merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Yayıncı bir şirkette çalışıyorum. yayınımızın imtiyaz hakkı şahıs üzerineydi ve devredildi. Çalışanı olduğumuz şirketin yıl sonunda kapanacağını, haklarımızın verileceğini sonrasında sözleşme yaparak imtiyaz hakkını alan kişinin diğer şirketinde aynı şekilde çalışmaya devam edebileceğimizi söylediler. Fakat şimdi önce devredip, yeni şirkete geçişimizi yapıp sonra kapama aşamasında haklarımızı vereceklerini söylüyorlar. Bildiğim kadarıyla şirket devri olursa tüm haklarımız ile devir edildiğimizden tazminatımızı alıp ayrılma hakkımız kalmıyor. zaten kapatılması planlanan bir şirketin devredilip sonra kapatılması eski sahiplerin tazminat ödememek için bir oyunu mudur? Bu durum karşısında çalışanın yasal olarak yapabileceği bir şey var mıdır? Teşekkür ederim.

  • Devir söz konusu olursa kıdeminiz ile birlikte yeni şirkette çalışmaya devam edersiniz. Ayrıca devreden şirketin kendi dönemi içindeki sorumluluğu devirden itibaren 2 yıl daha devam etmektedir. Bu konu ile ilgili sitede yazılmış olan yazımızı okursanız daha çok aydınlatıcı bilgiyi bulabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

   • mrb öncelikle sizden ricam ben 2015ten beri bir restaurantta çalışyorum halen devam edyorum 2017de devir oldu bana devam et dediler devir alan patron tüm haklarıni ben vericem dedi 4cu yıla girdi şimdi diyor ben sadece benim yanimda calistigin 2yili veririm kalan 2yili git eski patron versin inkar ediyor ne yapmam lazım tsk ederim saygılarımla.

    • İşyerinin devri söz konusu olduğundan devralan işveren tüm dönemleri kapsayacak şekilde kıdem tazminatından sorumludur. İşten çıkarılmanız durumunda tazminatlarınızı talep edebilirsiniz.

   • Öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum.benim çalışmış olduğum şirketinde başkasına devredeceği söyleniyor.yazılarınizı okudum beni büyük oranda aydınlattınız.ek sorum şu olacak.1989 başlangıçlıyım ve 3700 günü doldurdum bu durumda kendi isteğimlede çıksam sgk dan aldığım tazminat hakkını kazandığıma dair belgede var.endişem alan işveren yürütmeyip kapatırsa alabilirmiyim acaba

 4. yeni devralan şirketin uzakta olması
  çalışan için haklı fesih midir ?
  misal bizi devralan şirket anadolu yakasında
  ben su an avrupa yakasında çalısıyorum ve anadolu yakasına git gel yapamam
  bu benim için haklı fesih midir ?
  teşekkürler

  • İş şartlarında esaslı değişiklik işçi tarafından kabul edilmesi beklenemez. Ancak yine de her durum kendi içinde değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca bu değişiklikler size ihbar edilmesi gerekir.

 5. Öncelikle açıklayıcı bilgileriniz için teşekkürler Mustafa bey,

  Bizim şirket kısa bir süre içinde devrolacak. Devralacak şirket herkese yeni bir sözleşme imzalatacağını, genel hatlarıyla maaşlarımıza dokunmayacağını fakat ünvanları düşürebileceğini söyledi. Şu anki şartlardan dolayı sözleşmeyi kabul etmek zorunda kalırsak -bir süre işsiz kalmayı göze alamayacağımızdan veya diğer nedenlerden-, önümüzdeki bir dönemde -mesala 6 ay sonra- ünvan düşmesi veya diğer hak kaybımızı neden gösterip sözleşmeyi fes edebilir miyiz?

  Teşekkürler,

 6. merhabalar ;

  şirketımız devır oldu sıgortam baska bır sırket adına gectı ve 20. madeden sıgorta cıkı yapılmıs.anlasılan x sırketınden y sırketıne gectım ınsan kaynaklarına soyledıgımde tum haklarınızla devroldunuz dıyor ama bıze bır ıhbar yapmadılar.ve maaslarımız 45 gun oldu hala yatmadı.ısten haklı sebeplerle ayrılıp tazmınatımı alabılırmıyı.

 7. 7 yil calistigim sirket tum haklarimla devredildi yeni is yerinde8 aydir calismaktayim 5aydir maasimi zamli aliyorum bu ay sonu is verenin istegi uzere isime son verilecek kidem tazminstimi son aldigim maas uzerinden mi almam gerekiyo yoksa zamsiz maastan mi tazminatimi almam gerekiyo lutfen yardimci olunuz

  • Kıdem tazminatınızı son aldığınız brüt ücret üzerinden alırsınız. Ancak yasa gereği son çalışılan iş yerinde bir yılı doldurmadan kıdem tazminatı alamazsınız. Kıdem tazminatına hak kazanmak için bir yıl çalışmış olmanız gerekmektedir.

 8. merhaba,

  x kargo şirketinde çalışmaktayım iş yerim 01.01.2015 tarihi itibariyle baska bir şahsa acente sahibi olarak devredildi. bütün haklarımı hesabıma yatırdılar. son 6 aydır yeni işveren ile çalışmakta olup rahatsızlıgımdan dolayı 5+10+10 gün istirahat raporum var. rahatsızlıgımdan dolayı işe gidemediğimden işveren iş akdimi feshetmek istiyor. bu durum da iş akdimi feshettiğinde haklarım neler olur ?
  not= agustos 15 itibariyle yıllık izin kullanabilme sürem var????
  yardımcı olursanız sevinirim

  • Raporlu olduğunuz halde işveren iş akdinizi feshedemez. Feshederse haksız işten çıkarma olur. Bu durumda şartları varsa işe iade davası ve buna bağlı tazminat haklarınız var. Detaylı görüşmede daha net bir yanıt verilebilir. Açık konular varsa bu durum işverene bir ihtarname ile bildirilebilir. Haklarınız var ve haklarınızı kullanmakta çekinmeyin.

 9. Merhaba ben bir kurumda yaklaşık olarak 5 yıldır çalışıyorum ve kurum geçtiğimiz mayıs ayında devir oldu daha önceki sözleşmede maaşım asgari ücret yazmasina rağmen hep 1300 civarında sigorta göründü devirde yeni sözleşme imzalandı ve o sözleşmede sigortam asgari ücrete düşürüldü acaba devirde tüm haklarım korunması gerekirken sigortmin düşürülmesi haklı fesih nedeni olur mu yardimlariniz için teşekkürler

 10. Merhaba, ozel bir bankada 1yil 4 aydir calismaktayim. Iki yillik sozlesme ile calisiyorum. Banka satilirsa isten cikarilacagiz. sozlesmeye istinaden kidem ihbar..vb haklara ek olarak hakkim dogar mi?

  • Banka satılırsa veya herhangi bir nedenle işten sizden kaynaklanmayan bir sebeple ayrılırsanız işveren banka işçilik alacaklarınızı ödemek zorundadır.

 11. Verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim ben bir isyerinde sendikali isciyim ve is yerim baska bir farmaya satilacak bu durumda tazminat hakkim olurmu ? Ve yeni firma ile suan calisigim sartlarla mi calisagim yoksa onlarin koydugu sartlara gore mi simdiden tesekkur ederim

  • İş yerinin devri halinde sizin kıdem tazminatı ihbar tazminatı gibi işçilik alacaklarınız yeni işverene devreder. İş yerinin devri nedeniyle sizin ücret ve çalışma şartlarınız aynen devam etmesi gerekir. Eğer çalışma şartlarında önemli değişiklik olursa haklı olarak fesih yaparak işten ayrılabilir işçilik haklarınızın tamamını isteyebilirsiniz. Eski işveren de 2 yıl boyunca bu alacaklardan sorumludur.

 12. Yaziniz icin tesekkurler. 8 yildir bir sirkette calismaktayim. Sirketim suan baska bir sirkete devrolmak uzere. Ocak 2016 ya kadar noterden sorumlu sozlesmem devam etmekte. Devir oldugunda bu sozlesme bitermi? Yeni sirket bizimle devam etmek istemesse ocak 2016 ya kadar sozlesmemdeki ucreti , kidem ve ihbar tazminatimi sozlesmemin bittigi tarihe kadar mi alirim, yoksa devir tarihine kadar olan kismini mi alabilirim. Tesekkurler

  • Şirket devri kural olarak sizin şartlarınızda bir değişiklik olmaz. Eğer iş ve çalışma şartlarınızda esaslı değişiklik olması durumunda haklı fesih hakkınız doğar. Detaylı bilgi için müracaat edebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim

 13. Dolmuş hattını ve dolmuşu sattık.Devralan kişi çalışanı aynı koşullar altında çalıştırıyor.Ama çalışan sattığım için benden ’19yıl çalışmamım hakkını istiyorum’ diyerek tazminat davası açııcak.Benden alıcağı vereceği yok.Dava açılırsa tazminatı alabilir mi?Teşekkürler.

 14. Merhaba Mustafa bey ben yaklasik yedi yıldır bir siekette calismaktayim fakat yaklasik uc ay once tum haklarimiz ile baska bir şirkete satıldi.fakat yeni alan sirket e gecis yilbasinda gerçeklesiyor.ben ise yeni satin alan şirkette calismak istemiyorum tazminatimi alıp cikmak istiyorum bu durumda benim nasil bir yol izlemem gerek

  • Şirketin devredilmiş olması tek başına haklı fesih nedeni sayılmaz. Ancak devirle birlikte çalışma koşullarınızda önemli değişiklikler varsa o zaman bu konu değerlendirilebilir. Bu konuda iletişime geçmeniz halinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

 15. Tüm cevaplarınız için çok teşekkürler.ben x yatırım bankasında çalışıyorum.şirketimiz y yatırım bankasına devir oldu.maaş ve ünvanımda değişiklik olmadı,fakat prim sistemi aleyhime değişti.bu durum haklı fesih sebebi yaratırmı.bununla ilgili evrakları imzalamazsam tazminatsız işten çıkarılabilirmiyim.çok teşekkürler Mustafa bey.

  • Eğer çalışma şartlarında ve elinize geçen ücrette önemli ve katlanmanızın beklenmeyeceği durumlar varsa haklı fesih nedeni olabilir. Ancak inceleyip öyle karar vermek gerekir. Şartları varsa durumumuzu açıklayan bir ihtarname ile işverene bildirmek gerekir. Bunu ihmal etmeden direkt istifa ederseniz hak kaybına uğrarsınız

 16. özel bir okulda sözleşmeli olarak çalışmaktayım.2013 te 1 yıllık sözleşmeyle başladım.2014 te de 1 yıllık sözleşmeyle aynı yerde devam ettim.2015 te 4 yıllık sözleşmeyle aynı yerde devam etmekteyim.3 üncü yılım ve okul devir ediliyor.Haklarım neler bilmiyorum.Yenii işverenle pazartesi tanışacağız.Çalışma şartları uygun gelmezse devam etmeyi düşünmüyorum.Kıdem ihbar tazminatlarımı ve yıllık izin paramı nasıl alacağım nereye başvuracağım.Aynı zamanda 2015 yılına ait 14 günlük yıllık iznimi kullanamadım.bunların dışında okul farklı bir şirkete geçti isimde değişti.Kalan 3 yıllık görev süremin doğurduğu bir hak var mı? bunu yeni işverenimden mi yoksa eski işverenimden mi isteyeceğim. Beni bilgilendirir misiniz?

  • Tek başına işyerinin devri haklı fesih hakkı vermiyor. Ancak çalışma koşullarınızda esaslı değişiklik yapılmasında sözleşmenizi feshetme haklı olabilir. Devreden işveren sizin işçilik haklarınızdan 2 yıl süreyle sorumludur. İki yıl içinde her iki işverene iki yıl sonra ise mevcut işverene dava açılabilir. Belgelerinizle birlikte başvurmanız halinde daha sağlıklı yanıt verilebilir. Kolay gelsin

 17. Merhabalar.
  6 yıldır özel bir kurumda çalışmaktayım.Şuan kurum başka bir kişiye satılıyor. Kurumu yeni alacak kişiyle çalışmaya devam edeceğim.
  Şirket devir edileceği için 6 yıllık çalışmamın karşılığı olarak tazminat alma hakkım varmıdır acaba?
  Eğer hakkım varsa ne yapmalıyım.

  Teşekkürler.

  • Eğer devralan sizi çalıştıracaksa ve çalışma şartlarınızda olağanüstü değişiklikler yoksa tek başına devir olgusu size haklı fesih hakkı vermez. Ancak devralan sizi çalıştırmayacaksa doğal olarak şu anki işverenenizin çıkışınızı yapması gerekir o zaman işçilik haklarınızı talep edebilirsiniz.

 18. İyi günler mustafa bey 7 yıldır a firmasında çalışıyorum yeni yılın başında b firmasına devir olucak dediler tüm ozluk haklariyla a firmasında geçirdiğim 7 yıl b firmasına devir olacak mı ? Bir diğer sorumda a firmasının sözleşmesi 31 aralıkta bitip b firmasının sozlesmesi 1 ocak itibari ile başlayacak SGK da girdi çıktı sorunu olurmu is sozlesmesini b firması ile imzalarken nelere dikkat etmem gerekir yardimci olursaniz sevinirim Teşekkürler.

  • İşyerinin tek başına devri özlük haklarına zarar vermez. Ancak bu işlem yapılırken işçi haklarına zarar verecek şekilde işlemler yapılmaktadır. Yeni sözleşme iş ve çalışma şartlarınızda kabul edilemeyecek şartları içeriyorsa tabii ki dikkat etmeli. Daha detaylı bilgi için iletisim bölümünden ulaşabilirsiniz

 19. Mustafa bey Günaydın şimdi ben yeni iş sözleşmesi yaparken sözleşme tarihini 31 aralık tarihimi yoksa 1 ocak olarak imzalamaliyim buna açıklık getirirseniz çok sevinirim

 20. Selamlar bilgilendirme ve emeğiniz için teşekkürler
  Çalışmış olduğum kargo şirketi satılmıştır 01.01.2016 itibariyle yabancı sermayeli bir şirketin yönetimine geçecektir. Bu sebepten dolayı Kendi isteğimle çıkmam halinde tazminatımı alabilirmiyim böyle bir hakkım mevcutmudur. Bildiğim kadarıyla şirket adında değişiklik olacak ve şirketin %75 hissesi satılmış. Şimdiden teşekkürler

  • İşyerinin tek başına devri haklı fesih nedeni olamaz. Ancak iş ve çalışma koşullarınızda ciddi değişikliklerin olması halinde fesih hakkınız olabilir

 21. Merhaba,

  2011 yılında A firmasına ait işyerinde işe başladım. 2013 yılında yine A firmasına ait başka işyerine 16 kod ile nakledildim. A firmasına 2014 ocak ayından itibaren kayyım ataması yapıldı. Kayyım ataması yapılmış A firmasından 2014 haziran ayında A+B Adi ortaklık işyerine naklim yapıldı. 2015 nisan ayında A+B Adi ortaklık işyerinden 4 çıkış kodu ile iş akdim fesih edildi.

  Eksik ödenen Tazminatım ve maaş alacaklarımı A+B Adi ortaklık işyerinden almam için ne yapmam gerekir. Ve A+B Adi ortaklık işyerinden Alacaklarımı aldığım takdirde B firması A firmasından tarafıma ödediği tutarı alma hakkı var mı?

  Bilgilendirirseniz teşekkür ederim.

  • Anlattığınıza göre size mobbing/bezdirme uygulanıyor. İş hukuku çerçevesinde yapılan haksız uygulamalara karşı haklı fesih Hakkınızı kullanarak işçilik haklarınızı talep edebilirsiniz. Tabii dava aşamasında iddialarınızın ispatı gerekecektir. Fesih yapmadan önce ihtarname göndererek işvereni uyarmanız lehinize olacaktır.

 22. Merhaba; ben dokuz yildir bir sahis firmasında çalışmak tayin yıl sonu firma kapatıp yeniden as olarak başka isimde açılış yapacak. Bu durumda ben haklarimi alip işten ayrilabilirmiyim. yeni firmada çalışmama hakim var midir. Haklarının devir olmadan alabilirmiyim.

  • Bu durum işyeri devri gibi değerlendirilir. İşyeri devrinde çalışma koşullarınızda ciddi ve hak kayıplarınız varsa ihtarname göndererek fesih Hakkınızı kullanabilirsiniz.

 23. Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
  Ben x şirketinde 8 yıldır özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım y şirketine özlük haklarımızla beraber devredildik. Fakat y şirketinde özel güvenlik çalıştırma izni bulunmamakta ve güvenlik personellerini danışman olarak çalıştırmak istemektdirler. Biz eğer istersek Özel güvenlik olarak çalıştıramayacakları için tek taraflı fesh hakkımızı kullanabilirmiyiz. Teşekkürler.

  • Sorunuzdan anlaşıldığı kadarıyla mevcut işyerinde önceki işyerindeki mevcut olan işinizi yapmanız mümkün görünmüyor. Bu nedenle haklı fesih hakkınız vardır.

 24. Merhaba ben özel bir şirkette 5 yıldır çalışıyorum.Çalıştığım şirket sahipleri şirketlerini devir ediyorlar. Şirket ortaklarından biri kendine şahıs işletmesi açacak ben aynı adreste aynı işverenle çalışmaya devam edeceğim sadece artık şirkette değil şahıs firmasında çalışıyor olacağım. Henüz bana bu konuda herhangi bir evrak imzalatmadılar. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Mevcut haklarım ne olacak ? Şimdiden teşekkür ederim.

 25. iyi akşamlar 5 yıldır bir şirkette çalışmaktayım çalışmış olduğum şirket aktif benim çalışmış olduğum bölüm başka bir firmaya devrolacak ve geçecek olduğum firmaya güvenmiyorum Şuan çalışmış olduğum sirketten tazminat isteme hakkım varmı firmaya geçiş yapılmadan teşekkürler

 26. Merhaba,

  X şirketinde iken çalışırken, X şirketi beni outsource olarak Y şirketine gönderdi. Burada yıllardır çalışıyorum. Artık kendi işimi kurmak istiyorum. Yeni bir şirket kurduktan sonra Y şirketi ile eğer çalışırsam X şirketinin bana herhangi bir yaptırımı olabilir mi ? Bu yaptırım nasıl olabilir ? Sözleşmemde bunun ile ilgili nasıl bir madde var şuan hatırlamıyorum. Sözleşmemin bir kopyasını istemem yanlış olur mu ?

  Teşekkür ederim.

  • Bazı sözleşmelerde rekabet yasağı ve ilgili yaptırımlar konuyor.Şartları varsa ona göre değerlendirmek gerekir. Sözleşmenin bir suretini edinirseniz daha sağlıklı bir yanıt verilebilir.

 27. Mustafa bey merhaba 5 yıldır çalıştığım sirket ocak 2016 da devir oldu. Eski sirketim mesailerimizi primlerimizi fazla çalışma saatlerimizi resmi tatil Günlerimizi ödemedi nasıl talep ederiz. ? Bir sorum daha yeni sirketimizin eski sirkete göre işi daha yoğun ve daha baskıcı calismak istemiyorum haklarimla birlikte nasıl ayrılabilirim ? Teşekkürler.

  • Sadece devir nedeniyle haklı fesih hakkı vermez. Ancak yeni şirket çalışma şartlarında esaslı değişiklik yapmış olması halinde fesih hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak bu konuyu detaylı olarak inceleyip karar vermek gerekir. Eski alacaklarınız için ise eski işverenizden talep edebilirsiniz. Bun alacaklarınız için ihtarname çekmek gerekebilir.

 28. Merhaba ben 4.5 yıldir kamuda taseron sirkette gorev yapiyorum.Bu sirket adı altında iki farklı hastanede gorev yaptım sırket bi ara baska bi sirketle is ortakligi kurdu ayni hastanede o sirkete gecirerek ayni isimde calistim.Daha sonra ayni sirketin altinda calistigim yerde degilde farkli bir yerde gosterildim Nihayet ihale bitti farkli bir firma aldı.Sirket istersem onlara gecebilecegimi soyledi yeni firma eski ozluk haklarimi eski firmamdan talep etmemi soyledi.Firmada boyle bir hakkimin olmadigini soyledi istihdam edecek yeride olmadigimi isden cikmami sozlu soyledi fakat is arkadasimda duydu.Tazminatimi isteyince de iki gun sonra donup evime uzak olan bir yerde bilmedigim bir ise verdi.nitekim burdada ihale olmus simdi o firmaya gecmemiz soz konusu fesih ve tazminat hakkim var mıdır?Tesekkurler

  • Anlaşılan size mobbing uygulanmaktadır. İletişim bölümünden ulaşırsanız daha detaylı bilgi almamız gerekiyor. Böylece daha detaylı yanıt alabilirsiniz. Bahsettiğiniz çalışmalar devir mahiyetinde ise her iki işyerinden de talep etme hakkınız var

 29. Mustafa Bey 9 aydır çalıştığım X LTD şirketi devir oldu. Devir alan şirket şirketi ve çalışanların bütün haklarını alarak şirket adını değiştirmeyip anonim şirkete dönüştürdü. Bu süreçten sonra bizimle çalışmayacağı, eğer çalışmak isteyen elemanlar olursa 11 saat çalıştırılacağı bize bildirildi. Bu durumda benim ne gibi haklarım olur? Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı alabilir miyim? Kanuna göre devirden 30 gün içerisinde kendim çıksam dahi tazminat alabiliyorum diye biliyorum. Şirketi devir alan şirket yola kendi elemanlarıyla devam etmek istiyor.

  • Devralan şirket sizin çalışma koşullarında esaslı değişiklik yaparsa bu durum haklı fesih nedeni olabilir. Yıllık 270 saate kadar fazla mesai ücretin içindedir şeklinde sözleşme yapılabiliyor. Ancak bunu kabul etmek zorunda değilsiniz. Önceki şartlarınızda önemli değişiklikler varsa işten ayrılabilirsiniz. Ancak ileride davada delil teşkil etmesi açısından işverene ihtarname çekmeniz yararınıza olur. Belgelerinizle iletişim bölümünden bize ulaşmanız halinde daha geniş ve sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 30. merhaba çalıştığım şirket isim değiştiriyor devredildiği fakat sadece şirket adının değişeceği patronların yine aynı olacağı söyleniyor tüm haklarımızın ödeneceğini diyorlar ama bunu neden yapıyorlar anlayamıyorum birde ben 01 01 1999 tarihinde sigorta girişim var prim günüm 3250 gün ve 3600 gün emeklilk yasasından yararlanmak istiyorum bu devir olayında 3600 günü doldurduğum zaman bi önceki şirketteki 5 yıllık kıdemimi ve eğer devam edersem yeni şirketteki bir yıllık kıdemi yani toplamda 6 yıllık kıdem tazminatımı alabilirmiyim teşekkür ediyorum

  • Şirketin devri sizin kıdeminizi etkilemez yeni şirkette 5 yıllık işçi gibi çalışmaya devam edebilirsiniz.
   3600 gününüzü doldurduğunuzda yeni şirkette de 6 yıl çakışıyormuş gibi kıdem tazminatını alabilirsiniz. Kural böyle. Ancak devir sırasında kıdem tazminatınızı alıp yine işe devam etmeniz durumunda tazminat sonrası kıdeminiz dikkate alınır.
   İletişim bölümünden ulaşırsanız size soracağımız sorular olacağından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 31. Merhabalar x bankada 7 yıl çalıştım fazla mesailer verilmediğinden dolayı iş hakkımı ihbarname ile fes ettim.Mahkeme hala sürüyor. Bankanın satılma durumu var Banka satıldığı zaman, mahkemeyi satıldıktan sonra kazanırsam paramı devreden bankadan mı yoksa satın alan bankadanmı alıcam

  • Devreden şirketten alabilirsiniz. Ancak fazla mesailer 5 yıllık zaman aşımına tabidir. Dava uzadıkça 5 yıl öncesinde kalan fazla mesaileriniz zaman aşımına uğrar.

 32. Merhaba ben x gıda firmasında 3 senedir çalışmaktayım asgari ücret+prim çalışıyorum ancak primlerimiz elden alıyoruz çalışma saatlerimiz sabah 6 akşam öğlen iş maçta biterse hergün 8 saati dolduruuoruz çoğu zamanda 10-12 saat çalışıyoruz mesai alamıyoruz dini bayram günleri ve pazar günü dışında resmi tatiller dahil ücretsiz çalışıyoruz şimdi şirketimiz satılacak bize bildirilmedi ancak piyasadan öğrendik satılırken bize tazminat verilecekti kıdem ihbar ikiside yani yada yeni işverene devretti biz ise artık yeni işverenle çalışmak istemediğimizi beyan edersek tazminat hakkımızda ne gibi değişiklikler olur tabiri caizse biz belirsiz çalışma saatleri resmi tatillerde çalıştırılma senelik iznini yarısını kullandırma gibi durumlardan dolayı yıldık ve en kolay yoldan tazminatımızı ve haklarımızı alıp yeni iş alanlarında devam etmek istiyoruz.Işr girerken sözleşme filan imzalamadık iş saatleriyle alakalı filan bilgileriniz için teşekkürler yanlış anlatım biçimim varsa affola

  • Devir haricinde bahsettiğiniz hususlar haklı fesih nedenidir. Fazla mesai alamama ve diğer konuları gerekçe göstererek işyerinden ayrılabilirsiniz. Ancak çıkmadan önce işverene, bahsedilen konuları hukuki bir dille hazırlanan ihtarname göndermekte çok önemli yarar var. Yoksa devir nedeniyle tazminat almanız söz konusu değil. Bu nedenle devir yapılmadan devir haricindeki gerekçelerle işyerinden ayrılmak mantıklı görünüyor.

  • Devir haricinde bahsettiğiniz hususlar haklı fesih nedenidir. Fazla mesai alamama ve diğer konuları gerekçe göstererek işyerinden ayrılabilirsiniz. Ancak çıkmadan önce işverene, bahsedilen konuları hukuki bir dille hazırlanan ihtarname göndermekte çok önemli yarar var. Yoksa devir nedeniyle tazminat almanız söz konusu değil. Bu nedenle devir yapılmadan devir haricindeki gerekçelerle işyerinden ayrılmak mantıklı görünüyor. İhtarname hazırlayıp göndermek için iletişim bölümünden büromuza ulaşabilirsiniz.

 33. Merhaba bizim işyerimiz devir oldu bütün haklarımızla ama ben yeni gelenlerle çalişmak istemiyorum ihbar ve kıdem tazminatımı Nasıl alabilirim.cevapınız için şimdiden teşekkürler

 34. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile Birecik Baraj ve Hidroelektrik Santralı Tesis ve İşletme Anonim Şirketi tarafından inşa edilmiştir. 3096 sayılı Kanun kapsamında tesis edilen Birecik Barajı ve Hidroelektrik Santralı Yap-İşlet-Devret modelinin ülkemizdeki en büyük ölçekli hidroelektrik santral projesidir.
  Ben ve arkadaşlarım ( Birecik Barajı çalışanları ) Yap-İşlet-Devret 2000 yılından beri çalışmaktayız. 03.10.2016 tarihinde baraj devlete devredilecektir. Devirden sonra EÜAŞ ( Elektrik Üretim Anonim Şirketi ) işletecek ve şuan çalışan personeli almayacaklarını bildirdiler. Gerekçeleride devletin personel alım prosüdürü bellidir . KPSS ile alınacağıdır.
  Devlet Personel Dairesinde 39 kişilik iş ilanı burası için verilmiştir. 2014 KPSS ve en az 60 puan ve diğer şartlarla elemen alımına başladı . Burada çalışanların %99 2014 KPSS ye girmedi .
  Size sormak istediğim devirden sonra bizim işimize devam etme hakkımızın olup olmadığıdır?
  Teşekkürler

  • İşe giriş sırasında yapılmış olan bir sözleşme varsa onu incelemek gerekir. Ancak devir sonrası işten çıkarılma sözkonusu olursa, şartları varsa ki, bahsettiğinize göre var; işe iade davasının açılması söz konusu olabilir. Kolay gelsin

 35. Selam mustafa bey ben daha once bir firmada 5 yil calistim bu firma 2014 yilinda devroldu yeni firma ihbar ve kidem tazminati bizdedir yillik izin fazla mesaimi aldim diye bir yazi imzalatmaya kalkti bende imzalamadim yeni firmada eski firmada 90 izin resmi tatil parasi kaldi ikiside vermiyor ne yapmami onerirsiniz

  • Büromuza gelerek daha sağlıklı yanıt alabilirsiniz. Devir nedeniyle devreden iki yıl boyunca devralan ise işçilik alacaklarınız yönünden sorumludur. Ancak durumunuzu tam net olarak belirleyip işyerine durum hazırlanacak ihtarnameyle ihtar edilebilir. İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Kolay gelsin

 36. Mrb cevabınız için tşk ederim konuyla alakalı değil kusura bakmayın.
  Bir x firmasıyla görüştüm ve müdür yrd. Olarak işe başlamam için işveren benden 150 bin TL ilk senet imzalamamıştır istiyor bunun karşılığında ne gibi bir yol izlemeliyim bana zimmetliyeceği 25 bin liralık bir araç var o kdar

 37. Merhaba Mustafa Bey, çalıştığım şantiye başka bir firmaya satıldı. Satınalan firmada benim pozisyonum ile ilğili hiçbir iş olmadığı için orda çalışmam söz konusu değil. firmamız başka bir ildeki şantiyede çalışabileceğimi söyledi. Ne yapmalıyım.

  • Başka bir ilde çalışmak sizin rızanıza bağlıdır. 6 iş günü içinde sizden yazılı onay olmadan görev yeriniz değiştirilemez. Bu durumda sizi çıkarmaları durumunda işçilik haklarınız doğar

 38. İyi günler Mustafa bey. Ben bir konuda yerdiminizi rica ediyorum. Benim çalıştığım firma kendi icerisinde bize a firmasından 31.12.2015 de çıkarıp b firmasina 01.01.2016 tarihin de tekrar giriş yaptı. Ve bu giriş çıkışta bize MUKAVEMETNAME adı altında bir belge verdi. Bu belgede tüm doğmuş ve doğacak özlük haklarimla devrettim ve devir aldım adı altında ıslak imzalı ve kaşe lider. Benim daha önceki ise giriş tarihim ise 03.05.2012 dir. Bu süre içerisindeki haklarımızı ve işsizlik maaşı mi işten çıkarıldığım taktirde talep edebilirmiyim. Saygılarımla.

 39. İşyerimigz devri ile gerçekleşen bir durumdan sonra 6ay oldu bize şimdi yeni şözleşmeler getirerek iş tanımlarımızın değişmesi ücret değerlerinin düşük verilmesi ve altı aya kadar olan geri dünük verilmemesi gibi şeylerle karşı karşıyayız bu durumda ne yapmalıyız nasıl bir yol çizmeliyiz

  • İş ve çalışmanızda esaslı değişiklikleri kabul etmek zorunda değilsiniz. Bu değişikliklerin devir alan tarafından diretilmesi durumunda haklı fesih hakkınız doğar. Ancak bu durumu ihtarname ile işverene bildirerek ayrılmakta yarar var.

 40. ÖCELİKLE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM 02.05.2016 TARİHİNDE HERHANGİ BİR KUSUR OLMAKSIZIN İŞ VEREN TARAFİNDAN ÇİKARTİLDİM VE İŞ VEREN 05.05.2016 TARİNDE ŞİRKETİ YİGENLERİNE BİRAKİP GİTTİ BEN İHBAR VE KİDEM TAZMİNATİMİ KİMDEN ALACAGİM YARDİMCİ OLURSANİZ SEVİNİRİM

 41. ÖCELİKLE ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM 02.05.2016 TARİHİNDE HERHANGİ BİR KUSUR OLMAKSIZIN İŞ VEREN TARAFİNDAN ÇİKARTİLDİM VE İŞ VEREN 05.05.2016 TARİNDE ŞİRKETİ YİGENLERİNE BİRAKİP GİTTİ BEN İHBAR VE KİDEM TAZMİNATİMİ KİMDEN ALACAGİM YARDİMCİ OLURSANİZ SEVİNİRİM.

  • Eğer devir söz konusu olduysa her ikisinden de talep edebilirsiniz. Ancak önceki işveren sizi çıkardıysa onu tek başına dava edebilirsiniz. Ancak bu konuyu yüz yüze konuşmakta yarar var. İhtarname çekilerek de sorununuz çözümlenebilir. Bu konuda büromuzdan yardım alabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim

 42. Mustafa bey merhaba.
  Sirketimiz devir olucak fakat devir olmadan 4.maddeden cikisimi yaptilar.herhangi bi evrak imzalamadim. Kidem tazminatimi ve maasimida alamadim. Sirkette bi haftaya devir islemleri olucak diye duydum. Bu asamada noterden kidem ihbar ve maasim icin ihtar cekmem yeterlimi. Ve o asamadan sonra ne gibi bir yol izlemeliyim

 43. S.a avukat bey güvenlik Şirketimiz bizlere hiç bir ihbar da bulunulma dan bugün itibariyle devredildi. Ve bizlere yeni sirketin ise başlama evrakları getirildi ve imza atmamiz isteniyor. 4 yıllık bir çalışanim tazminat almam için ne yapmam lazım. Devir ile ilgili hiç bir evrak yok. Çalıştığınız yönetimden tazminatlariniz alınıp verilecek diyorlar ama guvenemiyorum. Ne yol izlemem lazım. Şimdiden teşekkür ederim

 44. merhaba mustafa bey bizim iş yeri devir oldu kebap salonuydu patronun dayısının üstündeydi koskepten para almak için annesinin üstüne devretti ve şuan iş yerini kafe yapmak için tailata soktular benim sigortam 12 nisanda çıkış yapıldı 11 nisanda da giriş yapıldı olarak gözüküyordu fakat 23 mayısta çıkışım yapılmış haberim yoktu bugün öğrendim. dedilerki ceza gelecekti mecbur çıkışını yaptık. benim ne yapmak gerekiyor haziranın 15 inde iş yeri faliyete girecek 6 binlira alacağım var parayı elden veriyorlardı alacağımda kaldı. iş yeri tadilattayken yemekleri evde yapıyorlardı ben yine çalışıyordum evden yemek dağıtımı yapıyordum lütfen yardımcı olun. kredi başvurum vardı onaylanması için mayıs bodrosuna ihtiyacım vardı

  • Anlattığınıza göre haklı fesih nedenleriniz var. Büromuza başvurursanız detaylı görüşmeden sonra mevcut durum ile ilgili olarak ihtarname hazırlmakta büyük yarar var. İhtarname ile birlikte alacağınız da talep edilir. Gelişmelere göre hareket tarzı belirlenir. Kolay gelsin

 45. Merhaba mustafa bey is yerim devroldu isim değişti sadece.ayni is yerinde çalışmaya devam edicem.devrolurken 13 mayısta sgkdan çıkışım yapılmış ben biraz önce öğrendim.benim kaybim ne olur bu durumda.2 buçuk yildir çalışıyordum.ben ilerki zamanlarda isten çıkmak istediğimde işsizlik parası alabilirmiyim günüm sifirlanmismi oldu

 46. Mustafa Bey Merhaba.
  Özel bir bankada 14 yıl çalıştım. Ekonomik sebeplere dayanarak iş akdimi fesettiler. Tazminat haklarımı verdiler. Ancak işe iade davası açtım. Mahkeme lehime karar verdi. Dava şuan Yargıtayda. .. Benim sorum şu. Dava sürecinde bankaya Tmsf tarafından el konuldu. Banka satılacak veya tasfiye edilecek. Bu durumda işe iade davam ile ilgili sonuçlar nasıl olur? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • karar kesinleşince işe başlatmak için ihtarnamenizi çekin. İşe başlatırlarsa ne ala, başlatmazlarsa kararda yazılı tazminatları alırsınız. TMSF ye devredilmesi sizin durumunuzu değiştirmez.

 47. Merhaba Mustafa bey
  12 yıllık işyerımızı Kiraya veriyoruz devrı alan sırket aynı personelle çalışmak ıstedığını soyledı fakat hıcbır personel çalışmak ıstemedığını söylüyorlar zaten personel çalışsa da çalışmasa da kıdem tazmınatlarını ve senelık ızın ucretlerını dolduranlara ödeme yapacaktık fakat personel ıhbar tazmınatlarını da ıstıyor bu konuda ıhbar tazmınatı vermemız gerekıyormu ayrıca ızlemem gereken yollar nelerdır hangı haklarını ödemem gerekıyor sızden yarımlarınızı rıca edıyorum

 48. Damla sağlık hizmetleri as ye ait akay hastanesi satildi.yeni sirket ismi damla sağlık engurusag olmuş ve hastane ismi lokman hekim akay hastanesi. .10 yıldır çalışıyorum bu hastanede..eski is veren anlaşamamizda ayrılmak isteyenlere kidem tazminati verilecek şekilde anlaştık diye söylüyor. Bir de yeni yöneticiler tek tek görüşüp çalışmak istiyormusun istemiyormusun. Istiyor san bu da yeni sozlesmen diye sözleşme imzalatiyör. Imzalamayanlar işten çıkmak istemiş olacak diyor.1. Sorum ayrılarak tazminat alabilirmiyiz. 2. Sorum devam etmek için yeni sözleşme imzalamayı kabul edecekmiyiz. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim

  • İşyerinin devri olgusu tazminat hakkı vermez. Ancak çalışma koşullarında ve ücretinizde esaslı değişiklik olması halinde sözleşmenizi haklı olarak feshedebilirsiniz.Her olayı kendi çerçevesinde değerlendirmek gerekir.

 49. Merhaba is yerinde yaklaşık 6-7 yıldır çalışmaktayım izinim hiç yoktu yani kullanamadım şimdi butun elemanlar işten ayrıldı ve butun işler tekbaşıma bana kaldı ve ağır bir iş ben işten haklı olarak ve tazminatimi kaybetmeden izin günlerim dahi geri ödenmesi isteyerek ayrılma hakkına sahipmiyim

  • Sadece bu nedenle zor ancak başka haklı fesih nedenleri olabilir. Bu durumlarda karşılıklı görüşme sırasında ortaya çıkabilecektir. Bu nedenle büromuza başvurabilirsiniz

 50. Eski şirketim TMSF’ye devredildi, ancak ben TMSF’ye devir olmadan istifa edip ayrılmıştım. Çalıştığım dönemde hak ettiğim maaş, izin, tazminat gibi alacaklarımı henüz almadan bu devir gerçekleşti. Dolayısıyla ben alacaklarımı alamadan ortada kaldım. Şu an nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Alacaklarımı nasıl alabilirim?

  • Kural olarak kendi isteğiyle istifa eden kıdem ve ihbar tazminatı alamaz. Ancak maaş ve fazla mesai gibi ücretlerinizi talep edebilirsiniz. Ancak haklı bir fesih nedeniniz varsa ve bu nedenler de ispatlayabiliyorsanız diğer tazminatları da alma imkanınız olabilir.

 51. Sn Mustafa bey ben gazi antepte özel bir holdigde çalışıyorum ve bizim şirkette kayum atıldı ve 2 aydan az bir süre zarfında tekrardan tmsf. ye devredildi biz haklarınızı nasıl alabiliriz kimden aliriz nas bir yola başvururuz yardımcı olabilir misiniz

  • Eğer TMSF kontrolünde çalışmanız devam ediyorsa çalışmanıza devam edebilirsiniz. Onların sizi çıkarmaları halinde yasal işçilik haklarınızda bir kayıp olmadan almanız gerekir.

 52. Mustafa bey , fetö örgütüyle ilişkili bir eğitim kurumuna bağlı özel yurtta kat görevlisi olarak çalışıyordum. Kuruma kayyum atandı ve kapanan kadar geçen 2 aylık sürede maaşlarımız verilmedi. 2 ay sonunda yurt kapatıldığında tazminatımız da verilmedi. Elimizde hakkımız olan alacak belgemiz var toplam 12.000 tl civarında ve imzalı. Birer nüshasınıda kayyuma verdik ama ben bilmem dedi. Çalışma bakanlığından gelen karar ise adliyeye başvurun yönünde. Dava açsak masrafı ne kadar olur veya alabilme ihtimalimiz var mı, 2 ay boyunca bizi alnımızın teriyle enayi gibi çalıştırdılar mı?

 53. Merhabalar.

  Oncelikle yardimlariniz icin tesekkur ederim. Ben bir firmada 7 aydir calisiyorum. Isyerinin devrolacagi satilacagi soyleniyor. Satildiktan sonra yeni firma bizi istemez ise ise iade davasi acma hakkimiz var mi ? Boyle bir dava lehimize sonuclanirsa tazminat alabikir miyiz? Ne yapmamız gerekir.

  • OHAL nedeniyle çıkarılmış olan khk lerde işçilik hakları ve kıdem tazminatı ile ilgili bir düzenleme yapılmamıştır. Dolayısıyla yasal haklarınızın alınmasının önünde yasal bir engel yoktur.

 54. Merhaba Mustafa Bey; Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ediyorum…Kamuya bağlı Türkiye Taş Kömürleri işletmesine kpss ile 2012 yılında nitelikli daimi eleman olarak iş başı yaptırıldık.T.T.K 5 müesseseden oluşmaktadır ve çalışmakta olduğumuz müessese özelleştirme kapsamına alınmak üzeredir fakat diğer 4 müessese kamuda devam edecektir.Çalışmakta olduğumuz müessese özelleştiği taktirde bizi özel sektöre devrederlerse bizim diğer müesseselere geçmek için bir hukuki yolumuz varmıdır.

 55. Iyi günler mustafa bey ben 10 yıldır devlet hastanesinde çalışıyorum. Sehrimize yap işlet şeklinde hastane yapıldı. Burdaki müdürler yeni yapılan hastaneye bi şartla alınacak siniz diyor. Ve istifa edip oraya geçebilirsiniz. Deniyor. Istifa edersek bütün Haklarımız yanıyor.ne yapmamız lazım teşekürler. .

 56. Merhaba Mustafa bey bilgileriniz için çok teşekkürler. Benim 7 yıldır çalıştığım firma tmsfye devroldu yakında satılacak tazminat alacakmıyım yoksa alan firmada devam mı eder

 57. Merhabalar 8 yıldır ambalaj fabrikasında çalışıyorum geçen ay 9. yılıma girdim. Ailem başka şehire taşınıyor ben de ailemle yaşıyorum mecburen ben de onlarla gitmek durumundayım. Kıdemimi alabilir miyim?

  • Bu nedenle kıdem tazminatı alamazsınız. Ancak haklı feshi gerektirecek başka bir neden varsa o nedene dayandırılabilir. Bu konuyla ilgili olarak büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 58. Merhabalar.Şimdiden göstereceğini ilgi için tesekkür ederim. Bir özel öğretmeni olarak 2 yıldır çalıştığım okuldan sözleşme tarihimden 1ay sonra tek taraflı işveren feshi ile çıkartıldım. İşe dönüş davası açtım.Yerel mahkemede dava lehime sonuçlandı. Karşı taraf yargıtay yoluna başvurdu. Şuan yargıtay sonucunu beklemekteyim. Fakat okulun satılma söylentileri var. Böyle bir durum yargıtay kararından önce gerçekleşrse işe dönüş tazmi atımı alabilirmiyim. İyi çalışmalar.

  • Yargıtay kararı döndükten ve kararınız kesinleştikten sonra işe iadeniz için ihtarname göndereceksiniz. İşe başlatılmaz ya da dönecek bir işiniz yoksa mahkemenin belirlediği tazminatı almak için ayrı bir eda davası açarak tazminatlarınızı alabilirsiniz.

 59. Mrhb. Eşim kurumsal bir firma adina çalisan taşeron X sirketinde 2 yil üç ay çalisti. Şimdi buyuk kurumsal firmanin kendi bunyesindeki bir başka şirkete geçiş yaptirdilar. Yeni gecis yaptiği şirket özlük haklarini devralmadiklarini, halen eski sirketinde oldugunu soyledi. Kisaca ozluk haklari eski firmada oldugundan biz ihbar ve kidem tazminati ni o firmadan alabilirmiyiz?

 60. Merhaba Mustafa bey ben özel bir sektorde 7yila yakın bir zamandır çalışıyoum işlerimiz devir oluyor ve yeni devir alanda aynı firma üzerinden devam edecek benim önceki patronun tazminatimizi oducem dedi şimdi ben yeni patronlar olmadı diyelim işsizlik maasimi çıkardı beni işten yada bisekilde ayrıldım diyelim işsizlik maaşı nasıl alabilirim neyapmam gerek lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler .

 61. Merhaba Mustafa Bey 6 yıldır özel sektörde çalışıyorum ve iş yerimize 1 sene önce kayyum atandı ve iş yerinin iki şubesi başka bir kişiye satıldı devir oldu ve bizi haklarımızla devredildiği söylendi biz tazminat alabilirmiyim böyle bir hakkımız varmıdır. TEŞEKKÜR EDERİM

  • Devir nedeniyle sözleşmenizi fesih hakkı yoktur. Haklarınız işyerini devralan nezdinde devam edecektir. Ancak başka haklı fesih nedenleriniz olması halinde onu ayrıca değerlendirmek gerekir.

 62. Merhaba, bir şirkette 9 senedir çalışmaktayım. Sgk’ lı olarak da 3300 iş günüm doldu. İş yerinden kendi isteğim ile ayrılıp tazminatımı almam için 300 gün daha çalışmam gerekiyor. İş yerim başka bir firmaya devir olacak bu durumda ben tazminat hakkım konusunda nasıl etkilenirim. Haklarımı korumak için ne yapmam gerekir.

 63. Mustafa Bey Merhaba,
  İnterent kesintisinden dolayi ulasmadigini dusunerek tekrar yaziyorum.
  4. Maddeden toplu isten cikarma yapti calistigim Holding geriye donuk 13 yillik hic bir hakkimi vermediler dava da acmadim ohal den dolayi simdi holding tmsf ye devrolma asamasinda simdi kimden alacakli olacagiz biz, tmsf borclari kapamadan sirketi kapatma yada devretme sansi var mi?
  yardimci olabilirseniz sevinirim.

  • TMSF ye devri halinde işçi alacaklarınız bakımından TMSF ye başvurmalısınız. İşçi hakları konusunda OHAL kararnamelerinde herhangi bir kısıtlama yoktur

 64. merhaba şimdiden teşekkür ederim cvp için…3 yıldır bi firmada çalışıyorum yılbaşında işyerim devir edicek ve ben hamileyim 31 aralık 29.haftam oluyor yeni alıcak firma da sigortam devam etse analık hakkımı alabilirmiyim…yada nasıl bi yol izlemeliyim hem doğum parası hem işsizlik paramı almak istiyorum

  • İşyeri devrinde önceki işveren dönemindeki haklarınız ne ise aynen devam eder. Sadece devir nedeniyle fesih hakkınız yoktur. Devralan işveren öncek işveren döneminizdeki hak ve alacaklardan sorumludur. Devreden işverenin de 2 yıl boyunca sorumluluğu devam etmektedir

 65. 8 senedir bir kurumun şirketinde çalışıyorum şirket değişiyor özlük haklarim ne olacak .benim sigortam doldu yaşı beklemem lazım.ciksam tazminatımi talep edebilirmiyim teşekürler.

  • Şirketin devri halinde özlük haklarına halel gelmez. İşyerinin devri ile iş sözleşmesini feshetmek mümkün değildir. Ancak devirden sonra çalışma koşullarında esaslı değişiklik olması halinde haklı fesih nedenleri doğabilir. 8 Eylül 1999 dan önce sigortalı iseniz 15 yıl 3600 gün şartını taşıyorsanız kıdem tazminatınızı son işverenden alabilirsiniz.

 66. Merhaba Mustafa Bey
  4 yıldır çalışmış oldugum özel sektör iş yerine kayyum atandı ve tazminatım hesaplanarak taksit taksit yatacağı söylendi fakat taksitler 3 aydır yatmıyor şimdi de TMSF ye devredildi haklarımı nasıl alabilirim.

  • Zaman ve emek kaybetmemek için öncelikle işyerinin şu anki yöneticilerine başvurun. Verecekleri cevaba göre hareket edin. Yasal yollara başvurmanıza herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 67. Merhabalar Mustafa Bey;

  Ben bir özel şirkette çalışıyorum. Bizim haberimiz olmadan iş yerimiz başka bir firma adı altında aynı kişilere devroldu. Kıdem tazminat süresinide ( 1 yıl ) doldurmuş bulunmaktayım. Askere gideceğim için işten ayrılmak durumundayım. Hiç bir şekilde istifa dilekçesine vb. gibi evrak doldurmadım da, imza da atmadım. Bu şekilde gelişen olay sonucunda ihbar ve kıdem tazminatı alabilirmiyim? Hakkımı nasıl savunabilirim? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler…

  • İşyerinin devri nedeniyle iş sözleşmesi feshedilemez. Ancak askerlik nedeniyle kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Zira 1475 sayılı kanunun 14. maddesine göre askerlik görevi için işçinin işyerinden ayrılması halinde kendisine kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Muvazzaf askerlik 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre, erkeklerin yapmakla yükümlü olduğu zorunlu askerlik hizmetidir. Buna göre, muvazzaf askerlik dolayısıyla askerlik görevini yerine getirmek üzere işçinin iş sözleşmesini feshetmesi durumunda işçiye kıdem tazminatı kanun gereği ödenecektir. Askerlik hizmetini, kanun, kıdem tazminatı ödenmesi gereken bir fesih sebebi olarak düzenlemiştir.
   Ancak işyerinden ayrılmadan önce durumun işverene bildirilmesi ve askerlik nedeniyle işten ayrılacağınızın belirtilmesi gerekir. Bu nedenle işverene drumu içeren bir ihtarname göndermek en sağlıklısıdır. İhtarname için büromuzdan yardım alabilirsiniz.

  • İşyerinin devri nedeniyle iş sözleşmesi feshedilemez. Ancak askerlik nedeniyle kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Zira 1475 sayılı kanunun 14. maddesine göre askerlik görevi için işçinin işyerinden ayrılması halinde kendisine kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. Muvazzaf askerlik 1111 sayılı Askerlik Kanununa göre, erkeklerin yapmakla yükümlü olduğu zorunlu askerlik hizmetidir. Buna göre, muvazzaf askerlik dolayısıyla askerlik görevini yerine getirmek üzere işçinin iş sözleşmesini feshetmesi durumunda işçiye kıdem tazminatı kanun gereği ödenecektir. Askerlik hizmetini, kanun, kıdem tazminatı ödenmesi gereken bir fesih sebebi olarak düzenlemiştir. Bu konuda detaylı bilgi için http://avukatmustafacicek.com/askerlik-dolayisiyla-is-sozlesmesini-fesheden-isci-kidem-tazminati-alabilir/ yazımızı okuyabilirsiniz.
   Ancak işyerinden ayrılmadan önce durumun işverene bildirilmesi ve askerlik nedeniyle işten ayrılacağınızın belirtilmesi gerekir. Bu nedenle işverene durumu içeren bir ihtarname göndermek en sağlıklısıdır. İhtarname için büromuzdan yardım alabilirsiniz.

 68. Ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığında taşeron olarak çalışmak tayim karayollarina devir işlemi olacak aynı maaşım la devam edermiyim veya karayolları bizi 2000 personeli işten çıkarırmi

 69. Merhaba ben özel bir sürücü kursunda yaklaşık 2 yıl 190 gün çalışıyorum. Şirketten yaklaşık 4 maaş alacağım var. Bunun yanında öğrendiğim kadarıyla şirketi satmaya çalışıyorlar satış olursa bizim alacaklarımızın durumunda muhattabımız kim olacak kanun eskisi- yenisi diyor bunun kanuni bir geçerliliği var mı?

  • İş Kanunu kapsamında bir işyeri devri söz konusuysa hem devreden hem devralan işveren birlikte sorumludur. Devreden işverenin sorumluluğu iki yılla sınırlıdır.

   • Ayrıca 4 aydır maaş alamıyorsanız işyerinin devrini beklemeden haklı olarak sözleşmenizi feshedebilir. Maaşınızı ve işçilik alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

 70. İyi akşamlar mustafa bey yardımcı olursanız sevinirim mustafa bey ben eüaş a ait bir hidro elektrik santralinde 2009 taşören firmada calışmaya başladım calıştıgım santral 2013 de özelleştirmeden dolayı satıldı ve başka bir firma aldı bizde taşören firmayı mahkemeye verdik ve yerel mahkemeyi kazandık taşören firma yargıtaya temmiz etti yargıtay kararı bozdu kıdem ve ihbar tazminatı yeni iş verene gecti diye diyer alacaklarıda kim ödeyece diye belirtmedi şimdi biz bu karara itiraz edeblirmiyiz devir olanda santrali alan firma bizi calıştirmadı kalifiye eleman bulamadıgından bir ay sonra başladık işe arada bir ay boşluk ar bir ay boş kaldık bide taşören firmada çift asgari ücret alıyorduk ama yeni firmada tek asgari ücrete düştü bu bizi haklı cıkarırmı kara ihtiraz etsek bizim şimdi hakkımız kimde asıl iş veren eüaş mı yoksa taşören calıştıgımız firmamı yoksa yeni firma mı bide dava 2013 de acıldı bi zaman aşımı olurmu yardımcı olursanız sevinirim

  • Buradan alacağınız cevaplarla dava yürütmek mümkün değil. Durumunuzun detaylı olarak incelenmesi gerekir. İstanbuldaysanız büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ya da bulunduğunuz yerde iş hukuku ile ilgilenen bir avukat meslektaşımıza başvurunuz. Kolay gelsin.

 71. Mustafa bey yerel mahkemede nasıl bir yol izlemeliyim o zaman eski işverende 2100 tl idi maaş yeni iş verende ise 1570 tl idi yargıtay 1ay makul süre diyor maaşla ilgili bişey dememiş acaba maaş farkını ğörmemişlermi

  • Buradan alacağınız cevaplarla dava yürütmek mümkün değil. Durumunuzun detaylı olarak incelenmesi gerekir. İstanbuldaysanız büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ya da bulunduğunuz yerde iş hukuku ile ilgilenen bir avukat meslektaşımıza başvurunuz. Kolay gelsin.

  • Buradan alacağınız cevaplarla dava yürütmek mümkün değil. Durumunuzun detaylı olarak incelenmesi gerekir. İstanbuldaysanız büromuzdan danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ya da bulunduğunuz yerde iş hukuku ile ilgilenen bir avukat meslektaşımıza başvurunuz. Kolay gelsin.

 72. Mrb mustafa bey is yerim 15.02.2017 tarihinde deviroldu. 7 yıldır bu şirkette çalışıyorum. Calislarin çoğu kidem ve ihbar tazminatini aldı. Ise devam edeçek olanlara taahhütname imzalatildi. Haklarimizin devir olduğuna dair. Devirden dolayi kidem tazminatim ilk maaşına birlikte yapacağını söylediler. Sizce benim haklarım neler. Tşkler

  • Öncelikle işyeri devrinde kıdem tazminatı hakkı doğmaz. Çünkü işyerinden çıkarılmamakta işinize devam etmektesiniz. İşyerindeki hak ve alacaklarınız yeni işverene geçer. Devir sırasında mevcut ücret, fazla mesai gibi alacaklarınızdan her iki işveren birlikte sorumludur. Devreden işverenin sorumluluğu bu alacaklar yönünden 2 yıldır. İşten çıkarılmanız halinde alacağınız kıdem tazminatı ve doğumu hizmet süresine bağlı alacaklar açısından ilk işyerine girdiğiniz tarihe göre hesaplanır. Daha detaylı bilgiyi büromuzdan alabilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.

 73. Merhabalar,

  Ben iş yerimden 15 Yıl 3600 Gün Şartı İle İstifa ettim şirket sahibi tazminatımı ve haklarımı ödemedi Mahkemeye verdim ve sonuçlandı yine ödemedi ve şirket üzerinde hiçbir mal varlığı yok ne gerekiyorsa yapıldı
  Şirket fatura bile kesemiyor şirketi kapatmıyor Benim sormak istediğim şirketin sahibine , ortağına ve müdürüne bunlara yapa bileceğim bir şey var mı? sonuc olarak şirketten hiçbir şey alamıyoruz

  • Çalıştığınız yer şirketse şirketin mal varlığına gidebilirsiniz. Mal varlığı yoksa yapacak çok fazla birşey yok. Ticaret sicile bir haciz yazısı yollarsanız tasfiye aşamasında haczi kaldırmadan tasfiye edemezler. 3. Kişilerde şirketin alacakları varsa onlara da haciz ihtarnamesi tıklayabilirsiniz

 74. Merhaba mustafa bey
  Ben bir marketin içerisinde bulunan şarküteri bölümünde farklı bir firmada 5 yıldır çalışmaktayım burası 01.01.2017 tarihinde tum haklarimizla devir oldu. Yalnız bu devir alan market biz şarküteri personellerini farklı birimlerde reyon manav mal indirme bindirme gibi farklı gorevlerde gorevlendirmeye başladılar eğer işinize gelmiyorsa kapı orda diyorlar bu işleri de yapmadigimiz zaman tutanak tutuyorlar ben burada kendi mesleğim şarküteri dışında farklı bir iş yapmak istemiyorum yada bu sebepten dolayı beni çıkarırlarsa yada farklı subelerde gorevlendirilerse benim yapmayip gitmedigim zaman fesih hakkim dogar mı haklarmı alabilirmiyim teşekkürler

  • Görev değişikliğiniz çalışma koşullarında esaslı değişiklik olarak değerlendirmek zor gibi görünüyor. Esaslı değişiklik olmazsa haklı fesih hakkınız doğmaz. Ancak başka fesih nedenleri olması hali değerlendirilebilir. Ancak esaslı değişiklik iddiasında iseniz ihtarname çekerek işten ayrılır dava sırasında bunu ispatlama yoluna gidebilirsiniz. Ancak benim görüşüm anlatımınıza göre, çalışma koşullarında esaslı değişiklik gibi görünmüyor.

 75. Merhaba Mustafa bey
  Ben Hadımköyde karton fabrikasında 7 yıldır çalışmaktayım
  iş yerinin Adapazarına taşınma ihtimali var belirsiz süreli iş sözleşmesi verdiler imzalamak istemiyorum bu durumda ne yapmalıyım ?
  iş akdimin feshine karar verilebilirmiş.

 76. 24 Nisan 2017 de Doğum iznine ayrılacağım. 1 Nisan 2017 de sözleşmem yenilecek. 10 Nisan 2015 te işe başladım. Şirketimiz ortaklarından %50 hisse başka birine devredilecek. Devir alacak kişi diğer ortağa da şirketi fes edelim diyor. Şirketin feshedilmesi durumunda gebeliğimden dolayı iş akdimi bitirecek olurlarsa kıdem tazminatı veya ihbar tazminatı hakkım olur mu? İş akdim devam edecek olursa da Doğum iznim bittikten sonra hakettiğim Doğum parasının tamamını mı alabilirim %50sini mi?

 77. Iyi günler bir iş yerinde 6 yıldır çalıştım iş yeri değişecek diye ücretsiz izne ayırdılar bunun için imza attık şimdide bize giriş çıkış yaptıracaklar sanırım tazminatımızı vereceklerini söylemişler normal maaşlarını zor yatıran bi iş yeriydi .tazminatımızı alabilirmiyiz giriş çıkış olursa.iş yerinin başkasına devride mümkün ne yapmamız gerekir .

  • İşyerinin haklarınızı ödeyip ödemeyeceği konusunda bizim birşey dememiz zor. Ancak işyerinin devri halinde mevcut işyerindeki haklarınız ve çalışma süreleriniz yeni işverene devreder. Yeni işyerinde çalışmaya devam etmeniz halinde herhangi bir hak kaybına uğramazsınız.

 78. Merhabalar hocam kolay gelsin sorum şu fetö/PYD şüphesiyle güvenlik şirketimizin faaliyetleri durduruldu biz çalışanlarıda rızamız olmadan 4857/6 tabi tutup başka bir güvenlik şirketine devir ediyorlar sözde biz hiçbir sözleşme görmedik duyumlarımıza göre yeni firma işçilerin hkları sizde saklı kalsın diyormuş.Çalıştığimiz güvenlik şirketi holding bünyesinde kendi firmalarıydı biz yeni firmaya geçmek zorundamıyız geçmezsek istifamı etmiş oluruz.Birde devreden firmamız tamamen kapanırsa holdinge bağlı olduğu için alacaklarımızdan eski firma olarak holding sorumlu olurmu.Biz şimdi ne yapalım Teşekkürler

  • İşyeri devri söz konusu ise sizin haklı olarak ayrılma durumunuz olmaz. Devirle birlikte tüm haklarınız yeni işveren nezdinde devam eder. Bu durumda sizin rızanız aranmaz. Ayrılırsanız istifa etmiş olursunuz. İşyeri devrinde devi sırasında mevcut alacaklarınızdan eski işverende 2 yıl boyunca sorumludur.

 79. Merhabalar Mustafa bey x firmasına 2004 yılı Aralık ayında işe başladım.Çok kez baskı yapmama ve evraklarımı vermeme rağmen beni oyalayıp 2006 yılı 12. ayda sadece 4 gün sgk lı gösterdiler ve çıkarmışlar daha sonra 2007 yılı 9. ayında sgk girişi olup 31.12.2008 tarihine kadar sgk kaldım haberim olmadan çıkışım verildiğini gördüm. 2009 Nisan ayı tekrar aynı firmaya işe girişim olmuştur. 31Ocak 2010 yılında tekrar çıkışım verilip benim dahlimde olmadan 1 Şubat 2010 tarihiyle yan firmalarında beni sigortalı göstermişler ve bu firmada 31 Mart 2011 tarihine kadar çalışıp askerlik için ayrılarak firmadan çıkışım verilmiştir. 11.11.2011 yılında askerden gelip aynı firmanın yan kuruluşuna sgk girişim olup tekrar 4 Ocak 2012 yılıyla ilk işe başladığım şahıs firmasına geçişim olmuştur. Bu firmada 31 MART 2011 – 11 KASIM 2011 yılı (Askerlik) hariç 4 ARALIK 2004 tarihinden şuana kadar çalışmaktayım. Not: İşe başladığım firma şahıs firmasıdır. Hiç bir işe girişte ve çıkışta tazminat almadım işe giriş ve çıkışlarda herhangi bir kağıda imzam atılmadan işlem yapılmıştır.Firmanın 1 ay içinde başka bir firmaya devir olumu gerçekleşecek. Tazminatımı nasıl hesaplayabilirim? Haklarım nelerdir? Bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar Saygılarımla.

 80. Merhabalar Mustafa bey x firmasına 2004 yılı Aralık ayında işe başladım.Çok kez baskı yapmama ve evraklarımı vermeme rağmen beni oyalayıp 2006 yılı 12. ayda sadece 4 gün sgk lı gösterdiler ve çıkarmışlar daha sonra 2007 yılı 9. ayında sgk girişi olup 31.12.2008 tarihine kadar sgk kaldım haberim olmadan çıkışım verildiğini gördüm. 2009 Nisan ayı tekrar aynı firmaya işe girişim olmuştur. 31Ocak 2010 yılında tekrar çıkışım verilip benim dahlimde olmadan 1 Şubat 2010 tarihiyle yan firmalarında beni sigortalı göstermişler ve bu firmada 31 Mart 2011 tarihine kadar çalışıp askerlik için ayrılarak firmadan çıkışım verilmiştir. 11.11.2011 yılında askerden gelip aynı firmanın yan kuruluşuna sgk girişim olup tekrar 4 Ocak 2012 yılıyla ilk işe başladığım şahıs firmasına geçişim olmuştur. Bu firmada 31 MART 2011 – 11 KASIM 2011 yılı (Askerlik) hariç 4 ARALIK 2004 tarihinden şuana kadar çalışmaktayım. Not: İşe başladığım firma şahıs firmasıdır. Hiç bir işe girişte ve çıkışta tazminat almadım işe giriş ve çıkışlarda herhangi bir kağıda imzam atılmadan işlem yapılmıştır.Firmanın 1 ay içinde başka bir firmaya devir olumu gerçekleşecek. Tazminatımı nasıl hesaplayabilirim? Haklarım nelerdir? Bilgi verirseniz sevinirim. iyi çalışmalar Saygılarımla.

  • Giriş çıkışların olması tazminat hesabında dikkat alınmayacak gerçek giriş ve en sonunda çıkışa göre tazminatlarınız hesaplanacaktır. Tabii bu şekilde işveren hesap yapmadığı takdirde dava açılıp gerçek çalışma süresi üzerinden tazminatlarınızı talep etmelisiniz.

 81. Iyı gunler avukat bey 13 yıldır buyuk bır sırkette ıscı olarak calısmaktayım.2017 yılı ıcersınde yur dısı ortaklı bır sırkete devrolacak calıstıgımız fabrıka.ıs yerı adı degısıklıgınde veya su ankı sırket adının onune veya sonuna bır ısım gelmesı durumunda butun calısanların kıdem tazmınatını verme zorunlulukları varmı. Yanı sırket tamamen el degıstırdıgınde kıdem tazmınatımızı alabılırmıyız tesekkurler

  • İşyerinin devri halinde çalışanların iş sözleşmeleri devralan şirkete geçer. İş sözleşmeleri devam ettiğinden çalışanların kıdem tazminatı alma hakkı doğmaz.

 82. Merhabalar,
  Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü teşekkür ederim. Benim öğrenmek istediğim konu şu şekilde; “X” firmasında çalışmaktayım şirketimiz “Y” firmasına devrolucak. “Y” firması çalışanlarıyla beraber şirketi alıcağını beyan etti lakin tazminat, izin parası vs gibi hakları kabul etmeyerek “X” firmasına bıraktı. Devir esnasında “Y” firmasına geçerken haliyle yeni bir sözleşme imzalayacağız. Peki “X” firmasındaki sözleşmemiz direk fesih mi olacak yoksa geçiş esnasında eski firmanın çıkış belgerine şerh düşmemiz gerekirmi? Eğer gerekiyorsa ne yazmamız lazım? Ayrıca mevcut çalışmakta olduğumuz firma şuanda TMSF iaderesinde. Tazminatlarımızı alamama durumunda tazminat davası açılırsa karşımızdaki muhattabımız kim olacaktır? Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

  • İş yerinin devri halinde iş sözleşmeleri yeni işverene geçer yeni işveren her türlü işçilik alacaklarından sorumludur. Devralan ile devredenin önceki alacaklardan sorumlu olmayacağına dair sözleşmeler işçiyi bağlamaz. Devreden işverene de devir sırasında ödenmesi gereken ücretlerden iki yıl boyunca sorumludur. Ancak tek başına iş yerinin devri işçiye iş sözleşmesini fesih hakkı vermez.

 83. Merhabalar 10 senedir sigortasız calışıyordum elimde calıştıgıma dahil hic bir evrak yok şahitlerden harıc ve dava actırım ltd şirketi feshini vermış napa bılırım bu durumda

  • Açtığınız davada SGK yı da davalı göstererek açmalısınız. Bordrolu tanıklarınız varsa çalıştığınız ispatlarsınız. Tasfiye halinde olan şirketten işçilik alacaklarınızı alamazsanız bile çalışma süreniz boyunca sigortalılığınızı tespit ettirmiş olursunuz. Kolay gelsin.

 84. 5 yıldır aynı yerde sgk li çalışmaktayım patronun Bağkur ya da sigortası dolduğu için işyerini eşinin uzerine yapıyor bana sgk dan msj geldi SN. REMZI CEYHAN, 4-A KAPSAMINA AIT Isin Sonlanmasi NEDENIYLE ISTEN AYRILIS BILDIRIMINIZ, 06.08.2017 TARIHINDE YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GUVENLI GUNLER DILERIZ. B001 bunun üzerine patrona sorduğunda bana giriş çıkış yasa sgk yi sonlandırma gibi bir durum olmadığını söyledi benim hangi yolu izlemem gerekir

  • e devletten veya herhangi bir SGK müdürlüünden sigortanızın olup olmadığını sgk primlerinizin yatırılıp yatırılmadığını kontrol edin. Kaydınız yoksa işvereninize durumu bildirin. Sorun giderilmezse ilgili makamlara (Bölge Çalışma Müdürlüğü) başvurabilirsiniz.

 85. Merhaba,

  Şuan çalışmakta olduğum şirket başka bir şirkete satıldı. Araştırdığım kadarıyla tüm yasal haklarım yeni işverenime geçti. İşveren değişikliğinden ve şirket ismi değişikliğinden yeni işverenim ile çalışmak istemez isem tazminat gibi tüm haklarımı alabilir miyim? Bir de yeni işverenim şuan ki mevcut çalışma şartlarında değişiklik yaptı. Örneğin mesai saatleri değişti ve normalden daha uzun oldu. Resmi tatiller kaldırıldı. Bu değişiklikler tarafımıza yazıl olarak henüz beyan edilmedi. Sözlü olarak kulaktan duygduk. Bu gibi durumlar işi bırakıp tüm haklarımızı almak için haklı sebep olur mu?

  Teşekkürler
  İyi çalışmalar

  • Kural olarak işyeri devri haklı fesih hakkı vermemektedir. Ancak bahsettiğiniz gibi çalışma koşullarında esaslı değişiklik yapılması halinde haklı fesih nedenleri doğar.

 86. 4 yilldir bir firmada kimliksiz bekci olarak calisiyorum.sonra bizi kimlik aldirarak tazminatimizi vererek baska bir tasaron firmaya devretti ihbar tazminatini wermedi 1 yilda bu firmada guvenlik olrak calistim ihbar tazminatimi nasil alirim tesekkurler

 87. Merhaba. Çalıştığım hipermarketler zinciri bir başka şirkete devrolduğu için yıllık ücretli izinlerimizi çalışmaya başladığım kasım ayı sonrasına ertelediler. Içeride kalan günlerim ne olacak? Bu durum hukukı olarak doğru mu?

  • İşyeri devrinde devreden işveren zamanındaki haklarınız aynen devralana geçer. İşçilik haklarınızda kayıp olmaz. Buu kural dışında bir uygulama yapılması halinde kazanılmış haklarınızı talep etme hakkınız bulunmaktadır.

  • İşyeri devrinde devreden işveren zamanındaki haklarınız aynen devralana geçer. İşçilik haklarınızda kayıp olmaz. Bu kural dışında bir uygulama yapılması halinde kazanılmış haklarınızı talep etme hakkınız bulunmaktadır.

 88. Mustafa Bey merhaba,
  Ben 4 yıldır bir firmada çalışıyorum.Bu firma için Zonguldak tan Gebzeye taşındım.İs gorusmesinde maaşı asgari ucretten yatirip diger kismi elden veriyoruz gibi bir şey dememiş olmalarına rağmen, ben işe başladıktan 1 ay sonra bu durumu öğreniyorum.ogrenir ogrenmez ilgili yoneticime bana boyle birsey demediniz, bu durumu bilseydim kesinlikle kabul etmezdim diye belirttim.Kendileri, bu şirkette herkes böyle alıyor şimdilik boyle devam edecek daha sonra belki duzeltilibilir diye dönüş yaptı.(Sozlesmede normal alacağım maaş ne ise onu net hali 2500 yazmıştım ve bir kopyasını almıştım bu arada.)Benim bu olumsuz dönüşten sonra hemen işten ayrilmam mumkun değildi ve çünkü epey masraf yapmıştım ve 1-2 ay belki daha fazla süre issiz kalacak durumum yoktu ve yeni evli idim açıkçası.Aradan geçen surede de bu sefer kidemimden dolayı işi birakamadim.Fakat zaman gectikcr de bu sefer emeklilik gibi durumlar ve prim durumu beni rahatsiz ediyor. En son bugun de firmam dan firma değişikliği olacağı bütün sosyal haklar sakli kalmak kaydı ile bir protol yapılacağı ve diğer firmaya geçiş yapilacak dendi.Arkadas sgk’dan soyle bir mesaj gelmiş:…isin sonlanması nedeniyle isten ayrilisiniz bildiriminiz yapılmıştır.
  1- Benim kidem tazminatimi alıp işten ayrilmam mumkun mü?
  2- Daha fazla elden maaş almak istemedigim için bana ne gibi bir yol gosterirsiniz?
  Cevabınız için çok teşekkür ederim.

  • Anlatımınıza göre mümkün görünüyor. Zira maaşın bir kısmının elden bir kısmının bankadan yatması yasal değil. Sadece bu durum bile haklı olarak sözleşmenizi feshetme hakkı verir. Ancak ayrılmadan önce ihtarname göndermekte yarar var. İhtarnameyi siz veya noter değil bir hukukçu yazsın.

 89. Merhaba Mustafa Bey. Eşim güvenlik olarak bir firmada çalışıyor. Şirketi başka bir şirket devraldı. Eşime de işyeri devir sözleşmesi ve iş sözleşmesi olmak üzere 2 sözleşme imzalarmışlar. İş sözleşmesinde 2 ay deneme süresi maddesi varmış. İlk işveren devrettiği tarihte o zamana kadar çalışmış olduğu Kıdem tazminatını eşime Ödemiş. Eşim yeni şirketin koşullarından rahatsız olduğu için ayrılmak istediğini belirttiğinde o zaman sana verdiğimiz parayı ve tutarın gelir vergisi maliyeti ile SGK primi(ödenen) hepsini ödemen gerekir demişler . Avans olarak verdik onu demişler. Eşim iş sözleşmesindeki 2 aylık deneme süresinde çıkamaz mı? O parayı ödemek zorunda mıyız? Lütfen yardım edin :/

 90. Şanıurfa İl Sağlık Müdürlüğünde taşeron firmasında çalışmaktayım kadro işlemleri için başvuru yapacağım belgeleri doldururken, İl Sağlık Müdürlüğüne işe girdiğim ilk firmalardan olan bir davam var bu dava tarihi 16/05/2016 Dava Dosya Yıl/No: 2016/326 Şanlıurfa 3. İş Mahkemesinde İşçi İle İşveren İlişkisinden Kaynaklanan bir davam var ben bu firmadan şirketin sözleşmesi 2011 yılında bittiği için yeni bir firma ile çalışmaya devam ettim.
  Yıllar sonra sadece Şirkete tazminat davası açtım kuruma herhangi bir davam yok, şirketle mahkemem devam etmekte, Çalışmış oldugum İl Sağlık Müdürlüğü Taşaron kadro Başvurularımda bu davadan feragat etmem gereklimi değilmi net bir cevap vermiyor, Çalışma sosyal güvenlik kurumuna alo 170 den ulaştıgımda bu şekilde durumu anlattım oda Resmi kuruma dava açmadıgım için sorun olmayacagını davamdan feragat etmemem konusunda net olarak cevap veremedikleri için,
  Bu konuda kesin bir bilgi paylaşa bilirseniz davadan feragat etmem gereklimi yoksa gerekmezmi ne yapmam gerekli bu konuda bilgi talebinde bulunuyorum.

 91. Merhaba Mustafa bey öncelikle bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  Ben 27.09.2006 tarihinde taşeron güvenlik şirketinde işe başladım. Farklı projelerde çalıştım. 26.01.2012 tarihinde çalıştığım güvenlik şirketi beni banka projesine verdi. Bankada çalışırken 31.12.2015 tarihinde taşeron Şirket değişti. bize personel devrine ilişkin muvafakatname imzalattılar. Devreden taşeron yanında ilk işe başlama tarihi bankaya geçtiğim 26.01.2012 tarih yazıyordu.Haklarınız korunacak diye söylendi. İşe ara vermeden çalışmaya devam ettim. Sonrasında banka öncesi kıdem hakkım, banka ve yeni şirket tarafından kabul edilmedi. İş akdimiz sonlandırılmadığı için dava açamadık toplam 8 kişi bu durumdayız. Şu anda çalışmaya devam ediyoruz. Yıllık izinleride bankaya geçtiğimiz tarihten hesaplayıp kullandırıyorlar.

  Banka; banka öncesine karışmam eski şirkete dava açın demekte eski şirket işten ayrılınca alırsınız hakkınızı dedi.
  İleride haklı nedenle işten ayrılmamız durumunda banka öncesi haklarımızı nasıl alabiliriz. Büyük bir ihtimal her iki taraf ödemeyecek davayı kime yada kimlere açmamız gerekir.yada şimdi dava açabilirmiyiz. Yoksa önceki kıdem hakkımız yandımı. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Belgelerinizin incelenerek durumunuzun tespiti yapılması gerekmekte olduğundan büromuzdan danışmanlık alabilirsiniz. Bu bilgilerle doğrudan yanıt vermek yanıltıcı olabilir.

 92. Merhaba ben markette çalışıyorum . Çalıştığm market ucz ile şok market ikiside ülkere aittir. Ucz marketler şok marketine satılmış isim değişikliği oluyor. Bazıları kapanıyor kapanmayan ucz ler de şok mini market olacak. Ben ucz 5 yıldır çalışıyorum . Şok bünyesinde çalışmak istemiyorum . Benm tazminat hakkım doğuyor mu alabilirmiyim tazminat. Tazminat talebim olabilr mi

 93. mustafa bey sizden ricam birkaç konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.bir kamu kurumunda yaklaşık 8 yıldır taşeron firma olarak özel güvenlik işi yapmaktayım.bu kurumda çalıştığım süre zarfında yaklaşık 4 özel firması değişti.ama biz güvenlik olarak devam ediyoruz.öeneğin x firması geliyor 2 yıl çalışıyoruz firmanın ihalesi bitiyor başka bir firma geliyor.ben bir kaç gün önce bağlı bulunduğum sgm gittim ordaki görevli personele dedimki ben şu an kendi isteğimle işten ayrılsam kıdem tazminatı ihbar tazminatı vs. alabilirmiyim dedim.bana önce şunu dediler.benim işten çıkış kodum 34 imiş.şimdi internetten baktım bu kodun açıklamasına kıdem tazminatı HAK EDER ihbar tazminatı HAK EDER işsizlik maaşı HAK EDER.diye yazıyor.normalde sigorta başlangıç tarihim.01.11.1999 fakat ben iki ay askerlik borçlanması ödedim. şu an toplam prim günüm 5431 doğum tarihim 1977 bu şartlarda istifamı versem 8 yıl üzerindenmi tazminat alırım yoksa en sonki çalıştığım firmadan olan hakkım kadarki tazminatımı alırım beni aydınlatırsanız sevinirim.

  • İşyeri devri kihğkğmletine göre ilk giriş tarihinden itibaren almanız gereki. Ancak 3600 günü nedeniyle ayrılanilirsiniz. Aksi taktirde istifa eden kıdem tazminatı alamaz

 94. hayırlı aksamlar yardımcı olursanız sevinirim
  ben özel bir iş yerim de calışmaktayım yaklaşık 14 sene calışmış oldugum işyerini işyri sahibi torununa devretti yaklaşık 4 senedir de aynı iş yerinde devam ediyorum toplam da 18 sene calışmış oluyorum önceki iş veren den dolayı benim haklarım ne olur saygılar

 95. Merhaba, çalıştığım işletme kiralandı. Tarihsiz İbraname ve belirli süreli iş sözleşmesi imzalatıldı, tüm haklarımızı aldığımız kağıt imzalatıldı. Yarın devir olacak ve çıkış giriş olacak. Acaba devirden sonra işten çıkarılırsam işe iade hakkım olur mu? Teşekkür ederim.

 96. merhabalar

  2010 yılından beri özel bir şirkette çalışmaktayım şirketimiz kısa zamanda başak bir firmaya devir olacak, devir olmasından sonraki süreçte yeni şirketle çalışmak istemediğimizi belirtirsek kıdem tazminatı almamız mümkün müdür,

 97. Merhaba;
  6 yıl 7 aydır bölge müdürü olarak çalıştığım firma yabancı bir firmaya satılıyor.Bu satış durumunda bütün haklarım yeni alıcı firmayamı geçiyor.Konu hakkında dikkat etmem gereken konular nelerdir?Tavsiyeleriniz nelerdir?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 98. Merhaba Mustafa bey eşim 2003 yılından beri mng kargo firmasında çalışıyor .bir çok kez acenteler e giriş çıkiş yapıldı . Bu giriş çıkışlarda hiç bir tazminat almadı ve haklarınız bizde saklı dendi bu yıl içerisinde de mng kargo başkasina satıldı eşim acente de olduğu için herhangi bir değişiklik olmadı ssk dokumlerine bakildiginda mng kargo ve giris cikis yapilan kisilerin bilgileri gorulmekte eşim bu acente de 5 yıldır çalışıyor sigorta girişi temmuz 1998 tazminat alıp çıkmak istiyor 3600 gün yasasından yararlanabiliyor mu ve 15 yıllık tazminatını nasıl alabilir yardımlarınız için teşekkürler

 99. Merhabalar.

  Yaklaşık iki buçuk yıldır çalıştığım şirket başka bir şirkete devredildi. Tüm haklarımız ile aynı şekilde devam edileceği belirtildi ve ayrıca bir sözleşme sunulmadı. Ben kabul ettim ve yeni şirket ile çalışmaya devam ettim, ediyorum. Fakat bugün sigorta hizmet dökümüme baktığımda eski şirketten çıkış, devralan yeni şirkete ise girişim görülüyor. Devir işlemleri öncesinde sorduğumda girdi, çıktı olmayacağı aynı şekilde devam edileceği söylenmişti.

  Bu çıktı-girdi durumu yüzünden ileride bir mağduriyet ile karşılaşır mıyım? Kıdem tazminatı veya işten çıkartılır isem işsizlik maaşı alamama gibi.

  Bu çıktı-girdi durumu, benim sigortamı devralan şirketin yatırabilmesi için olması gereken zorunlu bir durum mudur?

  Cevaplarsanız çok memnun olurum. İyi günler.

 100. Merhaba Mustafa bey 5 yıldır çağrı merkezinde çalışıyorum.Şirketimiz be çalışanları 1 eylül 2018 de başka bir şirkete tüm haklarıyla devrolacak. Fakat bize 3 taraflı yeni iş sözleşmesi imzalatmak istiyorlar bı durum tazminatlı fesih hakkı doğururum çalışanlar için?

 101. İyi günler bizim iş yeri farklı bir firmaya devir oldu devirle ilgili onay kağıdı ve yeni bir sözleşme imzaladık sözleşmeye ilk işe giriş tarihimizi attık ve tüm haklarımızla geçiş olduğu belirtildi ancak bugün SSK yı aradığımız da çıkış kodu 22 olarak yapılışmış bu durumda haklarımız yanarmı?? Teşekkürler simdiden

 102. Merhabalar. Bir sorum olacak. X şirketinde çalışmaktayım fakat x şirketi haczettigi için y şirketine devretti ve maaşımızı ihbar tazminatınızı kıdem tazminatınızı yıllık izin ücretimizi vermedi. Bu verilmesi gereken haklarımızı y sirketi mı vermek zorunda

  • Detaylı bilgi vererek büromuzdan yardım almalısınız. İşyeri Devri olup olmadığı konusunda olayın gelişimi hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekmektedir.

 103. 12 yil Çalışmış olduğum ltd şirketini işveren kapatıp kendi sahsi üzerinden açacak 31.12.2018 tarihinde çıkış yapacağını ihbarda bulunup yazı altına aldı ve haklarımızı vericegini belirtti şimdi şirkette ait bütün araçları satıyor 2900 maaş alıyorum sigortada asgari gösteriyor ne yapabilirim vermeme durumu olabilirmi

  • Ücretinizi verip vermeme durumunu biz cevaplayamayız. Ancak bu şekilde bir devir de işyeri devri sayıldığından kişi hem şahsen hem de şirket olarak size olan borçlarından sorumludur.

 104. Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim
  Ben bir şirkette çalışıyordum taşeron olarak şirket başka bir firmaya devroldu yalnız bize de devir yaptıklarına dair bir belge imzalattılar ve biz 5 6 gündür şu an maaş alamadık eski şirketin ödemesi gereken maaşı
  bize devir oldukları söylendi şimdi bizim kafamızı karıştıran şey şu çalışma bakanlığı’na aradığımızda sizin diyor 18 maddeden işinize son verilmiş yeni bir şirketten tekrar giriş yapılmış Bu devir olarak geçerliliği yoktur diyor bunun için adalet sarayı’na gidip arabulucu ile görüşmeniz lazım diyor tazminat hakkınızda oluşöuş
  Bana bu konuda bir cevap verebilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

  • vermiş olduğunuz bilgilere göre işyerinin devri söz konusu. Devir anında var olan aylık ücretlerden 2 yıl boyunca devreden, aynı zamanda devralan işveren birlikte sorumludur. Her iki işveren hakkında rabulucuya başvurarak haklarınızı talep edebilirsiniz.

 105. Merhabalar ben özel bir kargo firmasinda calisiyorum . Acente iken patron isi birakti ve calistigim sube sirkete devri oldu. E devletten hizmet dokumlerime bakarken çıkış giriş yapildigini gordum . Benim haklarim devam ediyor mu? Devir icin kagit imzalattilar bu arada

 106. Merhaba 3 yıldır çalıştığım şirket hisselerini başka bir işim altına devir edeceğini söyledi Sizin bütün haklarınızı güvence altına alıcaz dediler önümüze bir sözleşme koydular Bende imza atmadım devir tarihi geldiği zaman ben otomatik olarak istifa etmiş mi sayılıyorum yoksa haklarımı talep edebilirmiyim

  • Sizin hak kaybınız olmaz. çıkışınız yapılsa dahi alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Ancak kendiniz herhangi bir şekilde istifa dilekçesi vermeyin. Yoksa haklarınızı kaybedebilirsiniz.

 107. Ben pronet güvenlik şirketinde çalışıyorum şirketim devir oldu securitaş a benim sözleşmem pronet ile idi şimdi securıtaş ta benimle sözleşme yapmak zorunda ben çalışmayı reddedip tazminatımı alabilirmiyim

 108. merhabalar benim sorum.

  3senedir taşorene bağlı bankada temizlik cay işinde çalışıyordum.banka çalıştıgım bolumu kapatti.banada gelme dedi doğal olarak taşoren firma bekle bizden haber dedi 10gün oldu arayan yok tazminat verip çıkarırlarmı haklarım nedir .çok teşekkur ederim

  • Tazminat verip veremeyeceği konusunda birşey diyemeyiz ancak sizi işten çıkarırlarsa hak ettiğiniz ihbar ve kıdem tazminatı ile varsa diğer alacaklarınızı ödemeleri gerekir. Bu konuda işverene ihtarname gönderebilirsiniz. Buna rağmen ödeme yapılmazsa öncelikle arabulucuya başvurmalısınız.

 109. Kuaförde 6 senedir çalışmaktayım usta olarak maalesef sözleşme yapılmamaktadır,genellikle böyle bu sektörde ve elden maaş alıyoruz sigortalıyım işten çıktığım zaman tazminat alabilmem için bir yolu varmıdır..?
  2019 da Kız kardeşinin üzerine olan dükkanı kendi eşinin üzerine alınmıştır ve sigorta işlemlerinde girdi çıktı yapılmıştır…!

  • Belirttiğiniz nedenlerle işten çıkma hakkınız var. Maaşınızı tanık ve diğer delillerle ispatlayıp o miktar üzerinden ispatlayamazsanız asgari ücret üzerinden alabilirsiniz. Devir yapılması sizin haklarınızı kaybettirmez.

 110. Slm abi kolay gelsin 12.07.2012 sigorti olarak calisiyorum 05.03 .2019 da haberimiz olmadan sirleti degistirmis sigorta cikisimi yapmamis ama paramizi alamiyoruz diye 1 hafda ise gitmedim ikincisi kafasina gore cikti yapiyor imzayi kendi atiyor sirket degistigi halde tazminatimi alabilirmiyim

  • Şirket değişse bile sözleşmeleriniz devam ettiğinden çalışmak durumundasınız. İşe mazeretsiz gitmemek işveren tarafından haklı olarak çıkarılmanıza neden olur. İle devam edip maaş alamadığınız için sözleşmenizi feshetmeniz daha doğru olurdu.

 111. Merhabalar işveren ve işyeri değişikliği işveren tarafından 1 yıl önce yapıldı önceki işyerime ait sgk çıkışım diğer neden seçilmiş ve hiçbir çıkışımla ilgili evrak imzalatılmadı. Bu yıl ile birlikte 6 yıllık kıdemim ile birlikte 20 günlük izin hakkım olacaktı fakat yeni işyerinde 1 yıldan sonra 14 günlük izin hakkım oldu izin formlarında belirtilmiş durumda, kıdemim yeniden başladı, eski şirkette 5 günlük izin kalan izin hakkım bulunmakta. Diğer işçiler böyle bir uygulamada kıdem tazm.ödemelerini aldı ben alamadım. Haklı sebeple derhal fesih ile iş akdimi sonlandırabilirmiyim? Alakanıza teşekkürler.

  • İşyeri devrinde tüm haklarınızla birlikte devir gerçekleşir. Eski işveren nezdinde bulunan kıdeminiz de devam eder. Dolayısıyla izin hakkınızda tıpkı eski işveren döneminde çalışmalarınız varmış gibi hesaplanması gerekir. Durumu işverene ihtar edip kabul edilmemesi halinde haklı fesih yapabilirisiniz. Ancak u durumu mutlaka ihtarname ile belgelendirmek lehinize olacaktır.

 112. ÖNCELİKLE BÜTÜN SORULARA CEVAP VERME ZAHMETİNİ GÖSTERDİĞİNİZDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDERİZ.
  kargo şirketinde 10 yıldır çalışıyorum, işyeri devri olalı 1 yıl oldu, aynı işe devam ediyorum, 3 ayda bir aldığım ikramiyeyi vermiyorlar, ayrıca ana şirket(halen devreden şirketin işini yapıyoruz) satılacakmış, ikinci bir devir olabilirmi haklarımız ne olur.

  • İş yeri devrinde aynı koşulların dolayısıyla primlerin devam etmesi gerekir. Verilmiyorsa çalışma koşullarında esaslı değişiklik gerekçesiyle fesih yapılabilir. Ancak durumunuzu uzman bir avukat ile değerlendirmenizde yarar var.

 113. Mustafa bey 2006 tarihinde bir isyerinde ise başladım 2018 temmuz ayında islerin kötü gitmesi nedeni ile isyeri sozlesmemizi fesh edip bizi bi yakinin şirketinde isim ve sirket adi değiştirerek fabrikayida farklı bir yere taşıyıp aynı faliyetine devam ediyorlar sadece ve alacaklarınız bizde deyip oyalamaya gidiyorlar.Mahkemeye veren arkadaşlarımız var fakat avukatlar davayı kazanırız ama para yi tahsil edemeyebiliriz diyorlar(Bütün mal varlığını şirkette olduğu gibi baskasina devr etti)Ne gibi bir yol izlemeliyim şimdiden cevabınız icin teşekkürler

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*